YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Ne kaderimizle ne kederimizle birlikteler
Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP'nin bir milletvekili, saldırıyı gerçekleştirdiği terörist için taziyeye gitti. Ne kaderimizle, ne kederimizle beraberler. O partinin yetkilileri bu konuda adım atacak mı bilmiyorum" diye konuştu.
Davutoğlu: Ne kaderimizle ne kederimizle birlikteler
23 Şubat 2016 / 11:56 Güncelleme: 23 Şubat 2016 / 12:55

Başbakan Ahmet Davutoğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

ANKARA SALDIRISINDA YPG-PKK İŞBİRLİĞİ ORTAYA KONDU

Saldırının ardından her türlü tedbir alınmış ve soruşturma büyük ölçüde sonuca bağlanmıştır. Alınacak tedbirleri gözden geçirdik. 

Her ilin özgün durumunu göz önünde bulundurarak güvenlik önlemleri alınacak. Ankara'ya has bir güvenlik anlayışı gözettik. Ankara'nın huzur ve emniyeti için ne gerekiyorsa bunu süratle yapacağız. Personel takviyesi gerekiyorsa yapacağız. 

Terörle mücadele çok boyutla ele alınacak bir mesele. Emniyet birimlerimizin hızlı ve etkin bir çalışması sonucu YPG-PKK işbirliği ortaya konmuştur. 

PKK'dan talimat ve destek alan bu terör örgütünün faaliyetleri ortadadır. Yapılan araştırmalarla 21 kişilik terör örgütü şebekesi yakalanmıştır. Kanıtlar ortada açık ve nettir. Bu PKK ve YPG işbirliği ile yapılmıştır.

BİRİLERİ PKK'YI AKLAMAYA ÇALIŞIYOR

Birileri PKK'yı aklamaya çalışıyor. Sayın Kılıçdaroğlu da DAEŞ'i söyleyerek dikkatleri başka yöne çekmeye çalışıyor. Terör örgütlerine karşı birlikte olmak zorundayız. zihin bulandırmaya yönelik gayretler YPG'yi temize çıkarma gayreti ortaya çıkmıştır. 

YPG'yi temize çıkarma çalışması var. Bizim sağlam kanıtlarımız ortada, isteyen ülkelerle paylaştık. İsim değişince şeytani eylemlerini gizleyebileceklerini sanıyorlar. Bu kirli oyunun sahipleri deşifre edeceğiz, piyonlarını da uygun gördüğümüz şekilde cezalandırmaya devam edeceğiz. 

NE KADERİMİZLE NE KEDERİMİZLE BERABERLER

Türkiye partisi olacağını söyleyen partinin, Ankara saldırısına karşı utanç verici tutumunu gördünüz. Teröre karşı ortak tavır bildirisini imzalamadı. İpe un serdi, bu cinayeti lanetliyorum diyemedi. Sırtlarını terör örgütlerine dayadıkları için imza atamadılar.

HDP'nin bir milletvekili, saldırıyı gerçekleştirdiği terörist için taziyeye gitti. Ne kaderimizle, ne kederimizle beraberler. O partinin yetkilileri bu konuda adım atacak mı bilmiyorum. 

Birileri kınayacak, saz çalacak; birileri de Türklerin ve Kürtlerin kanı üzerinden siyaset yapacak. İnanıyorum ki o partiye oy veren herkes bir kez daha muhasebesi yapmıştır. Bu ülkeye gönülden bağlı hiç kimse, helal süt emmiş hiçbir insan teröre sempati ile bakamaz. 

Bunlar kötülükten, kandan, gözyaşından besleniyorlar. Bunlar açıklama yapmak zorundalar. Bu insanlığa karşı yapılan bir ihanettir. Provakasyon yapıyorlar, ülkede çatışma çıkarma gayretindeler. Etnik bir kutuplaşma içindeler. Hukuk içinde bunun hesabı birer birer sorulacaktır. 

TBMM HER ŞARTTA ÇALIŞMALARINA ARA VERMEYECEK

Bu saldırının sonrasında TBMM bir saniye bile çalışmalarına ara vermeyecek. Bu Meclis, düşman Polatlı'ya geldiğinde de çalışmalarına devam etti. Bu Meclis milletin müracaat meclisidir. Biz iktidardayken, bu Meclis'in bir dakika dahi ara vermesine sebep bulamayacaktır. Sizler çalışmalarınızı yürüteceksiniz, her şartta milletin sesi olacaksınız.

ULUSAL GÜVENLİK İÇİN TEREDDÜT GÖSTERMEYİZ

Görevimizin bilincindeyiz. Sınırmızdaki gelişmeleri takip ediyoruz. Suriye'nin kuzeyin açık bir oyun oynanıyor. Rusya, DAEŞ ve YPG ele ele terör yuvası kurmaya çalışıyor. Buna izin vermeyiz, farkındayız. Ulusal güvenlik için bir an olsun tereddüt göstermeyiz.

Kimseden izin almaz, operasyon ve harekat hesabı vermeyiz. Bu coğrafyada Kürtlerin de, Ezidilerin de, Türkmenleri en büyük dostu Türkiye'dir. Önümüze çıkan engelleri azimle aşacağız. 

BİZ 5 YILDIR BU SINAVI VERİYORUZ, ONLAR İLK AŞAMADA KAYBEDİYOR

Teröre karşı ikiyüzlü tavır alanlar Suriyeli kardeşlerimize de duyarsız kalıyorlar. Suriyeli kardeşlerimize bu ülkede yapılan baskı ve tutunlar yürek acıtıcıdır. Avrupa'nın ortasında mültecilere taciz haberi geliyor. Avrupa sınavda. 

Biz 5 yıldır bu sınavı veriyoruz ve ak alınla çıkıyoruz, onlar ise ilk aşamada kaybediyor. Biz belki onlar kadar imkanlara sahip değiliz ama gönlümüz zengin. Biz gönlümüzün zenginliğini sunmaya devam edeceğiz. Biz bir destan yazdık. 

Somali'den Filistin'e, Suriye'den Irak'a kadar yazdığımız insanlık destanı ileride okunacaktır. Bu destanın her bir ferdini tarih yazacak. 

Avrupa'nın düştüğü durum içler acısıdır. Bu tarihler bizim ak tarihimiz olacaktır. Türkiye dünyaya örnek olmaya devam ediyor. Kendi nüfusundan fazla Suriyeliyi barındıran Kilis'in Nobel'e adaylığı konuşuluyor. Avrupa'nın ve dünyanın durumuna bakın, bir yandan Türkiye'ye bakın. Allah bu millete zeval vermesin.  

AK PARTİ TÜRKİYE'NİN VİCDANIDIR

AK Parti, Türkiye'nin hem bugünlerin teminat, hem gelecek umududur. AK Parti Türkiye'nin hem aklı, hem vicdanıdır. AK Parti sıradan bir siyasi parti değildir. AK Parti Türkiye'nin her köşesinde siyaset yapan tek partidir. AK Parti hiçbir zaman milletine sırtına dönen bir parti olmayacaktır. 
AK Parti hükümetleriyle Türkiye bambaşka bir ülke oldu. 

Dokunulmayana dokunduk, aşılmayanı aştık. Herkesin yüzü gülecek dedik, güldü. Demokrasimiz geliştikçe, Türkiye ekonomisi şaha kalktı. Biz vatandaşımıza, vatandaşımız bize güvendi. 230 milyar dolar olan milli gelirimiz 800 milyar dolara çıktı. Yollarımız, hastanelerimiz, okullarımızla kalkınma hamlesi geliştirdik.

TERÖRÜN BİR GELECEĞİ OLMAYACAK

Terör baronları ve onların siyasi uzantıları bizi terör girdabına çekme gayreti içindeler. Onların derdi çatışma ve kaos çıkarmak. Doğu ve güneydoğu bölgelerimize yatırım için seferber olunca, terörün arkasındaki odaklar rahatsız oldu. 

Şehirleri o yüzden ateşe veriyorlar, sivilleri öldürüyorlar, şehirleri talan ediyorlar. En büyük zarar bölge halkına. Türkiye'nin önünü kesemeyecekler, bu ülkenin birliğini bozamayacaklar. Terör sona erene kadar, silahlar bırakılana kadar mücadelemiz sürecek. Hukuktan, adaletten asla vazgeçiremeyecekler. 

Birlik, Demokrasi ve Huzur Eylem Planımızla her türlü desteği sağlıyoruz. Ankara saldırısından sonra Van'a ziyarette bulunamadım. Terörle mücadelede önemli mesafeler aldık. Meşruyet, demokratik hak ve özgürlüklerden taviz vermeyeceğiz. 

Terörün bir geleceği olmayacak. Bölge insanı terörden çok yoruldu. Barış, kardeşlik içinde yaşamak istiyor. Elinde silah olmayan herkesle tek tek konuşacağız. 

CHP DEĞİŞMİYOR, GALİBA HİÇ DEĞİŞMEYECEK

Mevcut anayasamız bir bütün şekilde değişmeli. Darbe dönemi anayasasıdır. Bugün yaşadığımız sorunların birçoğunda bu zihniyet yatmaktadır. Bu anayasanın değişmesini herkes ifade ediyor. Bu değişmedikçe, atacağımız adımlar bir sonuca ulaşmayacaktır. 

1 Kasım'da seçime giderken tüm partiler bu sözü vermiştir. Meclis'in meşruyeti sorgulanarak bu Meclis anayasa yapamaz diyen de olmuştur. Türkiye 5 yıl kaybetti. Ancak biz yine de iyimserliğimizi koruduk ve verdiğimiz söz doğrultusunda harekete geçtik. Her biriniz ayağa kalkıp yeni bir anayasa yapacağız diye gür bir sesle haykırmalısınız. 

Artık millete verdiğimiz söz yerine getirilsin dedik. Meclis Başkanımızın çağrısı ile komisyon çalışmalara başladı. Ancak sabote girişimleri başladı. CHP değişmiyor, galiba hiç değişmeyecek. Sayın Kılıçdaroğlu ile yaptığımız görüşmede hiçbir önşart olmadan konuşma ilkesini benimsemiştik. 

Son tavırları bu ilkesel yaklaşımla çelişkidir. Müzakere için oturulan masada kendi şartlarını dayatmaya çalıştılar. Onlar kendi önşartlarını dayatma şekilden getirdiler. O masa uzlaşma masasıdır. Sayın Kılıçdaroğlu'na göre komisyonun adı Darbe Hukukundan Arındırma Komisyonu olmalıymış. 

Yani komisyon anayasa yazımından önce darbe yasaları üzerinde çalışılmalıymış. CHP çağrımıza samimi bir yanıt vermek yerine, anayasa komisyonunu dayatma gerekçesi olarak kendi şartlarını benimsedi. AK Parti darbecilere rağmen iktidara gelmiştir, iktidarını sürdürmüş ve milletle yürümeye devam edecektir. 

DARBECİ HUKUKU SAYIN KILIÇDAROĞLU YENİ FARK EDİYOR

Darbeci hukuku Sayın Kılıçdaroğlu yeni fark ediyor. Biz ise 2007 yılında 1085 darbe dönemi yasasını tedavülden kaldırdık. Antidemokratik hükümlerin kaldırılması için çalışmayı söylemiştik. 457 kanun ile 35 kanun hükmünde kararnameyi taramıştık. 

Aynı heyet darbe dönemleri haricinde yer alan antidemokratik hükümleri kapsayan 855 hükmü taramış durumda. Benzer bir çalışma yürüttüğünü söyleyen CHP başta olmak üzere tüm partilere çağrıda bulunuyorum. 

Bütün antidemokratik hükümleri kaldıran bir komisyonu bugün kuralım. Bahara daha fazla demokratikleşmiş bir ülke olarak girelim.

KİMSE BİZE BİR ŞEY DAYATAMAZ

Parlamenter sistem dışında başka bir öneriyi getirmeme önerisiydi. Başkanlık sistemi önerisinden rahatsızlık duyarak parlamenter sistemi dayatmaya çalışıyor. 

Biz AK Parti olarak parlamenter sistemi gündeme getiremezsiniz demiyorum, hiçbir önşart koymayalım, isteyen başkanlık sistemini isteyen parlamenter sistemi önersin dedik. 

Biz bir yola çıktık mı iyi hesap ederiz, yola çıktık mı irademizin sarsılmasını istemeyiz. Onlarsa bir ay önceki fikirden cayıyorlar. Hiç kimsenin müzakere masasını önşartla baskı altına almasını kabul etmeyiz. Kimse bize bir şey dayatamaz, buna tahammül göstermeyiz.

CHP BAŞTA OLMAK ÜZERE BÜTÜN PARTİLERİMİZLE KOMİSYONU TEKRAR KURALIM

Cumhuriyet Halk Partisi başta olmak üzere bütün siyasi partilerimize çağrıda bulunuyorum: Gelin hemen, bu hafta içinde, darbe dönemlerinde çıkarılmış olsun olmasın, kanun ve genelgelerimizde yer alan bütün antidemokratik hükümleri ayıklamaya yönelik bir ortak komisyon kuralım. Hemen ve derhal, bugün kuralım. Bunun lafını etmek yerine adımını atalım.

CHP KATILMAKTAN İMTİNA EDERSE DİĞER İKİ PARTİ İLE KOMİSYON OLUŞTURULUR

Elbette yeni anayasanın her dört partinin iştirak ettiği yüksek düzeyde bir temsille yazılmasını tercih ediyoruz. Ancak CHP komisyona katılmaktan imtina ederse, diğer iki partiyle oluşturacağımız komisyonla da Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu yeni anayasanın yazılabileceğine ve bu anayasanın da hiçbir meşruiyet açığına sahip olmayacağına inanıyoruz.

Bütün bu samimi çağrılarımıza ve iyi niyetli çabalarımıza rağmen, siyasi partilerimiz yeni anayasa konusunda bir uzlaşmaya varamazlarsa, biz AK Parti olarak, milletimize verdiğimiz yeni anayasa sözünü yerine getirmekte kararlıyız

Hesabının sorulması için...!!!
 // Muhafız
Ey TC.DEVLETİNİN Başbakanı Ahmet Hoca;gerçekten bu vatan hainlerinden Hukuk içinde hesabının birer birer sorulması için yapılması gerekenler var;öncelikle derhal bu pkk terör örgütüne doğrudan destek veren vatan hainlerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması konusu derhal TBMM gündemine getirilerek dokunulmazlıklarının bir anönce kaldırılması gerekir.Daha sonra dokunulmazlığı olmayıp teröre doğrudan destek veren vatan haini belediye başkanları hakkında derhal Savcılar soruşturma başlatmalılar..!!...
23 Şubat 2016 Salı 18:32
 // Ahmet.
Güneydoğu temizlenir. Baharda gelecek 10.000 terörist keklik gibi avlanır. (Tünel,sızma ve mühimmat sevkiyatına dikkat ederek). Abd türkiyeye kerhen de olsa peki der. Avrupa göçmen sayısından ürker türkiyeye yol verir. Rus çekip gider. Sonra ne mi olur. HDP vekillerine sıra gelir. Esat ne mi olur ? Sizce rusya gelmeden ülkesindeki hakimiyeti %14'e düşen biri ilelebet kalırmı. ??...
23 Şubat 2016 13:58
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler