YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu-Miliband görüşmesi
"Kendi eksenimiz sağlam, dünyaya oradan bakarız"
Davutoğlu-Miliband görüşmesi
05 Kasım 2009 / 19:23 Güncelleme: 05 Kasım 2009 / 19:26

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye için bir eksen kaymasının söz konusu olmadığını belirterek, Türkiye'nin kendi ekseni etrafında küresel ve bölgesel bir barış kurmayı üstlendiğini söyledi.

Davutoğlu, Ankara'da bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband ile görüşmesi sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında, Miliband'ı misafir etmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, birkaç hafta içinde Londra'ya gideceğini bildirdi.

Miliband ile sık sık görüştüklerini belirten Davutoğlu, Türkiye ve İngiltere arasındaki yakın ilişkinin ve istişare mekanizmasının altını çizdi.

Bakan Davutoğlu, görüşmede İngiltere ile ikili ilişkilerin yanı sıra, daha çok bölgesel gelişmeler üzerinde durduklarını ifade etti.

Türkiye'nin AB ilişkileri konusunda geldiği son aşamayı değerlendirdiklerini belirten Davutoğlu, bunun "Türkiye ile İngiltere'nin hemen hemen her toplantısında ana gündem maddesi" olduğunu ve İngiltere'nin, Türkiye'nin AB'ye katılım süreciyle ilgili verdiği destekten ötürü teşekkür ettiklerini söyledi.

Kıbrıs konusunu da kapsamlı şekilde ele aldıklarını belirten Davutoğlu, "İngiltere, Kıbrıs konusunda herhangi bir üçüncü taraf değildir. İngiltere, Kıbrıs devletini kuran anlaşmalar muhaceresinde garantör ülkelerden biridir" dedi.

İngiltere'nin Kıbrıs'ta ciddi bir mevcudiyeti olduğunu kaydeden Davutoğlu, "Kıbrıs konusu İngiltere'nin, hem BM daimi üyesi olarak hem de adadaki özel hukuku ve garantör devlet olarak doğrudan ilgi alanına giren bir konudur. Bu nedenle Kıbrıs konusundaki gelişmeleri beraber ele aldık" diye konuştu.

Davutoğlu, İngiltere ile Türkiye'nin, Kıbrıs müzakereleriyle ilgili, birlikte yoğun destek vermek hususunda mutabık kaldıklarını ifade ederek, "Bundan sonra da Kıbrıs'taki gelişmeleri yakından takip edeceğiz" dedi.

Miliband'ın Orta Doğu turundan yeni geldiğini hatırlatan Davutoğlu, Miliband ile Orta Doğu'daki gelişmeleri de görüştüklerini söyledi.

Türkiye'nin Orta Doğu'daki son dönem dış politika çalışmalarının yanı sıra, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları Irak, Suriye, İran, Pakistan seyahatlerini de görüştüklerini ifade eden Davutoğlu, bölgedeki gelişmeleri Miliband ile kapsamlı şekilde ele aldıklarını belirtti.

Davutoğlu, başta Rusya olmak üzere, bölgeyi ve Türkiye'yi ilgilendiren diğer hususlarda da görüş alışverişinde bulunduklarını sözlerine ekledi.

Ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, Türkiyede bir eksen kaymasının söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine şunları söyledi:

"Türkiye hiçbir zaman bir eksen tartışması yaşamamıştır ve yaşamayacaktır. Çünkü Türkiye kendi ekseni etrafında küresel ve bölgesel bir barış kurmayı üstlenmiştir. Kendi eksenimiz o kadar sağlamdır ki, bu eksen etrafında bütün dünyaya bakarız."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler