YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Türkiye her türlü desteği verecektir
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Erbil'de, İKYB Başkanı Mesut Barzani ile ortak basın toplantısı yaptı
Davutoğlu: Türkiye her türlü desteği verecektir
21 Kasım 2014 / 10:49 Güncelleme: 21 Kasım 2014 / 11:22

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Irak'ın güvenliği Türkiye için hayatidir. Bölgesel yönetimin güvenliği ise önceliklidir. Irak'ta bütün etnik, mezhebi, dini grupların hak ettiği temsil gücüne ulaştığı, herkesi kapsayan bir siyasi yapının oluşması hepimizin tercihidir ve bu yapı Irak'ın geleceğinin garantisidir" dedi.

Davutoğlu, "Kobani'ye Peşmergenin geçişine izin vermemiz aslında aramızdaki güvenin bir yansımasıdır" dedi.

Türkiye her türlü desteği verecektir

Başbakan Davutoğlu, Irak'ın bir bütün olarak güvenliğinin Türkiye için önemine değinirken, "Özelde de sınır bölgemiz olduğu için Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin de Kürt bölgesinin güvenlik ve istikrarı Türkiye için, kendi güvenliğini doğrudan ilgilendiren hayati bir konudur.

Türkiye, Kürt bölgesinin güvenliği için gereken her türlü desteği verecektir. Bu bizim için hem tarihi ve insani, hem de stratejik bir konudur. Eğitim konusunu da ele aldık, bu da dahil olmak üzere bundan sonra güvenlik alanında vereceğimiz destekler artarak devam edecektir" dedi.

Enerji meselesini ele aldık

Başbakan Davutoğlu, "Dün Sayın İbadi ile de bugün Sayın Barzani ile de çok detaylı olarak enerji meselesini ele aldık. Enerji dosyası, öyle bir dosya ki herkes makul, akılcı bir yolla davranırsa, sonunda herkes karlı çıkar. Eğer bir anlaşma sağlanırsa bundan en çok Türkiye memnun olur. Bunun için de elimizden gelen gayreti gösteririz" dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler