YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: "Son 10 yılın en yıkıcı insanlık felaketi"
Davutoğlu: "Son 10 yılın en yıkıcı insanlık felaketi"
04 Mayıs 2014 18:51
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de son 10 yılın en yıkıcı insanlık felaketinin yaşandığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de son 10 yılın en yıkıcı insanlık felaketinin yaşandığını söyledi.

Davutoğlu, Ürdün'de düzenlenen Suriye’ye Komşu Ülkeler 3. Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin arttığına işaret ederek, "Türkiye'deki kamplarda 3 bin 700 bebek doğdu" dedi.

Sığınmacı akınının sürdüğünü vurgulayan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Ülke (Suriye) içine yardım girmesine izin verilmelidir. BM ve organları Suriye içinde kamp kurmalı ki sığınmacı akını kontrol altına alınsın. Bunun önündeki en büyük engel Suriye rejimi ama Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) da bunun için Suriye rejiminin merhametini beklememeli."

"3 hayal kırıklığı"

Suriye'deki krize çözüm bulunması için yürütülen uluslararası girişimlerde başarı sağlanamadığına dikkati çeken Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Bizim 3 hayal kırıklığımız oldu. İlki Cenevre-2 toplantısındaki başarısızlıktı, artık ümidimiz yok ve gelecekte siyasi çözüm de yok. İkinci olarak, BMGK'nın 2139 sayılı rezulasyonuna göre, ülkeye yardım girmesi sağlanmalı. Ancak Suriye, Türkiye tarafında sadece bir kapıyı açık bıraktı ve günlük sadece 78 aracın geçmesine izin verdi. Bu kararın uygulamaya konulması lazım. Üçüncü hayal kırıklığımız ise Kuveyt'te yapılan 'Bağışçı Konferansı'na dair. Kuveyt'te Aralık ayında alınan bölgesel sorumluluk programı uygulanamadı. Türkiye, Suriyeli sığınmacılar için 3 milyar dolar yardım yapıyor, uluslararası kamuoyu ise sadece 115 milyon dolar yardım yapıyor."

Uluslararası kamuoyunu Suriye'ye yeterince ilgi göstermemekle eleştiren Davutoğlu, "Uluslararası kamuoyu Suriye'den ziyade Ukrayna'ya ilgi gösteriyor. Ukrayna ve diğer krizler de elbette önemlidir ancak bu Suriye krizini gölgelemek anlamına gelmemelidir" diye konuştu.

 "Varil bombalı saldırıları durdurun" çağrısı

Davutoğlu, Suriye'de kullanılan kitle imha silahlarına da değinerek, varil bombalı saldırıların durdurulması çağrısı yaptı.

Suriye'de yapılacak devlet başkanlığı seçimine de değinen Davutoğlu, "3 milyon Suriyeli ülkesini terk etmek, 6 milyon da Suriye içinde yer değiştirmek zorunda kalıyorsa, bu nasıl bir seçim olacak, yaklaşık 10 milyon kişi oy kullanamayacak. Bu nasıl bir seçim?" dedi.

Toplantı sona erdi

Ürdün'de düzenlenen Suriye’ye Komşu Ülkeler 3. Toplantısı sona erdi.

Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cudeh, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Suriyeli sığınmacı kabul etmeye devam edeceklerini söyledi.

Birkaç gün önce 3 bin sığınmacı barındıracak Ezrak Kampı'nı açtıklarını hatırlatan Cudeh, "Öyle görünüyor ki sığınmacı akını devam edecek" dedi.

Cudeh, Ürdün olarak Suriye'deki iç savaşın çözümünün siyasi olduğuna inanıdıklarını da ifade etti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres de savaşın milyonlarca kişinin ülke içinde ve dışında göç etmesine neden olduğunu ifade ederek, "Cenevre-1 ve 2 siyasi çözüm bulmada başarız oldu ve kanı durduramadı. Bu yüzden uluslararası kamuoyu bu konuda bilinçlendirilmeli ve özellikle Suriye içinde kalanlara yardım ulaştırılmalı" diye konuştu.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de "Elimizden geldiğince Suriyelilerin güvenli şekilde eve dönmelerini sağlamaya çalışacağız. Ancak bu bir ümit. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi aracılığıyla Suriye'ye yardım görürülmeli. Suriye içinde kamp kurulması ise askeri müdahale gerekterebilir ve şimdilik bunu yapmak isteyen ülke yok" şeklinde konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler