YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu MHP Lideri Bahçeli'nin kapısını bu teklifle çalacak!
Kritik görüşme sonrası "erken seçim" açıklaması yapan ve Bahçeli'den görüşme için olumlu yanıt alan Davutoğlu, Bahçeli ile biraraya gelecek.
Davutoğlu MHP Lideri Bahçeli'nin kapısını bu teklifle çalacak!
14 Ağustos 2015 / 09:05 Güncelleme: 14 Ağustos 2015 / 10:10

AK Parti, en yakın tarihte erken seçime gidebilmenin yollarını arıyor. Bu yol içinde MHP’nin yardımına ihtiyaç duyan AK Parti, “Seçim sonrasında MHP’nin istediği gibi en erken tarihte seçime gitmenin yolu azınlık hükümeti ve seçim tarihinin Ekim ayında gerçekleşmesi” diyecek.
 
AK Parti’de hukukçulardan oluşan bir heyet ''3 alternatifli seçime gitme'' formülü üzerinde çalışıyor. AK Parti'nin MHP'ye götüreceği teklifte ilk olarak, Bahçeli'nin de istediği şekilde en erken seçim takvimi olan Ekim ayını önerirken, azınlık hükümeti için de destek isteyecek.
 
İlk ve en güçlü formül
 
AK Parti’nin MHP’den olumlu yanıt alması halinde, Davutoğlu hükümet kurma görevini iade edecek ve 62’inci hükümetin istifasını onaylanmasını isteyecek. Azınlık hükümeti olacak 63. hükümetin oluşması için ise yeni Bakanlar Kurulu'nun listesini Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunacak. Ardından Meclis'te bu Bakanlar Kurulu güvenoyu isteyecek. AK Parti'nin MHP'ye götüreceği ilk ve en güçlü formül bu olacak.

"Kanunla seçim kararı alınacak"
 
2. formül ise muhalefete karşı ''kanunla'' seçim kararı alınması. AK Parti her ne kadar bu şıkka zayıf baksa da Meclis’te Anayasa Komisyonu oluşturarak, AK Parti milletvekillerince seçim kararı teklifi verecek. Anayasa Komisyonu bütün muhalefet partilerinin de destek vermesi beklenen seçim kararının çıkması olası şıklar arasında görünüyor.

Son ihtimal meclis kararı
 
Son ihtimal ise Meclis’in karar alması. Burada mevcut hükümetle seçime gidilecek. Ancak, mevcut hükümetin de basit çoğunlukla güvenoyu alması gerekiyor.Ancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın anayasal yetkisi olan 45 gün içinde seçilme gidilmesi yönündeki yetkisini kullanması beklenmiyor. Öte yandan, Meclis’in haftaya Cuma günü olağanüstü toplanması bekleniyor.

Ey Bahceli
 // uykucu
7 Haziranda Dogu ve Guneydoguda sandik emniyetinin tesis edilemedigi apacik orta iken bu sartlar altinda bu memleketi erken secime goturmenin faturasinin ne olacagini pekala biliyorsundur.
Koalisyona pesinen kapilari kapatman ve AK Parti ile chp'ye akil hocaligina soyunmanin (misal Davutoglu Cuma namazi sonrasi hukumeti aciklasin gibi) menfi tesirini cok kisa zamanda hissedeceksiniz....
14 Ağustos 2015 Cuma 10:22
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler