YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: 'Sessiz çoğunluk bizi tek başına iktidar yaptı'
Seçim zaferini Habertürk’e değerlendiren Başbakan Davutoğlu, balkon konuşmasındaki, tüm toplumu kucaklayan mesajlarının altını bir kez daha çizdi.
Davutoğlu: 'Sessiz çoğunluk bizi tek başına iktidar yaptı'
03 Kasım 2015 / 09:36 Güncelleme: 03 Kasım 2015 / 09:41

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti’nin ezici üstünlükle çıktığı 1 Kasım seçiminin ardından dün HABERTÜRK’e yüzde 49.5’lik oy oranıyla gelen tarihi başarıyı değerlendirdi. 4’üncü AK Parti iktidarının kodlarını da veren Davutoğlu, seçim gecesi AK Parti Genel Merkezi balkonundan yaptığı konuşmadaki 78 milyonu kucaklayan mesajlarının altını da bir kez daha güçlü şekilde çizdi.

1-20151103083342.jpg

Seçim öncesinde vatandaşların sessizliği partiler açısından tepkisellik olarak yorumlanıyordu. Başbakan Davutoğlu, kampanya sürecinde gördüğü bu sessiz çoğunluğun, 7 Haziran’dan bu yana geçen sürede yeniden değerlendirme yaparak sandıktan tek başına AK Parti iktidarını çıkardığını söyledi.

"ADALET VE ŞEFKAT"

Seçimin hemen ertesinde kolları sıvayıp çalışmaya başlayan ve MYK’yı toplayan Davutoğlu, Türkiye’nin seçim sürecinde yaşananları ve tüm tartışmaları bir kenara bırakarak çözüm bekleyen sorunlara ve gelecek hedeflerine odaklanması gerektiğini vurguladı.

Milletin her türlü kutuplaşma ve gerginliğe nokta koyduğunu ifade eden Davutoğlu, “Milletimiz 1 Kasım’da çözüm ve istikrar istediğini açıkça ortaya koymuştur. Demokrasiden, adaletten, şefkatten, hukuktan bir adım geriye gidilmeyecek; Türkiye daha güzel, daha güçlü ve daha muktedir olacaktır. Husumet, nefret ve şiddet dili kaybedecektir” dedi.

PARTİLERE ÇAĞRI

Yeni dönemde bütün siyasi partilere, “Enerjinizi Türkiye’nin çıkarları için harcayın. Herkesin birbirine barış içinde selam verdiği yeni Türkiye için kolları sıvayalım” diyen Davutoğlu, sağlıklı bir seçim sistemi için Meclis’e giren bütün partilere “yerli ve milli” Anayasa yapma çağrısını da yineledi.

TEŞEKKÜR ZİYARETLERİ YAPACAK

Başbakan Ahmet Davutoğlu seçimleri Konya’daki konutunda hazırlanan bir odada eşi Sare Davutoğlu, oğlu Mehmet, kızları Hacer Bike ve Sefure ile torunu Nurvera ile birlikte takip etti. AK Parti’de seçim gecesi, ilk olarak Ardahan’da gelen bazı sandık sonuçlarına bakıldı ve bu kentteki oy artışı nedeniyle Türkiye genelinde de oy artışı olacağı değerlendirmesi yapıldı.

aa_picture_20151102_6702172_web.jpg 

(Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kızı Hacer Bike Davutoğlu, seçim gecesi resmi olmayan sonuçların netleşmeye başlamasının ardından mutluluğunu babası Başbakan Ahmet Davutoğlu, annesi Sare Davutoğlu ve ablası Sefure Davutoğlu ile özçekim yaparak instagram hesabından paylaştı)   

Saat 19.00 sularında tek başına iktidar görülünce, AK Parti’ye sandıklardan bilgi akışı sağlayan sistem “Zafer havasıyla sandık başlarından kimsenin ayrılmaması” için geçici bir süre kapatıldı. Tüm sandıklarda oyların işlenmesinin ardından sistem yeniden açıldı. Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Davutoğlu’nun hükümet kurulduktan sonra tulum çıkan bazı iller ile oyların ciddi oranda arttığı seçim bölgelerine teşekkür ziyareti yapacağını açıkladı.

 

HABERTÜRK

Milyar kere elhamdülillahhh...
 // Adem
Elhamdülillah. ülkemiz uçurumun kenarından döndü be. huzuruz idik,seçim gecesi sevinçten, şaşkınlıktan hop oturup hop klalktık. Milyar kere elhamdülillahhh......
03 Kasım 2015 Salı 13:28
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler