YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: O vicdansızlar Fransa'dan ders alsın
Başbakan Davutoğlu, Fransa saldırılarının tüm dünyaya tehdit olduğunu belirterek "Ankara saldırısı sonrasında devlete 'katil devlet' diyen o vicdansızlar Fransa'daki muhalefetin, basının, aydınların tepkilerinden ders alsın" dedi
Davutoğlu: O vicdansızlar Fransa'dan ders alsın
16 Kasım 2015 / 11:56 Güncelleme: 16 Kasım 2015 / 12:54

AK Parti genel merkezinde, 26. Dönem AK Parti milletvekilleriyle bir araya gelen Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları;

Bizi millete hizmet yolundan alıkoyamadılar

AK Parti milleti hiçe sayanlara karşı durarak gerçek demokrasiyi ortaya koydu. Cumhurbaşkanlığı seçimleri üstünden harekete geçenlere karşı seçim kararı aldık. 2007 yılında yeni bir yasama yılı kurduk. Sayın Abdullah Gül'ü 11. Cumhurbaşkanı yaptık. Daha sonra milletin iradesiyle Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı seçildi. 22. dönem grubumuz 27 Nisan e-muhtıra karşısında dik durmasaydı bugün bu sıralarda oturamayabilirdik. Daha sonra parti kapatma davalarıyla karşımıza çıktılar. Parti kapatma davalarına karşı da dimdik durduk. Bizi millete hizmet yolundan alıkoyamadılar ve alıkoyamayacaklar.

KRİZLER, TEHDİTLER, ŞANTAJLAR KARŞISINDA DİMDİK DURDUK

Terörle mücadeleyi sürdürürken, kardeşliği tesis etmek için milli birlik ve kardeşlik sürecini uygulamaya soktuk. Milletin duasıyla hareket edenler, krizler karşısında dimdik durur. 7 Haziran seçimlerinde AK Parti'nin çözülüş sürecini başlattığını söylediler. Onlar AK Parti'nin gücünü milletten aldığını unuttular. Türkiye'yi kaset ve terör üzerinden baskı altına almaya çalıştılar. Milletimizin desteğiyle tüm bu girişimler boşa çıktı. Karşılarına çıkan engeller ne kadar yüksek olursa olsun kendi kaderiyle milletin kaderini birbirine özdeşleştirenler bu engelleri aşmayı bildi.

BUGÜN BURADA OLMAYABİLİRDİK

7 Haziran'da ilk kez tek başımıza iktidar olamadık. 7 Haziran ve sonrası bizim için yeni bir diyaret sınavıydı. Bugün birileri bizim başımızı önümüze eğmemizi istiyor aslında bugün başımızı dik tutacağız. 7 Haziran'dan bu yana başımızı dik tutan dava arkadaşlarımıza ön önemlisi de başımızı dik tutmamızı sağlayan milletimize teşekkür ediyorum. Birilerinin yaptığı hesap gibi üzerimizde bir psikolojiyle yeise kapılsaydık bugün burada olmayabilirdik. 7 Haziran'da yeise, 1 Kasım'da ise kibre kavuşmadık. AK Parti ayaktaysa Türkiye her daim emniyet içindedir.

Oluşturmaya çalıştıkları blokları dağıldı

Hepsi blok oluşturmak istediler. Blokları dağıldı. Bizim 257 arkadaşımız ise omuz omuza vererek hiç ayrılmadı, safımız hiç çözülmedi. Bugün burada olamayan 25. dönem milletvekillerimizi saygıyla, muhabbetle anıyorum. Şu veya bu sebeple aramızda olamayanlar var. Onlar yine aşkla çalışmalarına devam ettiler. Teşekkür ediyorum.

Muhalefet partilerine tavsiyem...

Muhalefet partilerine kongre tavsiyesinde bulunan Davutoğlu, "AK Parti kongreleri, diğer partilerin kongrelerine benzemez, birlikle, beraberlikle başlar, birlik ve beraberlikle biter, yeni bir yola aynı kararlılıkla, aynı inançla devam eder. Bugün, seçim yenilgilerinden sonra kongre tartışması yapan muhalefet partilerine de tavsiyem; kongreden korkmasınlar. Eğer o kongreye katılanlar, dediğim gibi ahlaki bir özle ve millet aşkıyla o kongreye katılmışlarsa her türlü küçük hesap o kongrede bozulabilir. Ama kendi kongrelerinden çekinenler, kendi içlerinde istişare, muhasebe etmekten kaçınanlar Türkiye'ye, aziz milletimize de hiçbir yeni gelecek vaadinde bulunamazlar" diye konuştu.

O vicdansızlar Fransa'dan ders alsın

Paris saldırıları açık şekilde gösterdi ki terör, dünyanın her yerinde, her toplum için tehdittir. Ankara Garı saldırısı sonrasında, biz daha yaralılarımızı hastanelere yetiştirme, cenazelerimizi toplama gayreti içindeyken, devlete 'katil devlet' diyen, Sayın Cumhurbaşkanımıza, bana 'bu terörün sorumlusu sizler' diye hitap eden o vicdansızlar var ya şimdi Fransa'daki olaydan sonra Fransız muhalefetinin, aydınlarının, basınının gösterdiği tepkiden ders almak zorundalar.

Her sözün gereği yapılacak

Önümüzdeki 3 ay içinde, seçim esnasında verdiğimiz her sözün gereği yapılacak. Yasal düzenleme gerektirmeyen adımlar hemen atılacak. Yasal düzenleme gerektiren adımlar için de gereken çalışmalar şimdiden başladı, bu adımlar da atılacak.

AK Parti'nin rakibi yine AK Parti'dir

Bizim siyasetimizde rehavete kapılmak, hele hele yorulmak gibi bir kavram yoktur, bundan sonra da olmayacaktır. Önceki AK Parti iktidarları başarı çıtasını hayli yüksekte tuttular. Bize düşen yeni bir gayret, yeni bir şevk ve azimle çıtayı daha yukarılara taşımaktır. AK Parti'nin rakibi yine AK Parti'dir. Görünen o ki bundan sonra da biz yine sadece kendi kendimizle yarışmaya devam edeceğiz. Geçmiş başarılarımızı aşmak için kendimizle yarışacağız.

 

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler