YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: "HDP'nin siyaseti ve Paralel Yapı arasında bağlantı var"
Başnakan Ahmet Davutoğlu bir TV programında gündeme ilşkin yaptığı değerlendirmede, HDP ile Paralel Yapı arasında bir ittifak olduğunu söyleyerek; ‘Bugün, HDP'nin yıkıcı siyasetiyle paralel yapı arasında ilişkiler var.’ dedi.
Davutoğlu: "HDP'nin siyaseti ve Paralel Yapı arasında bağlantı var"
22 Nisan 2015 / 01:46 Güncelleme: 22 Nisan 2015 / 02:51

İşte Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun o değerlendirmesi:

"HDP çift kimlikli siyaset yapıyor. Demirtaş İstanbul'da liberal demokrat, Ağrı'da PKK'nın sözcüsü.  Bu ülkede siyaset yapacaklarsa bilsinler ki bu ülkede her santimetrekaresinde güvenlik güçlerimiz görevini yapar ve kimseye hesap sormaz."

"Açık ve net ifade ediyorum. Bu bir kanaat ve izlenim değil. HDP için de bu bir sınav. Neden Demirtaş'ın bazı seyahatler sonrası bir renk değişimi içine girdiğini de herkesin sorgulaması lazım. HDP'nin de KCK operasyonları yapıldığı dönemde yürüttüğü yaklaşım ile şimdi paralel yapıyla girdikleri ilişkiyi doğru anlamaları lazım."

Davutoğlu, paralel yapının bürokraside, siyasi iradeden bağımsız, ayrı bir paralel yapı kurmak istediğini anlatarak, "İmam, hoca, cemaat tüm tabirleri de kirletildi. Bu yapının saf inanmış kesimlerini, doğru hak bir çaba var diye desteklemiş kesimlerini tenzih ederim" dedi.

"Siyasal meşruiyetin temelini kimse sarsamaz"

Hangi unvan ve rütbeyle olursa olsun, kimse yetki almadan, halktan yetki almadan bir gücü kullanamayacağına vurgu yapan Davutoğlu, "Atlantik ötesinden gelecek, kapalı kapılar arkasından gelecek, bir öbekten gelecek. Bu anlamda paralel ile mücadele zinhar dini yapıyla mücadele değil, onlar o dini yapılar içinde kalsalardı, eğitim faaliyeti içinde kalsalardı kimse onlara bir şey söylemez verilen destek verilmeye devam edilirdi" ifadesini kullandı.

"Hepsini dağıtırım"

Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Benim nezdimde Başbakanlıkta başka gerekçeyle de olsa bir grup bürokrat arkadaşımın gruplaştığını görürsem hepsini dağıtırım. Hepsi tek tek görevini yapmakla yükümlüdür, başkaca da bir görevi yoktur. Kim olursa olsun, burada ağzımız yandı. Devlet dairesinde işi bittikten sonra evine veya başka eve veya başka derneğe, eskiden olduğu gibi locaya gidip de 'bu ülkenin geleceği ne olacak gelin hep beraber bizim hesap vermek durumunda olduğumuz amirlerimizi bırakıp birlikte politika geliştirelim' derlerse o dağıtılır."

KPSS soruşturmasına da değinen Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Birisi tutup da sınava giren binlerce öğrenci arasından bazılarına bu sınav sorularını veriyorsa, diğerlerinin hakkını gasbediyorsa, bunu da dini kisve ile yapıyorsa dine en büyük ihanettir. İnsanlığa ihanettir. Burada insanın isyan duygusu geliyor, tepki dozunu artırma ihtiyacı hissediyorsunuz. Bunu nasıl yaparsınız? Kim yaparsa yapsın, burada bürokrasiyi tek tek almak lazım. Her bir hakim tek başına vicdanıyla karar verir, eğer hakimler oturup da kendi aralarında kurdukları network ile karar verirse yargı bir konuda, adaletle hükmetmek mümkün olmaz."

AA-STARGAZETE

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler