YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu Hükümetin Eylem Planı'nı açıkladı
Başbakan Ahmet Davutoğlu 64. Hükümetin 2016 Eylem Planı'nı açıkladı. Planda milyonlarca kişiyi çok yakından ilgilendiren onlarca müjde var.
Davutoğlu Hükümetin Eylem Planı'nı açıkladı
10 Aralık 2015 / 11:38 Güncelleme: 10 Aralık 2015 / 13:01

Başbakan Davutoğlu, asgari ücretin 3 ay içerisinde bin 300 TL olacağını, şubat ayında 30 bin öğretmen atamasının yapılacağını belirttti. Davutoğlu, lisans öğrencileri için verilen burs ve kredilerin 330 liradan 400 liraya çıkarıldığını söyledi. Davutoğlu, Cemevlerine hukuki statü tanınacağını belirtti.

Davutoğlu'nun açıklamasından satırbaşları:

Bir hafta içinde yapılacak olanlar

Önümüzdeki bir hafta içinde, eylem planımızın uygulanmasına yönelik Bakanlar Kurulu kararını çıkarıyoruz. Reformların Koordinasyonu ve İzlenmesi Kurulu ve Reform Grubu oluşturuyoruz.

Gençlerimize proje karşılığı 50 bin Türk lirasına kadar karşılıksız nakdi destek vermeye başlıyoruz. 24 Aralık Perşembe günü gerçekleştireceğimiz Girişimcilik Ödül Töreni'nde bu düzenlemenin ilk adımını atacağız. Gençlerimize 100 bin Türk lirasına kadar faizsiz kredi desteğiyle ilgili süreci başlatıyoruz.

Bir haftayı beklemeden, bugün imzalanan kararla lisans öğrencilerinin aldığı 350 Türk lirası burs ve kredi miktarını bugünden itibaren 400 Türk lirasına çıkardığımızın müjdesini veriyorum.

Vaatlerin bütününü ilk üç ay içinde gerçekleştireceğiz. Ekonomik ve sosyal politikalar alanında yoğunlaştırdık. Türkiye'nin imkan ve kaynaklarını adaletle paylaşmayı merkezimize alıyoruz.

3 ay içinde yapılacaklar

Asgari ücreti inşallah bin 300 Türk lirasına yükseltiyoruz. İşçilerimize yönelik bu düzenlemeyi gerçekleştirirken de işverenlerimizin rekabet gücünü zaafa uğratmayacak düzenlemeler yapacak, özellikle KOBİ'lerimiz üzerindeki yükü minimize edeceğiz

65 yaş aylığı alan yaşlılarımız yanında yaşarsa yaşasın maaşlarında kesinti olmayacak.
Şubat ayında 30 bin öğretmenin atması yapılacak.

Emekli ve dar gelirli vatandaşlarımızı 250 lira aylık ödemeyle ev sahibi yapmak için düğmeye basıyoruz.

Polislerin emniyet hizmet tazminatı yüzde 25 oranında artacak.

Askeri öğrencilerin maaşı 400 TL olacak.

Erlerin aylığını ise 30 liradan 100 liraya çıkarıyoruz.

Muhtar maaşını 1300 liraya çıkartıyoruz. Astsubay emeklilerinin bütün şikayetlerini gideriyoruz.

Doğum nedeniyle izne ayrılan kadınların izin süresi memuriyetten sayılacak

Çalışan kadınlar ilk çocuk için 2, ikinci çocuk için 4, üçüncü çocuk için 6 ay yarı zamanlı çalışabilecek

Yoksul ailelere belirli ölçülerle internet erişimi sağlanacak

Kentsel dönüşüm şartı ile izinsiz yapılara elektrik verilecek

Çocuklara yönelik bilgisayar ve animasyon oyunlarının üretimi teşvik edilecek.

Gençlerimize, kadınlarımıza, esnafımıza, çiftçilerimize, işçilerimize, bütün vatandaşlarımıza dönük vaatlerin tamamını 3 ay içinde hayata geçiriyoruz. Allah'ın izniyle bu çalışmaları hayata geçirdiğimize hep beraber şahit olacaksınız. Milletimize söz verdik, şimdi de verdiğimiz sözleri tutmanın zamanı.

Hem geleneksel sanatların hem de çağdaş sanatların desteklenmesi için gerekli adımları atacağız.

Gurbette olan vatandaşlarımıza sesleniyorum orada ne söz vermişsek büyük bir kısmını yerine getirdik diğerlerini yerine getireceğiz.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın askerlik bedelini 6 bin avrodan bin avroya düşürüyoruz.

İlk kez iş bulan her gencimizin bir yıl boyunca ücretini devlet ödeyecek. İlk 3 ay içinde yapacağımız düzenlemeyle gençlerimizin ilk yıl maaşı bizden.

Küçük esnafımız için de iyileştirmelerimiz var. Basit usulde vergilendirilen esnafın yıllık 8 bin Türk lirasına kadar kazançlarından hesaplanan vergiyi almayacağız.

Gençlerin Genel Sağlık Sigortası prim borçlarını sıfırlıyoruz. Meslek lisesi ve üniversite öğrencilerinin staj yapmalarını özendirici tedbirler alıyoruz. Lise veya üniversite mezunu gençlerimizin Genel Sağlık Sigortası giderlerine destek oluyoruz. Buna göre primler iki yıl süreyle gelir testi yapmaksızın ve prim alınmaksızın devlet tarafından karşılanacak

Gençlere ücretsiz internet erişimi sağlanacak.

Öğrenim gören gençlerimizin pasaport harcını kaldırıyoruz. Öğrenim gören gençlerimiz pasaport alırken harç ödemeyecekler.

İlk kez çalışan her gencin maaşını 1 yıl boyunca devlet ödeyecek

Yem ve gübrede KDV'yi tamamen kaldırıyoruz.

AK Parti hükümeti reformalar vadeden bir hükümet olacak. Kendi siyasal geleneğimizin donuklaşmasına izin vermeyeceğiz. Biz devletle milleti buluşturduk vatandaş esastır. Toplumsal barış esastır. Kamu yönetimini vatandaşların ihtiyaçları ve demokratik kriterler doğrultusunda düzenleyeceğiz. Devletin esası adalettir.

Hiçbir şekilde, şu veya bu kaygıyla, şu veya bu düşünceyle, şu veya bu yakınlıkla adalet terazisinin şaşmasına asla izin vermeyeceğiz. Biz birilerini ödüllendirmek için değil ya da birilerini ön yargıyla cezalandırmak için değil, geçmişte 28 Şubat dönemlerinde olduğu gibi... Biz herkese adalet ve merhamet, şefkat ve vicdan dağıtabilmek için bu görevlerdeyiz. Hepimiz hesap veririz.

Darbe dönemlerinden kalan mevzuat gözden geçirilerek anti demokratik hükümler kaldırılacak. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin yasal düzenlemeler hayata geçirilecek. Geleneksel irfan merkezleri ve Cemevlerine hukuki statü tanınacak. Roman vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne yönelik daha önce atılmış adımlar değerlendirilerek yeni çalışmalar yapılacak.

Temyiz mahkemelerinin, alt derece mahkemeler üzerindeki hukukilik yetkilerinin denetimi sınırlandırılacak. Bilirkişilik müessesesini yeniden ele alarak müstakil bir bilirkişilik kanun tasarısı hazırlanacak. İş mahkemelerinin yapısı ve işleyişi gözden geçirilecek, adli ve idari yargıda istinaf mahkemelerinin hayata geçirilmesi en geç 6 ay içerisinde sağlanacak.

Ülke genelinde ideal yargılama süreleri belirlenecek. Böyle uzayıp giden, yıllarca süren yargılamalara son verilecek. Yargılama süreleri ile ilgili olarak mahkeme ve dava türlerine göre ideal süreler belirlenecek, mahkeme ve savcılıkların bu sürelere uymalarını sağlayacak tedbirler alınacak.

Öğretmen akademisi kurulacak. Öğretmenlerimizin bu akademilerde meslek içinde kendilerini geliştirmeleri için onlara her türlü imkan sunulacak. Okul bazlı bütçe yönetimine geçilecek. Kaynakları, öğrenciye, okula ve yerele özgü farklılıkları dikkate alacak şekilde kapsayıcı ve eşitlikçi şekilde kullanacağız.

 

 

 // kimsesz
Sehit 2 ci is hakkinindan yararlanamayanlardan hic bahsedilmiyo 45 yas sinirini kaldirinda bizlerde yararlanabilelim bizlerin sehidi sehitten sayilmiyo yas sinirini kaldirmazsanz ahirette srhitlerimiz sizden hesap soracak nsl cevabini vereceksiniz sehit emanetleri bize emanet diyosunuz emanetlerinize sahip cikinda gorelim sesimizi duyun attik sehit emaneti olarakdan yaziyorm bende is sahibi olmak faizsiz konut kredisinden yararlanmak istiyorum yureklilikl tv kanallarinda gururla aciklayin...
19 Aralık 2015 23:33
Taksi
 // Yasin
Türkiye genelinde taksicilik yapan esnafa verilen vaad nerde ÖTV den 1 defa Ya mahsus muaf bırakılacaktık. Zaten esnafı düşünen kim?...
10 Aralık 2015 15:38
taşeron
 // murat atalay
taşeronlar noldu?...
10 Aralık 2015 14:41
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler