YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: "Türkiye'de hiçbir yatırım yarım kalmayacak"
Davutoğlu: "Türkiye'de hiçbir yatırım yarım kalmayacak"
09 Temmuz 2015 23:30
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'de ne yaşanırsa yaşansın, hiçbir yatırımın yarım kalmayacağını belirterek, "Atılan hiçbir temel olduğu yerde kalmayacak, eserleri inşa etmek üzere kararlı bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Davutoğlu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü işçileriyle inşaat alanında bir araya geldiği iftarda, bu akşamki iftarın özel bir anlam taşıdığını söyledi.

Bütün gün bir taraftan ülkeye hizmet anlamında ter döküp, diğer taraftan oruç ile zikreden çok mübarek bir emekçi topluluğuyla iftar yapma şerefinin kendisine nail olduğunu belirten Davutoğlu, işçilere şöyle seslendi:

"Hepinizi bu çerçevede hem tebrik ediyorum hem alın terinizin karşılığı olan bu güzel iftarda terlerinizin döküldüğü alnınızdan öpüyorum. Hayatta hiçbir şey helal rızık kadar değerli değildir. Sizler, ramazan ayını bir taraftan hakkıyla idrak ederken, diğer taraftan da helal rızık için alın teri döktünüz."

Davutoğlu, iftar teklifi geldiğinde büyük bir onurla "Evet" dediğini ifade ederek, bütün gün helal rızk için çalışan emekçiden daha değerli, daha onurlu başka kimse ve helal rızık için dökülen terden daha kıymetli hiçbir şey olamayacağını vurguladı.

Adanalı, Sivaslı, Adıyamanlı, Samsunlu, Kayserili, Erzurumlu, Konyalı, Batmanlı, Diyarbakırlı olmak üzere Türkiye'nin 81 ilinden işçilerin inşaatta çalıştığını aktaran Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Ahi Evran'dan beri gelen güzel bir gelenektir. Bizler soframızı açık tutarız, kapımızı açık tutarız, ama en önemlisi gönlümüzü de açık tutarız. Ahi Evran'ın, Hacı Bektaş-ı Veli'nin, Yunus Emre'nin Hazreti Mevlana'nın bu topraklara saçtığı muhabbet tohumları elhamdülillah bir kardeşlik ortamında bugün yeşerdi muhabbet çınarları haline dönüştü. İstanbul'da ve emekçilerle yapılan iftardan daha güzel daha kutsal bir iftar olur mu?"

Davutoğlu, inşaatı yapan mühendislerle işçilerle gurur duyduklarını dile getirdi.

İlk ve ikinci köprünün yapımı için başvuran firmaların tümünün yabancı olduğunu belirten Davutoğlu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün Türk işçilerinin, Türk mühendislerinin ve yüzde 67 Türk firma ortaklığının eseri olduğunu anlattı.

Davutoğlu, inşaatta Türk işçilerle çalışan İtalyan, Koreli emekçilere, mühendislere ve yöneticilere teşekkür etti, İtalya ve Kore'ye selamlarını sundu.

AK Parti iktidara gelene kadar Asya ve Avrupa'nın 2 köprü vesilesiyle birleştiğini söyleyen Davutoğlu,  şöyle konuştu:

"Şimdi Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile tekrar birleştiriyoruz ama ondan önce Marmaray'la denizin altından birleştirdik. Avrasya Tüneli ile birleştiriyoruz. Şimdi de inşallah boğazın ortasında ilk 2 köprünün arasında 3 katlı tünelle de tekrar Avrupa ile Asya'yla birleştireceğiz. Melen Tüneli ile de birleştiriyoruz. Dolayısıyla tarih boyu Asya ile Avrupa'yı birleştirmek üzere 2 kez geçilen İstanbul Boğazı, bizim dönemimizde 4 kez daha geçilmiş olacak. 5'incisi de inşallah 3 katlı tünel. Böylece sadece Asya ve Avrupa'yı birleştirmiyoruz, aynı zamanda gönülleri, güzel birliktelikleri gerçekleştirecek yolculuklara zemin hazırlıyoruz."

Bekar işçilerin düğünleri köprüde yapılacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, masada sohbet ederken aldıkları iki kararı da şöyle açıkladı:

"Birincisi, sordum işçilerimize, emekçilerimize, 'Aranızda bekar var mı?' diye. Baktım parmaklar kalkmaya başladı. İbrahim Bey ile orada sözleştik ve şuna karar verdik. Bu köprü gelecek sene açılana kadar, mayıs ayına kadar evlenen bütün bekarların düğünleri bu köprünün üzerinde yapılacak ve masraflar müteahhit firmadan, şahitlik de bizden olacak inşallah. Burada çalışmakta olan bekar emekçi kardeşlerimizin ailelerine selam olsun. Özellikle annelere; tez elden gelinlerinizi hazırlayın. Burada büyük bir düğünü, tüm Türkiye'yi kuşatacak bir düğünü hep birlikte yapalım. İkinci olarak da köprü inşaatında ter döken işçilere bir kart verilecek. Emekçiler daha sonraki dönemde geçtiklerinde kendi yaptıkları köprüye ücret ödemeyecek."

Davutoğlu, köprünün işçilerin eseri olduğunu ifade ederek, "Burası hem 78 milyonun mülküdür ama en çok da buraya ter dökmüş emekçilerimizin emanetidir. Sizler gururla bunu taşıyacaksınız. Gurur duyulacak olan sizlersiniz. Sabahtan beri ve sahurdan sonra burada ter döküp, çalışıp bu güzel eseri güzel İstanbulumuza ve Türkiyemize kazandırmak için elinden gelen her türlü gayreti gösteren sizlerle gurur duyuyoruz" dedi.

"Yatırımlar yarım kalmayacak"

Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümet kurma görevini kendisine tevdi ettiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

"İnşallah en kısa sürede Türkiye'de 7 Haziran seçimlerinden sonra ortaya çıkan tablonun gerektirdiği bir hükümeti kurmak nasip olur. Ama özellikle emekçi kardeşlerim, bu yatırımları gerçekleştiren firmalara ve bu büyük yatırımları büyük bir hasretle bekleyen milletimize şunu ifade etmek istiyorum, Türkiye'de ne yaşanırsa yaşansın, hiçbir yatırım yarım kalmayacak. Atılan hiçbir temel olduğu yerde kalmayacak, eserleri inşa etmek üzere kararlı bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın."

"Birileri Türkiye'de ekonomik kriz çıkar, 1990'lı yıllarda olduğu gibi koalisyonlar üzerinden atılan temeller Bolu Tüneli'nde olduğu gibi 20 yıl bizim iktidara gelmemizi bekleyen Bolu Tünel'i gibi zamanla oralar unutulur, diye düşünüyorsa yanılıyorlar. Attığımız her temel, başlattığımız her eser inşallah güzel bir şekilde tamamlanacak ve milletimize armağan edilecek. Hatta şimdi daha büyük bir hızla çalışacağız. Yakından takip edeceğiz ve bu yatırımların inşallah İstanbulumuza,Türkiyemize kazandırılması için her türlü gayreti göstereceğiz."

Davutoğlu, "Değerli emekçi kardeşlerim" diye seslendiği işçilerin 78 milyonun geleceği için alın teri döktüğünü vurguladı.  

İşçilerin burada döktükleri alın terinin sadece aileleri ve kendi rızıkları için değil gelecek nesillere güzel bir eser bırakmak için olduğunu aktaran Davutoğlu, bu emeğin, alın terinin takipçisi olacaklarını kaydetti.

Allah'ın bu güzel eserin tamamlanmasını nasip eylemesi temennisinde bulunan Davutoğlu, "İnşallah planladığımız vakitte, hiç gecikmeden bu eserin açılış töreninde hep beraber birlikte olacağız ve düğünü de birlikte yapacağız. Çifte düğün. Hem Asya ve Avrupa'yı bir kez daha birbirine bağlayacağız, arasında bir kez daha nikah kıyacağız, hem de buradaki bütün emekçi bekar kardeşlerimizin düğünlerini de birlikte yapacağız. Allah emekleriniz dolayısıyla sizleri ödüllendirsin. Milletimizin ve ülkemizin refahı, geleceği için çaba sarf eden bütün emekçi kardeşlerimize yardım eylesin" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, işçilerin Kadir Gecesi'ni ve Ramazan Bayramı'nı da tebrik etti.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler