YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Türkiye'nin hiçbir ülkenin toprağında gözü yoktur
Başbakan Davutoğlu, Türk askerinin Musul'a gidişinin medyadaki yansımasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Davutoğlu, "Türkiye'nin hiçbir ülkenin toprağında gözü yoktur, olmaz, olamaz" dedi.
Davutoğlu: Türkiye'nin hiçbir ülkenin toprağında gözü yoktur
05 Aralık 2015 / 16:00 Güncelleme: 05 Aralık 2015 / 16:35

Başbakan Davutoğlu TÜRK-İŞ Genel Kurulu'nda konuştu.

İşte açıklamasından detaylar;

Milletimiz 1 Kasım'da yeniden istikrar dedi ve gelir gelmez iş başına geçtik. AK Parti kuruluşundan itibaren insan odaklı olmuştur, biz daima insan dedik. Daha fazla demokrasi, adalet için çalıştık. Türkiye ilerledi, büyüdü. Şimdi insan odaklı politikalarımızı daha da derinleştirmenin vakti geldi.

13 senede Türkiye'yi bambaşka taşıdık ve şimdi daha da ileriye taşıyacağız. Tek şeritli yollarda kazaların olduğu Türkiye, emekçi sınıfının en tabii haklarının ellerinden alınmaya çalışan Türkiye. Dünyada istihdam artarken biz de işsizlikler meydana geliyordu. İşte 7 Haziran sonrasında muhalefetin uzlaşmaz tutumunda milletimiz bunu gördü.

Allah'a şükür Türkiye büyüdü. Sosyal politikalarda yeni açılımlar gerçekleştireceğiz. İnşallah darbe anayasalarını yürürlükten kaldıracağız. Küresel kriz sonrasında da dünyada istihdamı en hızlı artıran ülkelerden biri olduk. Son 13 yılda iş gücümüz 8 milyon 544 bin kişi arttı.

ASKERİN MUSUL'A GİTMESİ

Türk askerinin Musul'a gitmesi ile alakalı medyada yer alan haberlerin maksadı aşan bazı yorumlara yol açtığını görüyorum. Kimsenin yardımlarımızdan yanlış anlamalar çıkarmaması gerekir. Türkiye'nin hiçbir ülkenin toprağında gözü yoktur, olmaz, olamaz. Türkiye'nin mücadelesi terörle ve terör örgütleriyledir.

'İNŞALLAH DARBE ANAYASASINI KALDIRACAĞIZ'

Kıdem tazminatı ve diğer konularda olmak üzere her konuyu sizlerle istişare edeceğiz. Büyüyen pastanın daha adil ve kardeşçe paylaşılmasını sağlayacağız.

Nasıl ki milli geliri kişi başı 10 bin dolara getirdik şimdi 15 bin dolara çıkaracağız. Zorluklar eskisinden fazla. Ülkelerin ekonomileri, dünya ekonomisi küçülüyor. Ama bizim hedeflerimiz küçülmez. Her kapı kapanır, Türkiye yeni kapılar açacak güce sahiptir.

Avrupa Birliği'ne uygun iş kanunları hayata geçirdik, 1 Mayıs'ı bayram yaptık, sendikalar ve toplu iş sözleşmesini hayata geçirdik, darbe yasalarını kaldırdık inşallah darbe anayasalarını da kaldıracağız. Son 13 yılda iş gücümüz 8 milyon 544 bin kişi arttı. İstihdamda 7 milyon artış oldu.

'ASGARİ ÜCRETİ...'

Doğru ekonomik politikalarla kayıtdışılığı azalttık. Asgari ücret 184 liraydı, yüzde 383 artışla, 1000 lira yaptık, şimdi de 1300 liraya çıkarıyoruz.

Taşeronların özlük haklarına yönelik çalışmalar yaptık, iş sağlığı yönünde çalışmalar yaptık. Genel sağlık sigortasını hayata geçirdik. Hem bu ay hem de 2016'da engelli vatandaşlarımıza kadrolar geliyor.

Sağlık karnesi ve vizite uygulamasına son verdik. Her zaman geleceğe dair yeni hedeflerimiz var. İşçilerimize de kulak verdik. İşçilerimizin emekçilerimizin sesini hissettik. Asgari ücret 1300 olacak, işin zorluğuna göre asgari ücret artacak. Asgari ücret işin zorluğuna göre artış gösterecek.

'240 TL TAKSİTLE KONUT SAHİBİ OLACAKLAR'

İlk kez işe başlayan gençlerimizin maaşını ödeyeceğiz. TÜRK-İŞ'te onlar da yer alacak.

Asgari ücret ve emekliler için 240 lira taksitle ev sahibi yapacağız. Genç çiftçilerimize 30 bin TL'ye kadar destek vereceğiz.

'ARTIK AVRUPA'YA İŞ ARAMAYA DEĞİL, İŞ KURMAYA GİDERİZ'

AB Türkiye zirvesinde çok önemli kararlarla yeni ufuklara ilerliyor. 1960'lı yıllarda yola çıktı ya emekçilerimiz, o yiğit emekçiler onların gittiği Avrupa'ya başınız dik iş aramaya değil, iş kurmaya gideceksiniz.

Türkiye'nin ekonomisi siyaseti güçlü, AB liderleri artık diyorlar ki Türk insanı iş aramak için gitmez. Bir daha kimse Türk insanının başka ülkelerde iş bulmaya zorlamayacak. Avrupa'dan insanlar artık Türkiye'ye  bakacak. Türkiye artık evlatlarına yetiyor.

Azerbaycan'la da önemli kararlar aldık. Biz Avrupalı bir ülke olarak Avrupa'nın kaderini değiştireceğiz. Can Azerbaycan'da da dediğim gibi bir millet iki devlet olarak çok önemli adımlar attık. Brüksel'de bir Avrupalı, Azerbaycan'da bir Kafkasyalıyız.

'EMPATİ KUR PUTİN'

Rusya ile serinkanlı dostuğumuza yönelik hareket ediyoruz. Açık bir şekilde 24 Kasım günü biz hükümetimizi kurmanın coşkusu içindeyken bir uçağın aldıkları angajman talimatıyla düşürüldü.

Türkiye'nin hava sahası, deniz sahası, kara sahası kutsaldır. Günlerdir Rusya tarafından eleştiriliyoruz. Başta Putin olmak üzere hepsine empati yapmasını istiyorum. Türkiye'den destek isteseydi, hava operasyonu yapsaydı. Tekrar onları bombalasaydı acaba Rusya'nın tavrı ne olurdu.

Türkiye Suriye sınırı Türkiye Rusya sınırı değildir. DEAŞ'e karşı mücadele edeceğiz dedikten sonra Türkmen Dağı'nda yaşayan Bayırbucak Türkmenleri'ni vurma konusunda uyardık.

Rusya'daki aydın insanlara Türkiye'deki Ruslara da seslenmek istiyorum bizi anlayın, terör saldırıları, rejim saldırıları konusunda tehdit. Aldığımız her tedbir Türkiye'yi korumak için. Siviller Rusya'ya gitmiyor, Türkiye'ye gidiyor.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler