YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu Pakistan'dan girişimcilere müjdeyi verdi
Başbakan Davutoğlu, Türkiye-Pakistan İş Forumu'nda, Pakistan'da kısa bir süre içinde Türk ekonomi özel bölgesi kurulacağını söyleyerek, "Serbest ticaret anlaşmasını yaparız. Oturup, konuşalım. Artık daha rasyonel diyaloglar içinde olmamız lazım" dedi.
Davutoğlu Pakistan'dan girişimcilere müjdeyi verdi
17 Şubat 2015 / 15:30 Güncelleme: 17 Şubat 2015 / 15:52

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye-Pakistan İş Forumu'nda şunları söyledi:

Seçimlerde kazanıyoruz ve oylarımız artıyor. Ekonomik istikrar sayesinde. Pakistan'ı çok yakından takip ediyoruz.

2002'de iktidara geldik. Kriz sürecini aştık. 2006'da paradan altı sıfırı attık. Ve başardık. Ekonomik istikrarı sağladık. Pakistan da bu konuda başarılı olacaktır. Pakistan stratejik önemi olan bir yerde. Pek çok medeniyetin sentezlendiği bir bölge burası. Bu çeşitlilik bizde de var. Bunu da takdir ediyoruz. Köklü bir devlet geleneğini tanımak önemli.

Türkiye'de yeni bir siyaset açılımı yaptık. Avrupa ve Amerika'ya gidenleri nasıl tutarız diye düşündük. Şimdi onlar buraya geliyorlar. Pakistan dışındaki Pakistanlılar da eminim gelecek. Her sene değişimi konuşuyoruz.

Pakistan ne zaman bir felaketle karşılaşsa bizi yanında hissetmiştir. Deprem, sek felaketi olduğunda halk hemen kendi aralarında para oluşturmaya başlar. Bunun temelinde yatan da tarihsel bağlardır.

Bizim coğrafyamız birbirini tamamlayıcı. Ekonomik stratejimiz de birbirini tamamlayıcı. Bir rekabet varsa bile birlik için rekabet var. İhtiyacımız olan ortak bir vizyondur. Ortak vizyonla ilgili konuşacağız burada. Beklentilerimiz var.

Bizimle çalışınız. Ortak bir ortam... Bunlar var. Siyasi ilişkiler, siyasi iradeler var, yasal çerçeve de var. Türkiye'de bürokratik sıkıntınız olmayacaktır. Direkt bana gelin. İşadamlarından önce bana gelin. Ticari ilişkilerimizde düşüş var. Neden? Bu bize acı veriyor. Serbest ticari anlaşması gerekiyorsa, yaparız. Haziran'dan sonraya kalmasın bu.

Türk firmaları burada tekstil imalatı yapabilir. İmkanlar çok fazla. Takipçisi olacağım bundan sonra. Özel ekonomik bölge talebi var. Bu da en kısa zamanda Pakistan'da kurulacak. 6-7 sene önce Etiyopya'da bir tane firma vardı. Afrika açılım politikamız sayesinde 300'ün üzerinde Türk firması oldu. Pakistan'da ise önemsiz bir yatırım görüyoruz. Etiyopya'da Türk ekonomik bölgesinde farklı ülkelere de ihracat çıktı. Etiyopya'da herkes kazanıyor şimdi. Oturup, konuşalım. Artık daha rasyonel diyaloglar içinde olmamız lazım.

Ayrıntılar gelecek...

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler