YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu MHP'ye gerekçeli dosya ile gidecek
Koalisyon arayışları sonuçsuz kalınca, AK Parti yol haritasını olası bir erken seçime göre planladı.
Davutoğlu MHP'ye gerekçeli dosya ile gidecek
16 Ağustos 2015 / 09:12 Güncelleme: 16 Ağustos 2015 / 09:19

MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye koalisyon yerine "erken seçim" teklifini götürecek olan Başbakan Davutoğlu, partili kurmaylarınca hazırlanan "en erken üç seçim tarihi ile üç alternatifli seçim formülü" sunacak.

Dosyada en erken üç alternatifli seçim tarihi ve mevcut hükümetin seçime gitmesi için MHP desteğine gerek görüldüğü söylenecek. Dosyada, "En erken seçim 25 Ekim, 1 Kasım ya da 8 Kasım olabilir. Çünkü; YSK kabul ederse; 55 gün içinde seçime gidilir, Türkiye'nin kaos ortamından çıkması için bu şart. Seçim takvimi geç bir tarihte olursa, geçici bütçe hazırlanır bu da çok sağlıklı olmaz" ifadeleri yer alıyor.

Davutoğlu, Bahçeli'den en kolay yöntem olan mevcut hükümetle seçime gitme formülüne destek talep edecek. Davutoğlu, Bahçeli'ye, erken seçim kararının Meclis'ten çıkması gerektiğini de anlatacak. MHP'nin desteği olmazsa, seçim hükümeti zorunluluğunun kaçınılmaz olduğunu, yoğun bir terör ortamında HDP'nin kabineye girmesinin bedelini sadece AK Parti değil, MHP'nin de ödeyeceğini anlatacak.

Öte yandan Başbakan Davutoğlu, olası AK Parti-MHP koalisyonunun kapılarını da yine MHP'nin kapadığı, kendilerine alternatif bırakmadığı eleştirisini de dile getirecek. Başbakan Davutoğlu, Bahçeli ile yarın yapacağı görüşmenin ardından 110 AK Partili milletvekilinin imzası ile 19 Ağustos Çarşamba günü Meclis'i seçim kararı almak için olağanüstü toplantıya çağıracak.

 

ANKA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler