YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Parçalanmış Suriye istemiyoruz
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 100 sene önce Sykes-Picot bölgeyi parçaladı, tekrar daha küçük parçalara bölünmesine bizim izin vermememiz lazım. Bizim, bölgeyi daha büyük ölçekte bir araya getirebilecek çabalar içine girmemiz lazım" dedi.
Davutoğlu: Parçalanmış Suriye istemiyoruz
06 Mart 2016 / 17:40 Güncelleme: 06 Mart 2016 / 18:00

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Atatürk Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu.

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

PARÇALANMIŞ SURİYE İSTEMİYORUZ

Parçalanmış bir Suriye istemiyoruz. Ben İran'la görüşmelerimizde de İranlı muhataplarımla paylaştım, 100 sene önce Sykes-Picot bölgeyi parçaladı, tekrar daha küçük parçalara bölünmesine bizim izin vermememiz lazım. Bizim, bölgeyi daha büyük ölçekte bir araya getirebilecek çabalar içine girmemiz lazım. Burada Türkiye'nin ve İran'ın da yapabileceği katkılar vardır.

SURİYE KONUSUNDA İSTİŞAREYE ÖNEM VERDİK

Biz, ilkesel olarak hep bölge ülkelerinin kendi meselelerini çözerek, bölgedeki kardeş kavgasına son vermesini benimsedik. Bu bağlamda, Suriye'de de farklı bir tutum takınmadık. Suriye'de de bölge ülkeleriyle istişareye önem verdik.

İRAN İLE ATEŞKES İÇİN ÇABA GÖSTERECEĞİZ

Sayın Ruhani ile mutabık kaldığımız ikinci husus, bölge ülkelerinin aktif olması dışında, ateşkesin sürdürülmesi ve kardeş kanının mümkün olduğunca durması. Bunun için de ortak çaba sarf etme kararı aldık.

Şu anda ateşkes kırılgan bir durumda, maalesef Rusya hala saldırılarına devam ediyor,hava harekatına. Birçok yerde rejimin ateşkes ihlalleri var. İran'ın bu konuda etkisini kullanması önemli. Bizim de muhalefet nezdinde önemli etkimiz var. Birlikte ateşkesin sürdürülmesi için çaba sarf edeceğiz.

Ayrıntılar geliyor...

artık nafile
 // murtaza
başkanım artık suriye parçalandı geri dönüşü yok, bunun yanında, keza aynı, ırak, mısır, sıra, türkiyede, daha sonra, iran ve üçüncü dünya savaşı....
06 Mart 2016 21:16
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler