YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Tüm ailenizi kaybetseydiniz ne yapardınız?
Başbakan Davutoğlu: "Aylan'nın, 3 yaşındaki Suriyeli bebeğin cansız bedenini görmüşsünüzdür. O cansız beden hepimiz için bir uyarı sinyali. Eğer Suriyeli çocuklar evlerinde güvende değilse o zaman bizim çocuklarımız da güvende değil"
Davutoğlu: Tüm ailenizi kaybetseydiniz ne yapardınız?
04 Eylül 2015 / 11:02 Güncelleme: 04 Eylül 2015 / 11:49

B 20 Türkiye Zirvesi'nde konuşan Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları,

BİR PLAN YAPMAK MÜMKÜN DEĞİL

B20'nin bir çözüm platform olma şansı var. Karışımızdaki 5 büyük zorluk var. Global pazarlar oldukça oynak. Bu oynak iş dünyasının önündeki en büyük sorunlardan biri. Bu yüzden bir plan yapmak mükün değil. Kalkınmakta olan ekeoniler geçmişte gösterdikleri dinamizmi gösteremiyor. Bu yüzden büyümeyi de arttıramıyoruz.

yas.jpg

BÜYÜME ORANIMIZI ARTTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Gelecekte büyümeyi arttımamız için yeni bir yol çizmemiz gerekiyor. Küresel ticaret beklenmedik bir şekilde yavaşlıyor. Türkiye olarak ekonomik büyüme oranınımızı arttırmaya çalışıyoruz. Bizim ihracat pazarlarımızı çeşitlendirmek için yeni stratejilere ihtiyacımız var.

186974.jpg

O BEBEK HEPİMİZ İÇİN BİR UYARIDIR

En az 6 ülkede merkezi hükümetin kontrolünde olmayan ekonomi var. Bunlar arasında Suriye, Irak gibi ülkeler var...Eminim hepiniz Aylan'nın, 3 yaşındaki Suriyeli bebeğin cansız bedenini görmüşsünüzdür. O cansız beden hepimiz için bir uyarı sinyali. Eğer Suriyeli çocuklar evlerinde güvende değilse o zaman bizim çocuklarımız da Ankara, Paris, Londra ya da New York'ta güvende olmayacaklardır.

6 MİLAR DOLARDAN FAZLA PARA HARCADIK

Türkiye mültecilere bu zamana kadar 6 milyar dolardan fazla para harcadık. Türkiye mültecilere kapılarını açtı ve neci olduklarını sormadı. Ancak bugün bakıyoruz Macaristan Hristiyan ayrımı yapıyor. Bizim kapılarımız her zaman açık olacak.

rs1-430.jpg

TÜM AİLENİZİ KAYBETSEYDİNİZ NE YAPARDINIZ?

Bir saniyeliğine şunu düşünün. Dün akşam 3 yaşındaki Ayla'nın babasını aradım. suriye'den Türkiye'ye kaçmış kendine yeni bir gelecek kurmak için. Ancak yaşanan faciada 2 çocuğunu ve eşini kaybetmiş. 1 dakikalığına düşünün tüm ailenizi kaybetseydiniz ne yapardınız. Baba şimdi tek başına Kobani'ye dönüyor. Tüm dünyaya çağrıda bulunuyorum, lütfen mültecileri düşünün. Hepimiz için bir sınav olacak. Bu cansız çocuk bedeni uluslararası toplum tarafından da görüldü. BM bu çocukları nasıl korunacağına yönelik önlemler geliştirmeli.

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler