YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: "Terörle mücadelede herhangi bir tarih söz konusu değil"
Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti istişare toplantısının kapanışında açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, terörle mücadelede herhangi bir tarihin söz konusu olmadığını ifade etti.
Davutoğlu: "Terörle mücadelede herhangi bir tarih söz konusu değil"
10 Ocak 2016 / 16:34 Güncelleme: 10 Ocak 2016 / 17:28

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti'nin Afyonkarahisar'da gerçekleştirdiği İstişare Toplantısı'nın kapanış konuşmasını yaptı. 

TERÖRLE MÜCADELEMİZ BÜYÜK KARARLILIKLA SÜRECEK

Bugün gazetelerde, dünkü bazı toplantılarımızda terörle mücadele bağlamında bir süre verildiğine dair haberler var. Bir an önce bu operasyonların başarıyla tamamlanması için gece gündüz çalışıyoruz ancak herhangi bir süre söz konusu değildir.

Süreyi zamanla değil de ulaşmamız gereken hedeflerle tayin ediyoruz. Dağlarımız, ovalarımız, şehirlerimiz bu canilerden temizleninceye kadar, şehirlerimizin, ilçelerimizin her bir sokağı emniyetle, huzurla girilen sokaklar oluncaya kadar terörle mücadelemizi büyük bir kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz.

ER YA DA GEÇ MUVAFFAK OLACAĞIZ

Kimse başladığımız huzur ve demokrasi operasyonunun, çıktığımız bu yolun yarıda kesileceğini, başka istikametlere gidileceğini düşünmesin. İnşallah milletimizle, bölgedeki vatandaşlarımızla birlikte başladığımız işi tamamlayacağız. Bu ülkede şiddet ve terör son noktaya kadar bitirilinceye kadar yolumuza devam edeceğiz.

Er ya da geç mutlaka muvaffak olacak, milletimizi tekrar huzur ve emniyete kavuşturacağız. Felaket senaryosu yazanlar, insan canına kıyan, çocukların eline silah veren cellatlar vatandaşımız ile devletimizin arasına giremeyecekler. Bizi, demokrasiden, hukuktan, insan onurunu esas alan, her vatandaşımızı sahiplenen siyasetten de kimse geri çeviremeyecek.

MARDİN'DE KAYNAKLAR PERSONEL GİDERLERİNE GİDİYOR

Mardin Büyükşehir Belediyesi'ni örnek vermiştim. Gelirlerin yarısından fazlası harcanmıyor, harcanan personel giderlerine gidiyor. Bu paraların nerelere gittiği belli. Bu gelir fazlası harcamalara aktarılmış olsaydı, bu zamana kadar yapılan yatırımın 17 katı yapılabilirdi. Bu yatırımlar yapılsayıdı teröre zemin temin eden yapanlar ortaya çıkmazdı. 

DİYARBAKIR'DA GELİRİN YÜZDE 20'Sİ YATIRIMLARA AYRILMIŞ

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin gelirinin yüzde 83,5'i merkezden sağlanıyor. Gelirinin yüzde 20'si yatırımlara ayrılmış. Hakkari Belediyesi'nin gelirinin yüzde 79,3'ü merkezden sağlanıyor.

Harcamalarının yüzde 52,6'sı personel harcamalarına gidiyor. Bu personel harcamaları ne anlama geliyor siz anlayın. Yatırım giderlerinin oranı yüzde 14,9. Biz kaynağı gönderiyoruz, onlar yatırım yapmıyorlar. Bunlar Türkiye'de çivi çakılmasın, taş üstüne taş konmasın, insanlar umutsuzluk içinde teslim olsunlar, kardeş kavgası çıksın. 

Diyarbakır için çok kapsamlı bir kentsel dönüşüm projesini harekete geçireceğiz. Diyarbakır kadimin en büyük şehri, Paris ne ki? Diyarbakır'ı bu hale getirenler, o surları, minareleri tarumar edenler bilsinler ki, biz daha güzel bir Diyarbekir'i inşa edeceğiz. 

İşte Davutoğlu'nun konuşmalarından satır başları:

ARKADAŞLARIMIZ AİLELERİYLE BİRLİKTE OLDULAR

İstişare toplantılarımız en güzel yanı birçok arkadaşımızın ailelerimizle birlikte olmasıdır. Ailelerimize, çocuklarımıza bu süreçte çoğu zaman vakit ayıramıyoruz. Bu nedenle istişare toplantısına katılan ailelerimize, çocuklarımıza teşekkür ediyorum.

YÜZ YÜZE DEĞERLENDİRMELER YAPTIK

Yoğun mesailerimizi bir kenara bırakıp yüz yüze değerlendirmeler yaptık.Bütün arkadaşlarımızın geniş bir katılımla fikirlerini açıkça göstermesi çok önemliydi.
AK Parti ortak söylem partisidir, ortak eylem partisidir. Bu sunumlara gerek anlatımlarıyla gerek moderatörlükte katkıda bulunan Başbakan Yardımcılarına  teşekkür ediyorum.

BİZİM HAREKETİMİZ 78 MİLYONU KUCAKLIYOR

Biz inançla, aşkla var olmuş hareketiz. Ülkemize, vatanımıza, bayrağımıza, şehit ve gazimize 78 milyon vatandaşımıza hiçbir ayrım yapmadan hizmet aşkıyla hizmet ediyoruz. Bizim hareketimiz içinde fraksiyonlar yoktur. Dar etnik milleyetçilik yoktur. Bizim hareketimiz içinde 78 milyonu kucaklayan birlik, dirlik vardır. 

PARTİ İÇİ DEMOKRASİ AK PARTİ İLE ANLAM KAZANDI

İstişare etme, ortak akılla hareket etme, parti içi demokrasi AK Parti ile anlam kazandı. Büyük düşünmeyi, her vatandaşı temsil etmeyi AK Parti getirdi. MYK, MKYK toplantılarını AK Parti kadar düzenli yapan ikinci bir parti yoktur. Resmi ortamlarda değil, 1000 kişinin aile ortamında bir araya gelebilmesi dünyada örneği görülmez. Başka bir partinin ailece bir araya gelip paylaştığını, her meseleyi medeni bir ortamda tartıştığını görmek kolay değildir.

TÜRKİYE'NİN TÜM MESELELERİNİ TARTIŞTIK

Toplantımızda Türkiye'nin tüm meselelerini tartıştık. Yeni ufuklar açtınız hepimize. Toplantımız gerçek bir istişare mahiyetinde gerçekleşti. Türkiye'nin dünyada ve bölgesinde daha müreffeh, saygın bir ülke olması sizlerin elinde. Her birinizin gözünde o inancı gördüm. Sizlerin azmi, kararlılığını görünce bizimde azmimiz arttı. 

SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN'I YAD EDİYORUM

14 yıldır başarı grafiği yükselmiş bir siyasal hareketten söz ediyoruz. Başka hiçbir partiye nasip olmamış haklı gururu yaşıyoruz. Bu başarı yıllarının mimarı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı buradan selamlarımla hayırla yad ediyorum. Türkiye'nin çözülemez denen sorunlarını çözdük, ulaşılmaz denen hedeflere ulaştık. Bu hareketin neferleri olarak bizler geleceğe yönelik heyecanımızı da ilk günkü gibi muhafaza ediyoruz.

GÖRECEĞİMİZ GÜZEL GÜNLER VAR

Sağladığımız güven ve istikrar ortamında daha ileriye yürümek zorundayız. Uzun ve meşakatli bir sürecin başındayız. Göreceğimiz çok daha güzel günler var. Biz geçmişte bazı hedef ve hayallerimizden bahsettiğimizde "Bunlar rüya görüyor" diyorlardı. Bizim bu millet, bütün insanlık için hedeflerimiz, rüyalarımız var. Hedefleri, rüyaları olmayanlar utansın. Tüm bu hedef ve hayallerimizi de gerçeğe dönüştüreceğiz. 

TÜRKİYE'NİN YEGANE UMUDU AK PARTİ'DİR

Türkiye'nin yegane umudu AK Parti'dir. AK Parti Türkiye'nin birikimi, tecrübesi, coşkusu, heyecanıdır. AK Parti hiçbir ilini, hiçbir ferdini diğerinden ayrı görmeyen partidir. 

Tunceli, Şırnak ve Hakkari illerine diğer illerden arkadaşlarımızı görevlendireceğimizi açıklamıştık. Bugün sabah bu vekilleri açıkladığımda hepsi mutluluk duydu. Özellikle kadın milletvekillerimiz gönüllü oldu. Bu üç ilde milletvekili temsil sayısını üçe çıkardık.  

DÜNYAYA GELEN HER BEBEK DİĞERİNİN KARDEŞİDİR

Bu topraklara ilk nefesini alarak, dünyaya gelen her bebek diğerinin kardeşidir. Onların 10-15-20 sene sonra aynı fabrikada mühendis olarak ülkenin geleceğini hazırlasınlar, aynı üniversitede ders alsınlar, aynı kamplarda tatil yapsınlar, aynı salonlarda spor yapsınlar.

Herbiri diğerine yüreğini açsın. Ben böyle bir Türkiye'nin ancak kadınlarla gerçekleşeceğine inanıyorum. Başta kadın vekillerimiz olmak üzere doğu ve batı illerindeki vekillerimiz karşılıklı illerde görev almak istediler. AK Parti hareketi sadece siyasi bir hareket değildir. AK Parti her şeyden önce bir yürek, vicdan, merhamet hareketidir. 

MİLLETİMİZİN SİZE, BİZE İNANCI TAMDIR

1 Kasım'da gördük ki milletimizin size, bize inancı tamdır. Milletimiz kendisini hizmete adayan bu kadroyu yad edecektir, hiç şüpheniz olmasın. Yeter ki önce insan, insanlık onuru yegane şiarınız olsun. Yeter ki herkes için adalet, merhamet, vicdan ve eşitlik diyelim.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler