YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: "Rusya'nın gelişi zaafın eseri"
Davutoğlu: "Rusya'nın gelişi zaafın eseri"
26 Ekim 2015 02:02
Başbakan Ahmet Davutoğlu TVNET ekranlarında katıldığı programda Suriye meselesinde Rusya'nın tavrını değerlendirdi ve Özgür Suriye Ordusu ile yapılacak işbirliğine vurgu yaptı.

Esad'ın kendi meşru güçleriyle ülkeyi kontrol edebilir durumda olması halinde İran ya da Rusya'ya ihtiyaç duymayacağını belirten Davutoğlu'nun açıklamaları şu şekilde;

"Esad, ülkesini gayri meşru güçlerle kontrol edebilseydi, yani halkına zulüm eden yapılarla kontrol edebilseydi yine ihtiyaç hissetmezdi. Rusya'nın gelişi bir güç değil, zaafın eseri. Esad bunlarla ayakta duramadı. Sonra İran, Hizbullah'ı gönderdi. Hizbullah da çözüm olmadı. Sonra İran'dan, Irak'tan Şii milisleri gönderdi, Devrim Muhafızları'nı gönderdi onlar da başarılı olamadı. En sonunda Rusya geldi. Rusya'nın gelmiş olması başarının işareti değil."

"Nitekim, Rusya'nın gelerek yaptıkları operasyonun yüzde 90'ı Özgür Suriye Ordusu'na. Ama Rusya da biliyor ki zalim bir yönetime karşı ayağa kalkmış bir halkı, bastırabilmek mümkün değildir. Nitekim Rusya dün Özgür Suriye Ordusu ile iş birliği yapabileceğini söyledi. Çünkü gördüler ki bunun bu şekilde yürümesi mümkün değil. Ülkenin sadece yüzde 14'ünü kontrol altında tutan bir diktatör üzerinden bir ülkede düzen gelmeyeceğini en iyi Rusya bilir."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler