YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Teröre karşı ortak görüş benimsenmeli
Davutoğlu: Teröre karşı ortak görüş benimsenmeli
28 Nisan 2016 17:15
Başbakan Ahmet Davutoğlu, güvenlik bağlamında büyük sorunlar ile karşı karşıya olunduğunu belirterek, teröre karşı ortak görüş benimsenmesi gerektiğini ifade etti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Katar Üniversitesi'nde açıklamalarda bulundu.

İşte Davutoğlu'nun açıklamaları:

GENÇLERİN HAYALLERİ DAEŞ GİBİ ÖRGÜTLER SEBEBİYLE BAŞARISIZ OLDU

Bu salondaki gençler Yemen'deki, tahrir Meydanı'ndaki gençelerin düşüncelerini paylaşıyor. bu gençlerin bir hayali vardı: onurlu ve insan haklarına saygılı bir yaşam, saygı ve onur isteyen bir neslin ortaya çıkması. Ama bu hayaller Esad rejimi gibi otokratik eğilimler ve DAEŞ gibi örgütler sebebiyle başarısız oldu.

KÖTÜMSER PSİKOLOJİYİ KABUL ETMEMELİYİZ

Yeni ortaya çıkan sorunlara müdahale etemiz gerek. Bunun bir yönünde de psikolojik sorunlar. Kötümser psikolojinin politikalarımıza ya da düşünme tarzımıza etki etmesine izin vermemeliyiz. Bu kötümser psikolojiyi kabul etmemeliyiz, bize huzur getirecek bir yol bulmalıyız.

Odaklanmamız gereken şey en üst düzeyde siyasi dialoğun olması. Böylece önyargı geliştirmek yerine dostane dialog kurabiliyor olabileceğiz.

AB ÜLKELERİ GÖRÜŞ AYRILIKLARINDA BİRBİRLERİ İLE KONUŞUYOR

Hepimiz Avrupa Birliği'nin nasıl ortaya çıktığını izledik. AB liderleri ile üç zirve toplantısı ve birçok toplantı gerçekleştirdim. 

Pek çok farklı görüş var ama her ay toplanıyorlar, uzlaşmaya varamadıklarında birbirlerini suçlamak yerine birbirleri ile konuşuyorlar. Bazı Müslüman liderler onyıllarca birbirlerini görmüyor. 

Bizim birbirimizle görüşmemiz gerek. Bu bağlamda Katar-Türkiye diyaloğu bir örnek. Bunun tüm bölgede gerçekleşmesini istiyoruz.

TERÖRE KARŞI ORTAK GÜVENLİK GÖRÜŞÜ BENİMSENMELİ

Güvenlik bağlamında büyük sorunlar ile karşı karşıyayız. Devlet arası sorunlardan bahsetmiyoruz, bu olsa kiminle görüşeceğinizi bilirsiniz. Ama devletlerin içinde tehditler var, hibrid savaş tehdidi var. Teröre kaşrı ortak güvenlik görüşü benimsenmeli.

BÖLGEMİZDE İKİ İSTİKRAR BÖLGESİ VAR: TÜRKİYE VE KÖRFEZ

Bölgemizde iki istikrar bölgesi var; Türkiye ve Körfez. Bizler kriz bölgelerinden gelecek güvenlik tehditlerine karşı kendimizi savunmaya almak istiyoruz. Bu gerek DAEŞ gerekse PKK olabilir. Daha iyi bir güvenlik ortamı için birlikte çalışmalıyız.

TÜRKİYE KATAR İLİŞKİLERİ AÇISINDAN ÖNEMLİ ADIM ATTIK

Türkiye ve Katar ilişkileri açısından geçen yıl çok önemli bir adım attık bir askeri anlaşma imzaladık ve ortak askeri tatbikat kararı aldık ve gerçekleştirdik. 

Bugün de savunma bakanlarımız bir anlaşma imzaladılar. Savunma konusundaki işbilriklerine ilave olarak Suriye, Irak ve Lübnan'daki durumlar ile ilgili olarak da aynı görüşe sahibiz.

SURİYE'DE ÇÖZÜM İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Suriye'de çözüm için çalışıyoruz; ılımlı muhalifleri destekliyoruz. Esad zulmüne, DAEŞ terörizmine karşıyız ve ülkenin toprak bütünlüğünün korunmasını savunuyoruz.

BİZ SİYASİ BİRLİĞİN GÜÇLENMESİNİ İSTİYORUZ

Biz bu bahsettiğim ülkelerdeki siyasi birliğin güçlenmesini istiyoruz. Biz genç nesillerin 2011'deki hayallerinin artık gerçekleşmesini istiyoruz.

Bir akademisyen olarak şu inanırım; barışı elde etmenin yolu karşılık ekonomik bağımlılık yaratılmasıdır. Böylelikle taraftan çatışmadan kaçınır. Maalesef bizim bölgemizde kaybet-kaybet yöntemi kullanılıyor. Kazan-kazan yaklaşımı temel ilkemiz olmalıdır.

NEREDE FELAKET OLURSA İLK GİDEN UÇAK TÜRK UÇAĞI OLUR

İnsani açıdan birçok felaket yaşıyoruz, eğer milletler bir yerlerde bir felaket meydana geldiğini öğrendikten sonra etkilenenlere yardım için harekete geçiyorsa insanı vicdanın oluşturduğu en üst yoldur. 

1999 depreminde bütün dostlarımız yanımızda oldu. Bu yüzden nerede felaket olursa oraya ilk giden uçak Türk uçağı olur. Bunlar barış için çok önemlidir.

İnsani dramların en önemlisi mülteci krizidir. Katar ve kardeş halklarımıza bu krizdeki yardımlarından dolayı müteşekkiriz.

KİLİS'İN ÜÇTE BİRİ SURİYELİ

En çok mülteciyi Türkiye ağırlıyor, Kilis'in üçte biri Suriyeli. Türkiye'de hiçbir yerde yabancı karşıtı protesto görmüyoruz, biz buna ensar kültürü diyoruz. Biz Suriyelilerin kardeşleriyiz. Birçok ülke kapılarını kapattı ama Türkiye hiçbir zaman kapılarını kapatmayacak.

MÜSLÜMANLARIN KARŞILAŞTIĞI EN BÜYÜK SORUN TEÖRİST MENTALİTEDİR

Müslümanların karşılaştığı en büyük sorun bölücü, terörist mentalitedir. Bizim dinimizin anlamı barış demektir, bizim kültürümüzle ilgili yanlış anlaşılmalar var. Bizim şehirlerimiz yüzyıllar boyunca birçok dini, meshebi barındıran şehirler olmuştur. 

Şu anda dinler arasında saygıyı bir kenara bırakın, bir terör örgütü var DAEŞ gibi ve ne Müslüman olmayanlara ne de farklı mezhepten olanlara saygı gösteriyorlar. 

Biz bu terörizm mentalitesini nasıl yeneceğiz? İslamın dünyada yanlış algılanmasını nasıl engelleyeceğiz? İslamafobiyi nasıl yeneceğiz?

İLK ÖNCE KENDİMİZİ ELEŞTİRMEMİZ GEREKİR

İlk önce kendimizi eleştirmemiz gerekir. Neden Müslüman toplumlarda bu tür yıkıcı davranışlar ortaya çıktı?

Geçmişin ruhunu anlayarak, aydınların birlikte çalıştığı zamanları hatırlayarak yaşamamız ve ortak bir strateji belirlememiz gerekiyor. Bizim yeni bir felsefemizin, etik değerlerimizin ve mentalitemizin olması gerekiyor.

Ayrıntılar geliyor...

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler