YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Öğretmenlik dünyanın en kutsal mesleğidir
Başbakan Davutoğlu Öğretmenler Günü dolayısıyla 81 ilden gelen öğretmenlere hitap etti. Konuşmasında kendi öğretmenlik ve öğrencilik anılarına da yer veren Davutoğlu, "Öğretmenlik dünyanın en kutsal mesleğidir" dedi.
Davutoğlu: Öğretmenlik dünyanın en kutsal mesleğidir
24 Kasım 2014 / 12:19 Güncelleme: 24 Kasım 2014 / 13:16

Başbakan Davutoğlu: "Bir ülkenin savunmasının da milli eğitimden geçtiğine inanıyoruz. Milli eğitimi sağlam olmayan bir ülkenin tankları, tüfekleri, uçakları savunmayı temin etmez ama Milli eğitiminiz sağlamsa eksik olan savunmayı tamamlarsınız. Onun için, 2002 yılına kıyasla milli eğitim bütçemizde yüzde 726'lık bir artış oldu, 62 milyar liraya yükselttik."

"Öğretmen öğrenci ilişkisi anlık değildir"

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla 81 ilden gelen öğretmenlere hitap eden Davutoğlu "Öğretmen öğrenci ilişki anlık ilişki değil hayat boyu süren hatta hayat sonrası da devam eden bir ilişkidir" dedi.

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

- Öğretmen öğrenci ilişkisi olmadan ahlaki ve zihni formasyon gelişmez

- Öğretmen ilişkisi dönemsel ya da geçici bir ilişki değildir.

-Ne öğretmen sadece mesleğini icra eden bir kişidir ne de öğrenci gerçek bir öğrenci ise not alarak geçmeye çalışan bir nesnedir.

- Muhabbet, gönül ilişkisi aşk ilişkisi olarak başlamışsa hiç bir zaman bitmez. Bu anlamda mekanlar önemlidir. Sınıflar derslikler akıllı tahtalar tabletler herşey önemli. Onların hepsi yenilenebilir hepsi değişebilir ama değişmeyecek olan tek şey öğretmen öğrenci ilişkisinin metafizik temelidir.

- Eğer o varsa sokakta yürüyerek bile hatta doktor hasta ilişkisinde olduğu gibi sadece bir selam ile birlikte öğrenci öğretmenine öğretmen öğrencise bir görev ifa edebilir.

- Hala öğretmenlerimin ismini unutmam, öğrencilerimin de yüzlerini unutmamışımdır. 7 Yansıması bu ilişkinin şahsi tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.

- Fitnak Özkul hala hatırlarım. Fitnat Hocam üniversiteye gittiğinde ziyarete gittim Şişli'deki evinde. Müzeyyen hanım ise Allah daha uzun ömür lütfetti. Evini buldum ve her bayram kendisini ziyaret ettim. Son yıllarında biraz da ani bir vefat ile yalnızdı evlenmemişti hiç son ziyaretimde dedi ki 5-6 yıl kadar önce. Bir not bıraktım yatağımın başucuna gördüm baktım nota 'Başıma bir iş gelirse oğlum Ahmet'i arayın' yazıyordu. Vefat ettiğinde evladı gibi olanlar beni aradılar bizzat cenazesine katıldım. Bana 1 yıl öğretmenlik yaptı ama bana o el yazısıyla yazdığı notu da hala saklarım.

- Ders almadım kendisinden İsmail Hakkı hocam o da vefat etti. Onu da her bayram ziyaret ederdim.

-Bazen bir söz dersten daha etkilidir. Öğrenci onu besler büyütür, hayat ilkesi haline getirir.

- Zorluklar başarıya giden bir adımdır. Her zorluğun sonunda mutlaka bir kolaylık vardır.

- Sizler öğrencilere o dersi sevdireceksiniz. Öğrenciler sizin şahsınızda fizik öğretmenisyesiniz fiziği tarih öğretmeni iseniz tarihi sever. Eğer öğrenci hocasını severse o dersi de sever.

- Bir öğretmen bir öğrencide ışıltı görmüş olabilir. Ben öğrencilerin genel durumları ile ilgili genel bir tespit yapmam 2 dersliktir. Zaten şey olan pırıltı ifade eden bir öğrenci kendini bir şekilde gösterir.

- Uzun uzun derslere ihtiyaç olmadan. 74-75 Yıllarıydı hala rahmetle anıyorum. düşünce dünyamızın büyük öncülerinden Nurettin Topçu hocamız. Bize Lise'de ahlak dersimize girerdi. Ben kendisini bize bir ders verse de alsak diyordum. Nurettin Hoca okulda yürürken öğrenciler saygı ile kenara çekilirdi. Yarım dönem kadar bize geldi sonra hastalandı vefat etti. Hala hatırlarım Nurettin hocamızın vakarını

- Okulu ailenin bir parçası haline getirmeliyiz. Öğrenci ailesinin yanında mahcup olduğunda öğretmeninin de karşısında mahcup olabilmeli.

-Ev ve okul arasında bağlantının sağlanması gerekir. Şehir ve öğrenciyi buluşturmak , eğitimi hayatın her safhasına yaymak gerekir.

- Tabletleri dağıtmamız kitapları unutturmak için değil. Tabletler takviye amaçlıdır.

-2002 yılına kıyasla yüzde 726 artırılan Milli Eğitim bütçesi 62 milyar TL'ye ulaştı.

-Derslik sayılarını artırdık ama yetmiyor daha da artırmak zorundayız.

-21. yüzyıla girerken 100 kişilik sınıflarda yüz karası durum vardı.

-Şu anda dersliklerimizde ortalama 30 kişi ders görüyor.

-Öğrenciler bilgiye daha kolay ulaşsın diye tabletler dağıttık. Ancak kitap kokusu her zaman eğitimde mevcut olmalıdır.

-Öğrencilerimize kitap sevgisini aşılamak için gidin kütüpahalerde ders yapın.

-Bunun için buradan bir kampanya başlatalım. Oralarda kitaplarla tanıştıralım.

-11 yılda 17 milyon öğrencimizin annesine 3 milyar TL eğitim desteği verdik.

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler