YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu o seçeneğin üstünü çizdi
YSK’nın seçim sonuçları açıklaması beklenirken AK Parti de koalisyon koşullarını netleştirmeye başladı.
Davutoğlu o seçeneğin üstünü çizdi
13 Haziran 2015 / 08:00 Güncelleme: 13 Haziran 2015 / 08:02

AK Parti'nin olmazsa olmazlarından biri, koalisyonda yer alan her partinin kabinede oy oranıyla temsil edilmesi. Seçimde 19 milyon oy alan ve yüzde 41'e yaklaşan AK Parti, ''eşit bakanlık'' formülüne sıcak bakmıyor.

Dönüşümlü Başbakanlık söz konusu değil

Koalisyon hangi partiyle kurulacaksa, sandıktan çıkan oyun kabineye yansıtılması gerektiği tezinden hareket eden AK Parti; Adalet, İçişleri, Milli Eğitim gibi kritik bakanlıkların kendilerinde kalmasını istiyor ve bunu öncelikleri arasına alıyor. AK Parti’de ''dönüşümlü Başbakanlık'' gibi bir seçenek gerçekçi bulunmuyor.

Gelecek hafta salı günü, yeni seçilen 258 milletvekili ile Meclis grubunu toplayacak olan AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun sonraki birkaç gün içerisinde CHP, MHP ve HDP ile görüşeceği öğrenildi. Davutoğlu’nun ikinci bir tur yapacağı, bu turda koalisyona yakın partilerle bir kez daha masaya oturacağı kaydediliyor.

4 yıl için koalisyon

Görüşmelerde Davutoğlu'na Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in eşlik etmesi planlanıyor. CHP’ye ''yeni Anayasa ve çözüm süreci'' vurgusu ile gidilmesi planlanırken, MHP’ye ise ''milli projeler ve ekonomi'' mesajı ile yaklaşılması bekleniyor. 

Davutoğlu, görüşmelerde, ''4 yıl sürecek koalisyon'' hedefini koyarak, seçim hükümeti istemediğini vurgulayacak. Böylece, koalisyonun kurulma sürecinde samimiyet ortaya konulacak.

Davutoğlu transfer

Yüzde 41 oy ile TBMM’de 258 sandalyeye sahip olan AK Parti, güvenoyu için gerekli olan 276'ya ulaşmak için milletvekili transferini düşünmüyor.

AK Parti kurmayları, Türk siyasi tarihine geçen Güneş Motel tecrübesinin tekrarlanmasından yana da değil. Başbakan Davutoğlu'nun da bu yolu kesin talimatla kapattığı öğrenildi.

Koalisyon sohbetleri

AK Parti’de koalisyon dönemlerinde hiç görev yapmamış milletvekilleri için de özel sohbetler başlatılacak. Bülent Arınç, Cemil Çiçek, Mehmet Ali Şahin ve Abdülkadir Aksu gibi isimlerin katılacağı sohbetlerde milletvekillerine koalisyon dönemi tecrübeleri aktarılacak.

Oy raporu istendi

AK Parti, il teşkilatlarına yazı göndererek, mevcut ve eski milletvekilleri, belediye başkanları, il ve ilçe başkanlarından 7 Haziran seçimlerinde partinin neden oy kaybettiğine ilişkin görüşlerin raporlaştırılmasını istedi. Rapor için 15 Haziran'a kadar süre verildi.

 

HABERTÜRK

 

 // Maliki
Benim memleketim de hala Akif Gül'le nin partiye hırsızlardan yada soysuzlardan kurulu ekibin dışında kimseyi yaklaştırmaması ve bunda 10 yıldır direnmesi %10 dan fazla oy kaybı yaşatıyor Daha fazla yaşatır da Tayyib Bey in hatırı var...
13 Haziran 2015 10:05
 // Maliki
Bence bunun nedenini sayılan kişilere değil hakikaten samimi içten bağlı ama AKP binalarına dahi yaklaşamayan yaklaşmYa çalışsa da yaklaştırılmatan halka sormak daha doğru olmaz mı? Adı geçen muhteremler yaptıkları hatayı deşifre eder mi hiç...
13 Haziran 2015 10:02
neden
 // yılmaz türk
Sünni çoğunluğa alevi aday seçtirmeye kalkarsan biirrrrr. Ak Partide alevi oyu yok. hiç bir alevi ak partiye oy vermez. ikiiiiii. açılım safsatası....
13 Haziran 2015 Cumartesi 08:29
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler