YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: "Etrafımız ateş çemberi"
Başbakan Ahmet Davutoğlu Konya'da Milli Savunma Bakanlığı Atış Test ve Değerlendirme Merkezi'nin açılış töreninde konuştu.
Davutoğlu: "Etrafımız ateş çemberi"
24 Mart 2015 / 12:46 Güncelleme: 24 Mart 2015 / 13:41

Başbakan Davutoğlu: "Çözüm Süreci'yle yapmak istediğimiz şey, bir daha Türkiye'yi herhangi bir başka ülkede görülecek şekilde, etnik ve mezhebi ayrımlara yönelecek tarzda bir tehlikenin içine çekilmesinin önüne geçmektir. Dolayısıyla stratejik vizyonumuzun hem bu zor coğrafyada ülkemizi ayakta tutan jeopolitik altyapısını doğru kavramamız hem de Çanakkale Savaşı'nda yan yana duran, omuz omuza şehadete yürüyen bu milletin evlatları arasında herhangi bir ayrımcılık, bölücülük yapma niyetinde olanlara fırsat verilmemesi gerekir." dedi.

"Türkiye füze teknolojisi geliştirmek durumundadır"

 "Çevremizdeki istikrarsızlıklar bize açık bir şekilde gösterdi ki Türkiye füze teknolojisi geliştirmek durumundadır, uzay teknolojisini geliştirmek durumundadır. Eğer önümüzdeki yüz yılda da bekamızı teminat altına alacaksak mutlaka füze, uzay teknolojisinde dünyanın en önemli altyapılarından birine sahip olmak durumundayız."

"Nasıl Çanakkale geçilmezse, istiklale olan bağlılığımız da geçilmez"

"Çanakkale'de Türk iradesini bir kez daha dünyaya haykırdık. Nasıl Çanakkale geçilmezse, istiklale olan bağlılığımız da geçilmez. Milletlerin kahramanlığının yanında bekası için kahramanlığı taçlandıracak teknoloji de çok önemlidir.

2002 yılında iktidara gelene kadar savunma sanayiinin yüzde 80'i dışarıdan sağlanıyordu. Artık AR-GE çalışmaları ile birlikte savunma sanayii lokomotif haline geldi. Bekamızı garanti altına almak istiyorsak füze ve uzay teknolojileri alanında gerekli yatırımları yapmalıyız."

"Etrafımızda bir ateş çemberi var"

"Bu topraklar altın değerindedir. Etrafımızda bir ateş çemberi var. Bazen mülteci olarak bazen de istikrarsızlık olarak ülkemizi etkiliyor. Türkiye sivil ve demokratik kimliği ile askeri gücünü birleştirmiş ve coğrafyada var olmayı başarmış bir ülkedir.

Ekonomik kudret ile askeri kudret yan yana yürür. Çanakkale Savaşı'ndan sonra mağlup olmuşsak ise bunun arkasında Duyun-u Umumiye'ye olan borç vardır. Siyasi istikrarın olmadığı, geçici koalisyonlar ile idare edilen ülkelerde planlama yapılsa bile planlar hayata geçirilemez."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler