YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: HDP'nin Öcalan ile görüşmesi...
Davutoğlu: HDP'nin Öcalan ile görüşmesi...
27 Temmuz 2015 07:49
Başbakan Davutoğlu, Sadece bir süreç devam ediyor görüntüsü vermek için terörü kınamamış bir HDP ile Öcalan'ın görüşmesinin' anlamı olmadığını belirtti.

Huber Köşkü'nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, 'Sadece bir süreç devam ediyor görüntüsü vermek için terörü kınamamış bir HDP ile Öcalan'ın görüşmesinin' anlamı olmadığını belirtti.

İşte o açıklama:

HDP'nin Abdullah Öcalan'la görüşme talebi sürüyor. Bundan sonra nasıl görüşecekler, görüşebilecekler mi?

“Herkesin düşünmesi gerektiği bir dönemdeyiz derken bunu kastediyorum. Haziran 2013'e geri dönelim. Ne taahhütler verildi? Silahlı gruplar Türkiye'yi terk edecek. Bu müzakere edilecek bir husus değil. Kamu düzeni müzakere edilecek bir husus değil. Şimdi tekrar HDP ‘Her şey konuşulabilir' diyor, konuşsunlar. Gitsinler, kiminle konuşurlarsa konuşsunlar; ister Kandil'le, ister orayla. ‘Çıkın bu ülkeden, silahlı gruplar buradan çıksın' desinler. Önce silahlar terk edilecek.

Öcalan, normal bir mahkûm olarak Türkiye'de avukatı ve yakınları ile görüşür. Ama bir siyasi heyetle görüşmesi için açık ve net şekilde o siyasi heyetin teröre karşı tutum almasını bekleriz.

Açık ve net şekilde bütün silahların bırakılacağı ve silahlı grupların Türkiye'yi terk edeceği hususunda hem beyan hem de adımın atılması gerekir. Bunu görmeden, sadece bir süreç devam ediyormuş gibi bir görüntü vermek için yapılacak ziyaretlerde bir fayda mülahaza etmiyoruz.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler