YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu - Kılıçdaroğlu görüşmesinde neler konuşuldu?
Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bugün Kılıçdaroğlu ile yaptığımız görüşme öncesinde çok yoğun bir mutfak çalışması yaptık. Cumhurbaşkanlığı makamı gündeme gelmedi. Baş başa bir görüşme gerçekleşmedi" dedi.
Davutoğlu - Kılıçdaroğlu görüşmesinde neler konuşuldu?
13 Temmuz 2015 / 16:30 Güncelleme: 13 Temmuz 2015 / 17:41

Başbakan Ahmet Davutoğlu CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmenin ardından açıklama yaptı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bugün Kılıçdaroğlu ile yaptığımız görüşme öncesinde çok yoğun bir mutfak çalışması yaptık. Cumhurbaşkanlığı makamı gündeme gelmedi. Baş başa bir görüşme gerçekleşmedi" dedi.

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

Görüşme son derece samimi geçti

"Görüşme son derece samimi, dostane bir havada geçti. Misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Kılıçdaroğlu'na Bosna Hersek ziyaretim sırasındaki izlenimlerimi anlattım. En yakın zamanda güçlü bir hükümetin kurulması gerekliliğinden bahsettik.

Görüşmeler devam edecek

Görüşmelerin devam etmesinin doğru olacağını düşünüyoruz. İlk turda güven ortamının sağlanmasını hedefliyoruz. Çıkarlarımızı ülke çıkarlarının önüne geçirmemeliyiz. Kılıçdaroğlu'na görüşlerimizi sunduk daha sonra MHP ve HDP'ye sunulacak

Bu bir ön görüşmedir, müzakere değildir

(Koalisyon görüşmeleri) Mutabık kalınmış bir koalisyonun müzakereleri değil bunlar. Bunlar, bir müzakere öncesinde, tarafların birbirini doğru anlamalarını temin edici ön görüşmeler. Bir yanlış anlaşılma varsa bunun giderilmesi, istikşafi, yani karşılıklı keşfetmeye ve muhtemel bir müzakere, bir hükümet ortaklığı müzakeresi başlayacak zemin varsa müzakere ondan sonra başlayacak. O da ikinci turda ortaya çıkacak bir durum.

CHP'ye de MHP'ye de aynı mesafedeyiz

CHP ile geçen olumlu görüşmemizden sonra tavrımız değişmedi. CHP'ye de MHP'ye de aynı mesafedeyiz. CHP ile dostane bir görüşme oldu. Aynı görüşme MHP ile de olacaktır.

Devlet hiçbir tehditten geri adım atmaz

(KCK'nın açıklamaları) Biz bu tür tehdit ve şantajlar karşısında atılması gereken adımlardan hiçbir şekilde bir adım dahi geri durmayacağımız gibi Türkiye'de kamu düzeninin tesisi için her türlü tedbiri de almaya kararlıyız."

Türkiye'yi terör ve şiddet sarmalına sokmak isteyenlerin varlığı aşikar. Saldırının gerekçesi olarak baraj yapımları, yol yapımları öne sürülüyor.  Devlet hiçbir tehditten geri adım atmaz. 

Ateşkes tabirini hiçbir zaman kullanmadık. Eğer çözüm süreci kastediliyorsa gereken açıklamayı yaptık. Silahları bırakmayanlar düşünsün. Şiddetle ve terörle mücadelemiz sürecek.

Demokratikleşme çabamızdan ödün vermedik. Yine demokratikleşme adına geri adım atmayacağız. Bu görüşlerimi de HDP'ye ileteceğim.

Baş başa bir görüşme gerçekleşmedi

Başbakan Davutoğlu, koalisyon görüşmesinde CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'yla baş başa bir görüşme gerçekleşmediğini belirterek, "Ekiplerimiz gayet sıcak ve herkesin de fikrini rahatlıkla ifade ettiği bir ortam vardı. Ama belli bir aşamada liderlerle baş başa görüşme talebi gelmesi durumunda buna da olumsuz bakmam" dedi.

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler