YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: 'Suriye krizinde en büyük pay Birleşmiş Milletler'in'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye krizinin bölgesel bir krize dönüşmesinde en büyük payın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin olduğunu söyledi.
Davutoğlu: 'Suriye krizinde en büyük pay Birleşmiş Milletler'in'
07 Ekim 2015 / 11:26 Güncelleme: 07 Ekim 2015 / 12:48

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nı ziyaretinin ardından açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

Suriye krizi, bir ülke krizi olarak başladı, bir ülkenin kendi içinde halkına karşı zalimce davranan bir yönetimin ortaya çıkardığı bir kriz olarak, sonra terörün, terör örgütlerinin de müdahil olduğu ve terör örgütlerinin de oluşturduğu tehditle birlikte bir bölgesel krize dönüştü. Bir ülke krizinin bölge krizine dönüşmesinde en büyük pay açık söyleyeyim, bu zalim yönetim kadar o aşamada herhangi bir hususta anlaşamayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi olmuştur.

GÜVENLİKTEN TAVİZ VERMEYİZ

Sınır güvenliğimiz ve hava sahası güvenliğimiz bağlamında hiçbir şekilde taviz vermeyiz. Bu konuda herkesin, kendi sınırlarına saygı duyan her ülkenin Türkiye'nin sınırlarına saygı duymasını bekleriz, Türkiye'nin hava sahasına saygı duymasını da bekleriz.

RUSYA'YLA HERHANGİ BİR GERİLİM İSTEMEYİZ AMA...

Hele hele sınır ihlalleri konusunda mutlaka Türkiye'nin hassasiyetlerine riayet edilmesini, göz önüne alınmasını bekleriz. Bu çerçevede Rusya'nın Büyükelçisi, evet Dışişleri Bakanlığımıza çağrıldı. Bize verilen bilgiler ile alanda oluşan bilgiler arasındaki farklar da kendilerine aktarıldı. Yani ihlaller kaç dakika sürmüş, hangi şartlarda oluşmuş, bunları Rusya tarafıyla samimi ve dostane bir şekilde, birbirine saygı duyan iki komşu ülke olarak müzakere ediyoruz. Askeri yetkililerimiz ve diplomatik yetkililerimiz bunları konuşuyor. Rusya'yla herhangi bir gerilim istemeyiz ama dediğim gibi Rusya'nın da Türkiye'nin hava sahasına, sınırlarına ve Türkiye'nin Suriye'deki çıkarlarına dikkat etmesini beklemek en tabii komşuluk hakkımızdır.

RUSYA'NIN SALDIRILARI DEAŞ'E KARŞI DEĞİL

Bu hava akımları (Rusya'nın Suriye'deki hava saldırıları) DAEŞ'e karşı yapılmıyor. 57 hava akımı yapılmış Rus hava güçleri tarafından, bunun 55'i ılımlı muhalefete karşı, sadece ikisi DAEŞ'e karşı, bize gelen askeri bilgilere göre. Eğer DAEŞ'e karşı mücadele edilecekse hep beraber edelim. Ama eğer Türkiye sınırlarına yakın bir yerde yeni mülteci akımlarına yol açacak şekilde sivil halka ve ılımlı muhalefete karşı bir harekat yapılıyorsa, işte o zaman hepimizin oturup konuşması gereken çok ciddi bir mesele var demektir.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler