21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,939
 • BIST94.552
 • Dolar4,7378
 • Euro5,4908
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2357
 • İstanbul24 °C
 • Ankara18 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya16 °C
 • Adana23 °C
 • Antalya24 °C
 • Diyarbakır21 °C
 • Bursa20 °C
 • Kayseri13 °C
 • Kocaeli19 °C
 • Şanlıurfa24 °C
 • Gaziantep20 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Suriye'ye girenlerin sonu da Sovyetler gibi olacak!
Başbakan Davutoğlu, "Soğuk savaş günlerinde, muazzam bir süper güç olan Sovyet birliklerinin nasıl zelil bir şekilde Afganistan'dan çıktığını unutmasın. Bugün Suriye'ye de girenler aynı şekilde çıkacaktır" dedi.
Davutoğlu: Suriye'ye girenlerin sonu da Sovyetler gibi olacak!
09 Şubat 2016 / 11:46 Güncelleme: 09 Şubat 2016 / 13:41

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

İşte Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

TÜRKİYE MAZLUM MİLLETİN SON KALESİ

Mardin'de yaptığımız konuşmada, mazlum milletlerin son kalesi demiştim. Bayırbucak Türkmenleri sığınacak bir yer aradığında Türkiye'yi buldular. Haseke, Kobani yönlerini Türkiye'ye döndü. Şimdi Halepliler, İdlib Arapları Hatay'a doğru yürüdüler.

70 BİN KARDEŞİMİZ ÜRKİYE'YE VE AK PARTİ'YE GÜVENİYOR

70 bin kardeşimiz sadece Türkiye'ye ve AK Parti kadrolarına güveniyorlar. Türkiye, müşfik bir el, herkese açık bir gönül olarak bu kardeşlerimiz yanında olmasaydı, bu kardeşlerimiz nereye gidecekti? Türkiye koalisyonlar veya güç kullanamayan yapılar içinde olsaydı bu kardeşlerimiz nereye gidecekti? Hangi mazlum millet varsa biz onun yanındayız. Biz Rabbimiz adına o halkın yanındayız. 

MİLLETİMİZLE GURUR DUYUYORUM

Biz baştan beri zulme uğrayan Suriyeli kardeşlerimizin yanında olduk. Din, dil, ırk ayrımı gözetmeden kapımızı açtık. Milletimizle gurur duyuyorum. Yanıbaşımızda yaşanan acılar büyüyor. Esad rejimi ve Rusya masum insanların ocağını başlarına yıkmak için bombalar yağdırıyor.

HALEP'E SAHİP ÇIKACAĞIZ

Dün Merkel'le görüşürken, kendisine, bir halk düşünün ki, düzenli bir orduya karşı 5 yıl direndi, dedim. Bu yetmedi milisler geldi, İran'ın gayri nizami harp güçleri devreye girdi. Arkasından Rusya bütün gücüyle yüklendi. Bir halk ve Halep yoğun baskı altında hala direnişini gösteriyor. 
 
GAZİANTEP, KAHRAMANMARAŞ, ŞANLIURFA ADINA HALEP'E SAHİP ÇIKACAĞIZ
 
2. Dünya Savaşı'ndan bu yana böyle bir baskı olmadı. Bu cuma inşallah kahraman şehrimize, Kahramanmaraş'a gideceğim. 3 şehir istiklalini kazanabildi ve Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde varlığını sürdüyor.

Bunları kardeşi olan Halep ise yanıyor ve dünya seyrediyor. Biz Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa adına Halep'e sahip çıkacağız. Halepliler hiç mahsun olmasınlar, Türkiye bir bütün olarak arkalarındadır. Gazi Halep'tir, Kahraman Halep'tir, Şanlı Halep'tir. Gün gelecek bu zulüm bitecek. 

Bir tarafa Cenevre'de taraflar barış için toplanırken, diğer tarafta bombalanıyor. Çok büyük sivilin öldüğü askeri harekat yapılıyor. İnsani yardım engelleniyor. Büyük trajedinin eşiğindeyiz. 

70 BİN SURİYELİ'NİN SINIRIMIZA GELME İHTİMALİ VAR

Askeri harekatın bu yoğunlukla devam etmesi halinde 70 bin Suriyelinin sınırlarımıza gelme durumu var. Sınırlarımızı kapatmayacağız. Ancak diğer ülkelerin samimiyetle bunu görmesi gerek. Çözüm için bölgede bulunduğunu söyleyenler, meselenin daha da düğümlenmesine sebep oldular.

RUSYA'NIN ATTIĞI BOMBALARIN YÜZDE 10'U DAEŞ'E

Rusya sivil hedefleri acımasızca bombalamaya devam ediyor. Yüzde 10'u DEAŞ'a. Herbir bombanın nereye düştüğü bilgisi elimizde. Artık bu gidişe bir dur deme vakti gelmiştir. İnsanlığın vicdanı harekete geçmiyor. Tarih bu zulme ses çıkarmayanları da kara lekeyle kaydına geçirecektir. Suriye'yi kan gölüne çevirenler bu yaptıklarının hesabını elbet bir gün vereceklerdir. 

SURİYE'YE GİRENLER ZELİL BİR ŞEKİLDE ÇIKACAKLAR

Soğuk savaş günlerinde, muazzam bir süper güç olan Sovyet birliklerinin nasıl zelil bir şekilde Afganistan'dan çıktığını unutmasın. Bugün Suriye'ye de girenler aynı şekilde çıkacaktır. Mazlum Suriyelilerin ahı herkesin yakasına yapışacaktır. Türkiye ne zulmün, zalimin yanında oldu; sadece ve sadece mazlumların yanında olduk. Bizler insanlık görevimizi, tarihi görevimizi yapıyoruz. 

TÜRKİYE VE ALMANYA EN ÇOK BASKI GÖREN ÜLKELERDİR

Londra'da görüştüğümüz isimlerden biri Sayın Merkel'di. Kendisini ağırladık ve ilişkiler ile mülteci sorununu ele aldık. Mülteci sorunu nedeniyle Türkiye ile Almanya en çok baskı gören ülkelerdir. Merkel'e teşekkür ediyorum.

2. Dünya Savaşı'ndan sonra eşi görülmemiş acılarla yüzyüzeyiz. Herkes insanlık adına söz alacak herkes insanlık sınavından geçiyor. 

Kazakistan, Avrasya coğrafyasının merkez ülkesi, bizim ata diyarımız. Hoca Ahmed Yesevi'den aldığımız ilhamla attığımız adımlarla görüşmeler yaptık. İlişkilerimiz en üst seviyeye çıktı. İşbirliği alanlarını geliştirme konusunda görüşbirliğine vardık. 

TERÖR ÖRGÜTÜNE TAVRIMIZ ASLA DEĞİŞMEYECEKTİR

Bakanlar Kurulu'nun ardında, geçtiğimiz hafta işadamları ve oda temsilcileri ile bir araya geldik. Salı günü kanaat önderleri ile istişareler yaptık. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nı yaptık. Sivil toplamdan gelen bilgiler ışığında mülki amirlerle bir araya geldik. 

Tek tek bütün il ve ilçeleri masaya yatırdık. Biz halkımıza şefkatle, terör örgütüne de kudretle davranmaya devam edeceğiz. Bu tavrımız asla değişmeyecektir. Bununla birlikte terör örgütlerine ayrıma gitmeden mücadeleye devam ediyoruz. 

Her hafta sonu bir başka şehirde geçireceğimi ifade etmiştim. Her hafta sonu bir doğu şehrinde, bir de başka şehri ziyaret edeceğiz.

AÇIKLADIĞIMIZ PAKET HUZUR VE DEMOKRASİ PAKETİDİR

Kardeşlik buluşmaları çerçevesinde Mardinlilerle buluştuk. Mardin'de devletin yanlarında olduğunu gösteren destek planımızı açıkladık. Hazırladığımız eylem planının adını Birlik, Demokrasi ve Huzur Planı olarak ilan ediyorum. 

Açıkladığımız paket sadece güvenlik paketi değil, huzur ve demokrasi paketidir. Bu adımlar yaraların sarılması, yıkılanın yapılması için yapılıyor. 

Çalışma talimatını verdik. Bakanlar Kurulu'na bu planlar sunuldu. Planın özünü MGK'da da Sayın Cumhurbaşkanımıza da sunduk. Çok kapsamlı bir çalışma planımız var. Bu çok yönlü bir hazırlığın ürünüdür. Zihninde şüphe olanların şüphesi dağılması için bunları tekrarlıyorum.

PSİKOLOJİK UNSUR

Halk ve devletin birbirini anlamasıdır. İhtilaflar bertaraf edilecek, hiçbir uçuruma izin verilmeyecektir. Milletin vicdanı ile devletin aklını buluşturmaktır.

Alparslan'ın ordusunda nasıl bir ve berabersek, Selahattin'in ordusunda nasıl bir ve berabersek, Yavuz Sultan Selim'in ordusunda bir ve berabersek ve nasıl ordular düşmanlara karşı zafer kazanmışsa, AK Parti hareketinin temeli birleştirici anlayışı kurmaktır.

Nasıl Moğollar, Haçlılar, sömürgecilik dirençle karşılanmışsa, zafer vahdet, birlik için yola çıkanların olacatır. Ortadoğu'yu parçalayanlar, ülkemizi parçalayamayacaktır.  

KAMU DÜZENİ SAĞLANACAK

Kim tehdit ederse etsin, durdurulacak ve engellenecektir. Teröriste kudret, halka da şefkatle muamele edeceğiz. Dün Merkel'le toplantıda bir gazetecinin sorusuna muhatap olduk. Türkiye'yi itham eden bir anlayış gibiydi. Herkes istediğini söyleyebilir, özgür bir ülke ama hak ettiği cevabı da alır. 

Dün söylediğim gibi Paris saldırısından sonra Hollande Fransa ordusunu göreve çağırmıştır, Türkiye'de de vatandaşın canına, malına tehdit olduğunda aynı önlemi alırız. Demokrasilerin olmazsa olmaz, bütün toplumun asgari şartı kamu düzenidir. 

Bu sağlanacak. Bunun sağlanması için ne gerekiyorsa yapılacak; tek bir silah kalmayana kadar da bu mücadelemiz devam edecek. Patlayıcıların imhası için gereken yapılacak, sınırların takip sistemi güçlendirilecek, güvenlik noktaları artırılacak. 

Silopi temizlendi, her türlü güvenlik önlemi alınacak ve bir daha yaşanmaması için gereken yapılacak. Güvenlik güçlerinin donanımı sağlanacak. Korucu sayısı artırılacak. Her türlü yasal düzenleme yapılacak.

DEMOKRATİK REFORM SÜRECİ

Başta anayasa olmak üzere demokratik reform süreci yapılacak. 90'lı yıllara dönmeyi isteyenler akamete uğratılacak. 

Vatandaşlarımızın demokratik taleplerinin terör örgütleri tarafından örselenmesine izin verilmeyecek. Vatandaşlarımızımızın canı, malı korunacak.

YANGIN YERİNDE GÜL YETİŞTİRECEĞİZ

Yangının yerinde gül yetiştireceğiz. Göç eden aileler izlenerek sosyal hizmetlerin devamlılığı sağlanacak. Sığınma yardımı yapılacak. Öğrencilerin kayıpları telafi edilecek. Barınma, giyim, iaşe ihtiyaçları giderilecek. 

Sağlık hizmetleri için gerekli tedbirler alınacak. Gençlik, spor kaynakları genişletilecek. Yiyecek ve barınma imkanları genişletilecek. 

BÖLGE EKONOMİSİNİ TAHKİM EDECEĞİZ

13 yıl içinde ayağa kaldırdığımız bölge ekonomisini tahkim edeceğiz. Prim borçları ve yapılandırma ve taksitlendirmeler ertelenecek. Çiftçilere 0 faizli kredi verilecek. 

SUR İÇERİSİNDE KENTSEL İHYA İŞLEMİ YAPILACAK

Bakanlıklar birlikte çalışıyor. Birçok şehirlerimizin tarihi merkezleri bütün Türkiye sathında tarihi yapıyı koruyacak şekilde düzenlenecek. Sur içinde kentsel ihya işlemi yapılacak. 

Altyapı hizmetleri, eğitim, sağlık gibi kamu hizmetlerinin verilmesi için çalışmalar hızlandırılacak. Bakanlıklar arasında koordinasyon yapılacak. Bir bakanımızı ilçelerin rehabilitasyonu için görevlendirilecek. Karayolu ve demiryolunda onarım işlemleri tamamlanacak.
 
ETKİN BİR İLETİŞİM STRATEJİSİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ

Etkin bir iletişim stratejisini hayata geçireceğiz. Bu hafta sonu medya sahipleri ile bir araya geldik. Türkiye basın özgürlüğünün sonuna kadar yaşandığı demokratik bir ülkedir ve öyle kalacaktır. Basından beklentimiz aynı geminin içinde olduğu gerçeğini de bilmeleridir. 

Herkes işini yapacak, herkes hukuk ve halk önünde hesap vermeye hazır olacak. Yurt içi ve dışında fırsat kollayan çıkar çevreleri varken, Türkiye'nin itibarını ayakta tutacak şekilde birlikte çalışmamız gerek.

BELEDİYELER YATIRIMA YÖNELECEK

Büyükşehir Yasası belediye başkanının farklı partiden olduğu bazı belediyelerde istismar edildi. Büyük hizmet aksamaları söz konusu oldu. Bunların hepsinin titizlikle takibi sağlanacak ve belediylerin yatırıma yönelmesi için tedbirler alınacak. 

Bu ilçelerde, bölgelerde gereken yatırımlar bakanlıklarca yapılacak ve belediye bütçesinden kesilecek. Petrol zengini bir ülke değiliz. 

YEREL YÖNETİMLERİN YETKİSİ GENİŞLETİLECEK

Biz ne yaptıysak alnımızın teriyle yaptık. Milletin bu kaynaklarının har vurulup, harman savurulmasına izin vermeyiz. Yerel yönetimlerin yetkisi genişletilecek ama istismar edilmesine izin verilmeyecek. 

TERÖRLE İLİŞKİSİ İSPATLANMIŞ KAMU GÖREVLİLERİNİN İLİŞKİSİ KESİLECEK

Belediyeler kanununda gereken değişiklikler yapılacak. Gübre takip sistemi kurulacak. Terörle ilişki ispatlanmış, kamu görevlilerinin ilişiği kesilecek. 

657 zırhını alarak, milletin güvenliğiniz bozmaya çalışanların karşısında olacağız. Eğitim, sağlık gibi hizmetlerin yapılması için doğrudan valilikler tarafından yerine getirilecek.

KAMU DÜZENİ AKSAMAYACAK, SÜREÇ HIZLANACAK

Bugün bu sürece Birlik, Demokrasi ve Huzur süreci adını veriyoruz. Kanaat önderleri ile ilişkiler genişletilecek. Sektör temsilcilerinden oluşan koordinasyon merkezi kurulacak. Birisi çözüm süreci yürüyor diyerek, kamu düzenini aksatmayacak.  

 // ihsan
Gavur gavurlugunu Musluman Muslumanligini yapiyor Allah yar ve yardimcimiz olsun Elestirilleri bi kenara koyup Hukumeti desdekleyelim fitne cok kanmayalim...!3 dunya savasi basladi haclilar ittifak yapti bizde Muslumanlar olarak ittifakimizi yaptik Allah Bize Yeter......
10 Şubat 2016 01:29
...
 // Rızvan
Ayrıca Türkiye İslam'ın son kalesi falanda değil o kale 1923'te yıkıldı zaten. Türkiye kâfir bir düzenle yönetiliyor unutmayalım...
09 Şubat 2016 17:21
....
 // Rızvan
Ne oldu hani bölgesel güç olmuştuk? Rusya tüm politikalarımızın içine etti bizim elimizden Rusya için kötü dileklerde bulunmaktan başka bişey gelmiyor mu? Demekki hamasetle güçlü ülke olunmuyormuş değil mi?...
09 Şubat 2016 15:53
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler