YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: "Rusya'nın ihlalleri örtmesi mümkün değildir"
Başbakan Ahmet Davutoğlu, temaslarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, Rusya'nın hava sahasını ihlal etmedik açıklamalarına, "Rusya'nın şu veya bu gerekçeyle işlediği bazı ihlalleri örtmesi mümkün değil" diye cevap verdi.
Davutoğlu: "Rusya'nın ihlalleri örtmesi mümkün değildir"
31 Ocak 2016 / 17:47 Güncelleme: 31 Ocak 2016 / 18:37

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Arabistan ziyaretinde gerçekleştirdiği temaslar hakkında açıklamalar yaptı. Davutoğlu, Rusya'nın ihllaleri örtmesinin mümkün olmadığını söyledi.

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

RUSYA'NIN İHLALLERİ ÖRTMESİ MÜMKÜN DEĞİL!

Artık dünyada hiçbir ülke izole değil, herhangi bir yerde hava sahası ihlali olmuşsa saklamak da, olmamış bir hava sahası ihlalini var diye göstermek de mümkün değil. Dolayısıyla Rusya'nın şu veya bu gerekçeyle işlediği bazı ihlalleri örtmesi mümkün değil.

Dün, bu çerçevede kısa süreli, çok kısa süreli bir ihlal söz konusu olmuştur. Bu ihlal hem bizim hem NATO radarlarınca tespit edilmiş bir husustur. Türkiye hiçbir şekilde Rusya ile olan gerilimi artırmak düşüncesinde değildir. Ama Türkiye hava sahasını koruma konusunda da gerekli hassasiyeti her zaman gösterir.

TEHDİTKAR TUTUM RUSYA'NIN YARARINA DEĞİL

Rusya'yı bir kez daha uyarıyoruz, gerek Suriye'deki muhalif unsurlara, ılımlı muhalefete verdikleri zarar, gerekse Türk hava sahasına yönelik sürdürdükleri tehditkar tutum Rusya'nın menfaatine değildir.

TÜRKİYE HER ZAMAN SURİYE HALKININ YANINDADIR

Türkiye, her zaman Suriye halkının yanındadır. Türkiye her zaman ılımlı muhalefetin yanında, DEAŞ'ın, rejimin ve Suriye'yi işgale yönelen yabancı güçlerin, yabancı devlet unsurlarının karşısındadır, böyle olmaya da devam edecektir."

TÜRKİYE VE ARABİSTAN, TERÖRE KARŞI ORTAK HAREKET EDİYOR

Teröre karşı Türkiye ve Suudi Arabistan'ın ortak hareket etme mutabakatı var. Mezhep temelli çatışmalar konusunda ortak bir tavır geliştirmek ve DEAŞ'ın sergilediği yanlış İslam anlayışını gidermek için çalışmalar konusunda anlaşmalar var. 

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler