YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu, Pakistan Başbakanı Şerif ile bir araya geldi
Davutoğlu, Pakistan Başbakanı Şerif ile bir araya geldi
19 Aralık 2013 09:30
Gelişen Sekiz Ülke (D-8) 16. Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısına katılmak üzere İslamabad'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, toplantı öncesinde Pakistan Başbakanı Muhammed Navaz Şerif tarafından kabul edildi.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, görüşmede ikili ilişkilerin her alanda daha da geliştirilmesi üzerinde durularak, gelecek hafta İslamabad'da iki ülke başbakanlarının başkanlığında yapılacak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YSDK) toplantısının bu çerçevede önemine değinildi.

Görüşmede, YDSK toplantısı hazırlıklarının da gözden geçirildiği, karşılıklı üst düzey ziyaretlerin işbirliğinin gelişmesine katkı yaptığı belirtilerek, Pakistan Başbakanı Şerif'in Türkiye'ye yaptığı ziyaretin başta ekonomik işbirliği olmak üzere ilişkilerde yarattığı dinamizmin ele alındığı ifade edildi.

Türkiye ile Pakistan arasındaki ilişkilerin son derece özel bir nitelik taşıdığının vurgulandığı görüşmede, bu örnek ilişkinin bölgesel ve uluslararası konularda da yakın bir eşgüdümü mümkün ve gerekli kıldığı kaydedildiği öğrenildi.

İkilinin görüşmesinde, bölgesel konuların da gündeme geldiği, özellikle Afganistan ve Bangladeş'teki son gelişmelerin değerlendirildiği belirtildi. Bakan Davutoğlu'nun bu çerçevede Pakistan ile Afganistan arasındaki ilişkilerde son dönemde kaydedilen olumlu gelişmelere atıfta bulunarak, iki dost ve kardeş ülke arasındaki bu yakınlaşmadan dolayı duyulan memnuniyeti dile getirdiği kaydedildi.

Bu kapsamda ayrıca Türkiye-Pakistan-Afganistan üçlü işbirliği mekanizmasının önemine de vurgu yapıldığı ve üçlü zirve toplantısının 2014 yılı başlarında erken bir tarihte yapılması üzerinde mutabık kalındığı bildirildi.

Bakan Davutoğlu daha sonra toplantıya katılmak üzere Pakistan Dışişleri Bakanlığı'na geldi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler