YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: HDP ihanet çetesi
81 ilde miting yapan tek partinin AK Parti olduğunu hatırlatan Davutoğlu, "MHP, 25-30 ile gidemez durumda. CHP 21 kadar ile gidemiyor"
Davutoğlu: HDP ihanet çetesi
27 Nisan 2015 / 10:40 Güncelleme: 27 Nisan 2015 / 10:48

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Erzurum ve Sivas mitingleri dönüşünde gazetelerin Ankara Temsilcilerinin sorularını yanıtladı.

İşte Davutoğlu'nun ilk miting sonrası mesajları:

Katılım olağanüstüydü

İlk mitingle beklediğimi buldum. Çok coşkulu, heyecan verici bir atmosfer vardı. Hazırlıklar yapılırken, genellikle bütün iller son günleri talep ederler. 'Biraz seçim atmosferi oluşsun ki, bu atmosferle mahcup olmayalım' diye düşünürler. Erzurum ve Sivas'ta ilk miting olmasına rağmen ve rakiplerimiz alana çıkmamasına rağmen olağanüstü coşku ve heyecan vardı.

Diğerlerinin tuzu kuru

Seçim kampanyasına niye erken başladınız?

Diğerlerinin tuzu kuru. MHP, nereden baksanız, takriben 25 - 30 ile gidemez durumda. Kars'tan Urfa'ya kadar olan hattı zaten yok. CHP Konya'da miting yapsa ne olur yapmasa ne olur. Şanlıurfa'da CHP miting yapsa kim gelir? 21 kadar da onların gidemediği il var. 81 ilde yarışa çıkan AK Parti dışında bir parti yok. HDP'nin de Türkiye'nin geri kısmında büyükşehirler hariç esamesi okunmuyor. Hepsi iskontolu çalışıyor. 81 ilde miting yapan bir tek biz varız.

Oy hedefiniz nedir?

Kesinlikle birinci parti oluruz. Kesinlikle güçlü bir tek parti iktidarını sürdürürüz. Kimsenin şüphesi olmasın. Ama güçlü iktidar olacağımızdan hiçbir tereddüttüm yok. Bunun oranı seçim tarihi yaklaştıkça belirginleşir. Kampanyanın etkisiyle de oylarımız artar.

Paralel Yapı ile HDP'nin teması çok yoğun

HDP'yi kim barajın üzerine taşımaya çalışıyor? Nasıl bir organize güç var?

Her seçimde bir imaj, bir algı operasyonu yapıldı bu memlekette. Bunların iş birlikçileri değişir. Mesela şimdi paralelciler. Yoğun bir temas trafiği var, paralelciler ile HDP arasında.

Ağrı olayından sonra sahada bir değişim gözüküyor mu?

Ağrı'dan sonra Erzurum ve Van'da adaylarımıza saldırdılar. HDP'nin Ankara'daki binasına saldırı olduğu gün ben kınadım. Ama HDP'de hala bir sağduyu çağrısı yok. Alanda hala bir baskı kurma çabası var. Başka yerde mücadele birkaç parti arasında geçiyor, Doğu'da ve Güneydoğu'da seçim yarışı bizim ile HDP arasında. Dolayısıyla 'baskı var' dediğinizde bu doğrudan AK Partili adaylara ve AK Parti'ye baskı.

Devlet-HDP görüşmeleri vardı. Şimdi ne oldu?

Orada provokasyonu yapan, sürece ilk darbeyi vuran Selahattin Demirtaş oldu. Grupta 2-3 dakikalık konuşma yaptı. Doğrudan Cumhurbaşkanımızı hedef aldı. Seçim sonucu ne olursa olsun çözüm sürecini devam ettirmeye kararlıyız.

Uzantıları dışarda

HDP'yi ihanet çetesi olarak nitelediniz, neden?

Sadece HDP için değil, genel olarak hepsi için söyledim. Geçmiş seçimlerde de manipülasyonları düşünenler kimlerse... Uluslararası medyada da uzantıları var. Türkiye içinde belli entelektüel gözüken bir grup var. Bağlantı içindeler. AK Parti'nin kullandığı gücü manipüle edemeyen çevreler. Bunların hepsinin içinde olduğu bir süreç bu.

 

YENİŞAFAK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler