YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Rusya'nın ambargosuna tedbir geliyor
Başbakan Ahmet Davutoğlu Azerbaycan dönüşünde uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, Rusya'nın Türkiye'ye karşı başlattığı ambargoya karşı tedbirler alınacağını söyledi.
Davutoğlu: Rusya'nın ambargosuna tedbir geliyor
04 Aralık 2015 / 17:10 Güncelleme: 04 Aralık 2015 / 17:31

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan dönüşü uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Uçakta Davutoğlu'na eşlik edenler arasında Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan da vardı.

''PSİKOLOJİK BOYUTU ARTAN BİR KRİZ''

Davutoğlu, Rusya-Türkiye ilişkileri konusunda, "Kriz konusunda hangi noktadayız  Bir, krize sebep teşkil eden olgusal boyutu var, diğeri de o krizi tırmandıran psikolojik boyutu var. Bazen psikolojik boyutu, olgusal boyutun çapını aşar. Öyle bir durumla karşı karşıyayız. Dolayısıyla öncelikle bu psikolojik kıskaçtan, çıkmazdan bir an önce uzaklaşmak lazım" diye konuştu.

Davutoğlu, sözlerine şöyle devam ett:

ÇAVUŞOĞLU-LAVROV GÖRÜŞMESİ

Bir görüşmede her meselenin çözülmesi zor. Psikolojik boyutu gittikçe artan dozda bir krizle karşı karşıyayız.

SURİYE'DE HER AN YENİ KRİZLER ÇIKABİLİR!

Suriye alanında da her an böyle yeni krizlerle karşılaşılabilecek durumlar söz konusu. Çünkü Suriye hava sahasında o kadar çok ülke artık operasyon yapıyor ki o ülke uçaklarının karşılıklı olarak birbirine herhangi bir şekilde zarar vermemesi gittikçe güçleşiyor. Dolayısıyla Suriye krizinin de bir an önce çözülmesi lazım.

DAEŞ'in Fırat'ın batısından ve Türkiye sınırından temizlenmesi esnasında misilleme tarzında yapılacak her eylem, DAEŞ'e hizmet etmek anlamına gelir.

RUS UÇAĞININ DÜŞÜRÜLMESİ

''Kriz konusunda hangi noktadayız? Bir, krize sebep teşkil eden olgusal boyutu var, diğeri de o krizi tırmandıran psikolojik boyutu var. Bazen psikolojik boyutu, olgusal boyutun çapını aşar. Öyle bir durumla karşı karşıyayız. Dolayısıyla öncelikle bu psikolojik kıskaçtan, çıkmazdan bir an önce uzaklaşmak lazım.

Hep şunu da söyledik, 'Türkiye'ye dönük bir tehdit oluştuğu anda gerekli tedbiri alırız.' Nitekim aldığımız tedbir sebebiyle Rusya ile kriz yaşıyoruz. Ama herkes de gördü ki Türkiye kendi güvenliğini ilgilendiren bir sorun söz konusu olduğunda tereddüt etmez ve gerekli adımı atar. Dolayısıyla ister koalisyonla birlikte yürütmekte olduğumuz çabalar, isterse onun dışında tek başına yapmamız gereken bir şey olursa her ikisinde de tereddüt etmeyiz. Suriye krizi herkesten çok Türkiye'yi etkiler ve Suriye'de krizin çözümüne de herkesten çok Türkiye katkıda bulunabilir. Ümit ederiz ki böyle bir ihtiyaç hasıl olmaz, bizim müdahalemiz gibi.

İletişim kanallarının sürekli açık tutulması önemli. Ambargolar ikili ilişkilere zarar verir. Rus tarafıyla oturulup karşılıklı konuşulmalı. Rusya'nın yaptırımlarına karşı tedbirler alacağız. Lavrov ve Çavuşoğlu medeni bir toplantı yaptı. Amacımız sınırın IŞİD unsurlarından temizlenmesi.

''TAHİR ELÇİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİNİN SORUMLUSU PKK'DIR''

Başbakan Davutoğlu, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi konusunda ise ''Bunun sorumlusu PKK'dır'' ifadesini kullandı.

BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞMASI

Başkanlık sistemi tartışmalarına da değinen Başbakan, Türkiye’nin birinci gündem maddesinin bu olmadığını belirterek, "Çok konuşarak bunu bir ayrılık noktası olarak görmemek lazım" diye konuştu.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin, "Sorumluluk kimdeyse yetki onda olmalı" dedi.

Davutoğlu, Başkanlık sistemi meselelerinin hep beraber konuşulması gerektiğini belirterek, "Başkanlık ise net bir başkanlık. Parlamenter sistemse net bir parlamenter sistem. Şu anda birbirini anlayan insanlar olduğu için sistem yürüyor. Birinci gündem maddesi şu anda bu değil. AK Parti'nin tek başına yapabileceği birşey değil. Meclis matematiği buna izin vermediğine göre, muhalefeti de çağıracağız ve gelin hiç bir ön koşul olmadan konuşalım, çocuklarımıza nasıl bir Türkiye bırakacağımızı konuşalım. Cumhurbaşkanının söylediği doğru. Sorumluluk kimdeyse yetki onda olmalı. Türkiye'nin anayasası bozuk ama var olan anayasa bu. İşletmeye çalışıyoruz" dedi.

TÜRKMENLER KANTON KURMALI MI?

Prensip olarak olumlu bakmıyoruz. Kantonlar kopuş getirir. Suriye'yi daha çok parçalayacak çabalara karşı durmak lazım.

"MUHALEFET LİDERİNE YAKIŞMIYOR"

Davutoğlu, Kılıçdaroğlu'nun "Hendek kazan arkadaşlar" ifadesini eleştirerek "Sanırım sehven kullandı. Bir muhalefet liderine yakışmıyor" dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler