YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: "Rusya'nın verdiği bilgilerden ikna olmadık"
Başbakan Ahmet Davutoğlu, katıldığı televizyon programında Rusya ve Türkiye arasındaki gerilim hakkında değerlendirmeler yaptı. Davutoğlu, "Verilen bilgilerden ikna olmadık" dedi.
Davutoğlu: "Rusya'nın verdiği bilgilerden ikna olmadık"
10 Ekim 2015 / 02:10 Güncelleme: 10 Ekim 2015 / 08:59

Başbakan Davutoğlu A Haber - ATV ortak yayınında Türkiye ve Rusya arasındaki gerginlik konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar;

"Bizim için hiçbir değişen durum yoktur. Şu anda da kanaatimiz Suriye'deki ılımlı muhalefetin desteklenmesidir. Ilımlı muhalefetin desteklenmesi lazım. Bizim Rusya'ya itirazlarımız hem hava sahasının ihlalleri hem de ılımlı muhalefete müdahalelerle ilgili. Türkiye Rusya ilişkileri bizim çok değer verdiğimiz ilişkilerdir. Yoğun enerji ilişkimizde Almanya ile yarış halinde en fazla ticaret yaptığımız en fazla turist çektiğimiz ülkeden bahsediyoruz. Rusya Türkiye ilişkileri bizim için çok önemli."

Müsamaha etmemiz söz konusu olamaz

"Türkiye'den Rusya'nın güvenliğine zarar getirecek bir tutum söz konusu olmadı. Ama görüş ayrılıklarımız oldu. Ukrayna ve Kırım konularında mesela. Rusya'nın bir kere bizim çıkarlarımızı ve güvenliğimizi dikkate almasını bekleriz. Bu konularda müsamaha etmemiz söz konusu olamaz. Verilen bilgilerden ikna olmadık.

Eğer Rusya buraya teröre karşı gelmişse zaten bir koalisyon var biz de bu koalisyonun içindeyiz. Ama onların hedefi DAEŞ değil. Bir hata tekrar tekrar gündeme geliyorsa bunu bizim kabul etmemiz doğru değil. Umut ederiz ki bu tür olaylar onların da bize söylediği gibi tekrar olmayacaktır. Eğer bazı PKK unsurları Haseke'ye Kobani'ye geçip Türkiye'yi tehdit etmeye kalkışırsa onlara da gerekli cevabı veririz."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler