YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: İlişkilerimizde paradigmatik bir zihniyet değişimine ihtiyaç var
Başbakan Ahmet Davutoğlu, "İlişkimizde artık paradigmatik bir zihniyet değişimine ihtiyaç var. Bu zemin üzerinde şimdi artık bu coğrafyaları ve halklarımızı birleştiren yeni bir anlayışla yaklaşmamız lazım" dedi.
Davutoğlu: İlişkilerimizde paradigmatik bir zihniyet değişimine ihtiyaç var
05 Mart 2016 / 13:47 Güncelleme: 05 Mart 2016 / 18:36

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İran-Türkiye iş forumunda konuştu

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

İLİŞKİLERİMİZİN PARADİGMATİK BİR ZİHNİYET DEĞİŞİMİNE İHTİYAÇ VAR

İlişkimizde artık paradigmatik bir zihniyet değişimine ihtiyaç var. Türkiye ve İran kadim komşu ve dost iki ülke. Coğrafyaları çok geniş bir alanı kuşatan ve birlikte, bir arada değerlendirildiğinde Afro-Avrasya'nın en dinamik kuşağını oluşturan bir coğrafya.

Bu zemin üzerinde şimdi artık bu coğrafyaları ve halklarımızı birleştiren yeni bir anlayışla yaklaşmamız lazım. Bu da karşılıklı müzakere anlayışı değil, aynı tarafta düşünerek potansiyelimizi maksimum düzeyde hayata geçirme, potansiyelimizi en üst düzeyde dünya ekonomisiyle rekabette öncülük edecek şekilde devreye sokma.

TÜRKİYE VE İRAN COĞRAFYALARI BİRBİRLERİNİ TAMAMLIYOR

Başbakan Davutoğlu, Türkiye ve İran'ın coğrafyaları, ekonomik yapıları itibarıyla birbirini tamamlayan özelliklere sahip olduğunu belirterek, "Batı Asya'da Türkiye, İran'ın Avrupa'ya açılan kapısı, İran ise Türkiye'nin Asya'ya açılan kapısı.

Bu bize ulaştırma ve lojistik alanında olağanüstü imkanlar sunuyor. Bugün karayolu, demiryolu ulaşımı ve hava yolu ulaşımı konularında kapsamlı değerlendirmelerde bulunduk ve çok güçlü bir iradeyle önümüzdeki dönemde bu alanlarda ciddi hamleler yapma kararı aldık.

Önümüzdeki dönemde Mersin Limanı ile Bender Abbas Limanı arasında, Trabzon Limanı ile Bender Abbas Limanı arasında, Türkiye'deki hızlı tren koridoruyla, İran'da Tahran'dan Tebriz'e doğru ilerlemesi planlanan hızlı tren koridoru arasında irtibatlarımızı güçlendireceğiz" diye konuştu.

GÜMRÜK DUVARLARINI TÜMÜYLE İNDİRECEK YAKLAŞIMLAR DÜŞÜNÜYORUZ

Geçen sene devreye giren tercihli ticaret anlaşmasının uygulanmasında hiçbir aksama olmaması konusunda prensip mutabakatına vardık. Dün bana aktarılan tercihli ticaret anlaşmasıyla ilgili özellikle bürokrasiden kaynaklanan hususları giderme konusunda kararlıyız.

Tercihli ticaret anlaşmasının bir sonrasında serbest ticaret anlaşmasına geçecek şekilde gümrük duvarlarını tümüyle indirecek bir yaklaşımı da benimsemeyi düşünüyoruz.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler