YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu, Roman temsilcilerine seslendi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu Roman Temsilcelerine hitap etti. Davutoğlu, "Başı açık, başı örtülü, Roman ve diğer bütün kesimler, Türk, Kürt, Sünni, Alevi hepimiz kardeşiz. Hepimiz asli unsuruz" dedi.
Davutoğlu, Roman temsilcilerine seslendi.
19 Nisan 2015 / 12:55 Güncelleme: 19 Nisan 2015 / 13:46

Başbakan Davutoğlu, "Başı açık, başı örtülü, Roman ve diğer bütün kesimler, Türk, Kürt, Sünni, Alevi hepimiz kardeşiz. Hepimiz asli unsuruz. Eğer böyle bir ayrımcılık olursa, size söz veriyorum, ayrımcılığa veya herhangi bir yanlış muameleye muhatap olursanız takip etmek üzere Başbakanlıkta bir mekanizma kuracağım ve sizinle istişare ederek bir Roman kardeşimizi kendime danışman olarak alacağım" dedi.

Roman kardeşlerimizin büyük acılar yaşadığını biliyoruz

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Acılar yaşadığınızı, bu topraklarda ve bizim de terk etmek zorunda kaldığımız Balkanlar'da, Avrupa'da, bir çok yerde Roman kardeşlerimizin büyük acılar yaşadığını biliyoruz ve bu acılar unutulmuştu, bu acılar yok sayılmıştı. Bu acıları konuşmak bile neredeyse ayıp sayılmıştı. Biraz önce dile getirilen hususlar 12 sene, 13 sene, 15 sene önce konuşulamazdı. Türkiye'de zannedilir ki sadece şu veya bu kesime ayrımcılık yapılmıştır. Hayır maalesef tek parti zihniyetinden bu yana bu ülkede hepimiz değişik gerekçelerle ayrımcılığa muhatap olduk" dedi.

Psikolojik ön yargı kırmak önemliydi

Başbakan Davutoğlu, Roman sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya geldiği toplantıda, "Psikolojik ön yargı kırmak önemliydi. Kırdık. Varsa hala psikolojik ön yargı size söz veriyorum hepsini çatır çatır kıracağız. Kimse bu ülkede herhangi bir vatandaşa tepeden, dışarıdan bakamayacak. Kimse sahip olduğu kültür veya sosyal kesim itibarıyla tahkir edilemeyecek" dedi.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmalarından satırbaşları;

- 2009'dan bu yana yaptığımız girişimlerle taleplerinizin açıkça konuşulmasını sağladık.

- Roman kardeşlerimize sahip çıktıktan sonra bütün partiler sahip çıkmaya başladı.

- Sayın Kılıçdaroğlu'na sesleniyorum. Roman kardeşlerimden İskan kanunu için özür dilesin.
Tunceli'ye gittim dersim için bizim için insan olması yeterli. Biz ayrımcılık yapmıyoruz.

- Mesele adayların listeye girmesi değil. Mesele Romanların gönlüne girmektir. Biz Romanların gönlüne girdik. Romanlar çok bir şey istemiyor. Sadece dahil olmak istiyorlar.

- Roman kardeşlerime sizler adına teşekkür ediyorum.

- Canını malını ortaya koyan romanlara ayrımcılık yapılmasına izin vermeyeceğiz.

- Sayın Cumhurbaşkanımız sizlerle toplantı yaptı. Romalar için etüt merkezi açtık. Roman vatandaşlarımızın dilini ve kültürünü yaşatmak için Trakya üniversitesinde ders koyduk. Çeşitli faaliyetlere adım attık.

- Kardeşiniz olarak söylüyorum ki kimse roman kardeşlerime tepeden bakamayacak. Psikolojik ön yargı kırmak önemliydi. Kırdık. Varsa hala psikolojik ön yargı size söz veriyorum hepsini çatır çatır kıracağız.

- Kimse bu ülkede herhangi bir vatandaşa dışarıdan bakamayacak. Kimse sahip olduğu kültür veya sosyal kesim itibarıyla tahkir edilemeyecek.

İskan kanunu çıkaran zihniyet aynı zamanda başörtüsü zulmünü de yapan zihniyettir.

Başı açık başı örtülü, roman, Kürt, Türk hepimiz aynıyız. Takip etmek üzere Başbakanlığa bir merkez kuracağım. Sizinle istişare ederek bir roman kardeşimi kendime danışman seçeceğim.
Yurt dışındaki roman vatandaşlarımızı da asli unsur görüyoruz ve onlara da sahip çıkacağız.

- Pozitif ayrımcılığın en fazlasına sizler laiksiniz. Psikolojik engelleri de yıkıp gençlerimizi eğiteceğiz. Toplumun en üst düzeyinde roman kardeşlerimizi görmek istiyoruz.

- Roman gençlerimize özellikle kızlarımıza pozitif ayrımcılık yapılarak en üst düzeye gelmeleri sağlanacak.

- Roman kültürünü ve sanatını geliştirmek için Trakya Üniversitesi'nde özel bir kurum kurduk ve geliştiriyoruz. Romanların kitabını yazacağız.

- Uyuşturucu ile mücadelede romanları en ön safta görmek istiyoruz.

- Sağlık taramasını başlatalım. Roman kadınların ve bebekler için en kısa zaman da sağlık taramasını başlatalım.

- Nasıl iskan kanunun tarihe gömdük konut sorununu da tarihe gömeceğiz. Romanların konut ihtiyacı karşılanacak.

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler