YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu öğrenci ve öğretmenlere müjde verdi
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı Bilgilendirme Toplantısı'nda konuştu. Öğrenci ve öğretmenlere müjde veren Davutoğlu AİHM'nin din dersiyle ilgili verdiği karar tepki gösterdi.
Davutoğlu öğrenci ve öğretmenlere müjde verdi
17 Eylül 2014 / 12:18 Güncelleme: 17 Eylül 2014 / 12:45

Davutoğlu, öğrencilere müjdeli haberi verdi ve öğrenci-öğretmen bağının derinliğinden bahsetti.

İşte Davutoğlu'nun konuşmalarından satır başları:

Eğitim yapısını temelden değiştirdik ve 813 bine ulaşan öğretmen kadrosuna ulaştık. İlk defa MEB bütçesi Savunma Sanayii'nin bütçesini geçti. Eğitimimize düşen rol şudur, 12 yıl içinde eğitimde neler yaptıysak, bunların envanterini çıkaralım. Projelerin analizini yapalım. MEB'in reformlara ihtiyacı var. Yanımdan kitabı eksik etmeyen biri olarak, yeni sistemi yaygınlaştırmak istiyorum. 120 bin derslik gerektiği bilgisi geldi.

Öğrenci ve öğretmenlere müjdeli haber

Bundan sonra öğrencilerimiz 30 kişinin altında sınıflarla modern sisteme kavuşturulacaklar. Eğitimin esası öğretmenle öğrencinin buluşmasıdır. Bu buluşma aşık ile maşukun buluşması gibi olursa öğretmen aşkla anlatır ve öğrenci aşkla öğrenir.

Öğretmen öğrenci sevgisinin derinliğini yaşatmamız lazım. Bu psikolojinin verilmesiyle birlikte diğer önemli boyut müfredat boyutudur. Müfredatımız, hem bizim köklü kültürümüzün izlerini taşıyan hem de gelecek perspektifini bünyesinde barındırmalıdır.

Bu cuma 40 bin yeni öğretmenimizin atamalarını açıklayacağız. Türkiye'de hiçbir şey eğitimden elzem değildir. Toplumumuzun ve yeni nesillerin gereken her türlü adımların atıldığını bilmesini isteriz. Yeni öğretim yılı, öğretmen, öğrenci ve velilerimize hayırlı olsun.

Türkiye'de baskı varmış gibi gösteriyorlar

(AİHM müfredat kararı) Türkiye'de bir baskı varmış gibi gösterme çabalarını kabul etmemiz söz konusu değil. Türkiye'de din kültürü ve ahlak bilgisi dersine olan ihtiyaç başka ülkelerden farklı olabilir. Din kültürü dersi verdiğinizde insanları inanmaya zorlarsınız, demek çok yanlış bir yaklaşımdır.

"Türkiye'de din kültürü ve ahlak bilgisi dersi bütün dinleri anlatacak şekilde veriliyor. Bazı ülkelerde öğrenciler kiliselere götürülüyor ve uygulamalı din dersi hepsine veriliyor, belli okullarda hepsine veriliyor. Şimdi bütün bu uygulamaları gözardı edip de Türkiye'de bunu bir dini baskı aracı gibi yansıtma çalışmalarını kabul etmemiz mümkün değil."

Kürtçe eğitim veren okullar

Türkiye'de konuşulan bir dile ön yargıyla bakmadığımızı bilmelisiniz. Kürtçe konusunda çok önemli adımlar da atıldı. 10 sene önce bir Kürtçe yayın yapan ulusal kanal, Kürtçe öğretmen yetiştiren üniversite bölümleri yoktu. Kürtçe bizi güzel Türkçe'miz gibi bir dilimizdir. Muhabbetle konuşulduğunda her dil güzeldir. Biz bu güzel adımları atarken bazı çevrelerin oyunları hoş değildir. Kamu düzeni esastır, okul açmanın prosedürü var. İmam Hatip de olsa izinsiz açılan okul kapatılırdı.

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler