YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Esnafımızı AVM'lere kurban etmeyeceğiz!
Başbakan Ahmet Davutoğlu Kırşehir'de Ahi Evran Külliyesi'ndeki 27. Ahilik Haftası töreninde konuştu.
Davutoğlu: Esnafımızı AVM'lere kurban etmeyeceğiz!
27 Eylül 2014 / 11:50 Güncelleme: 27 Eylül 2014 / 12:27

Başbakan Davutoğlu, "12 yıllık iktidarımızda yapmak istediğimiz Ahi Evran'ın yapmak istediğini hayata geçirmekti" dedi.

İşte Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

Esnafa müjde

Esnaflarımızın her bir meselesine sahip çıkacağız. Onun için bir yasa hazırlığı içindeyiz Perakende Yasası ile ilgili. Buradan esnaf geleneğinin sürmesi bakımından bütün ilgili taraflara bir kez daha seslenmek istiyorum; kesinlikle esnaflarımızı AVM'lere, alışveriş merkezlerine kurban etmeyeceğiz. Esnaf geleneğimiz sürecek

AVM'lerin içinde yüzde 5 kota esnafa ayrılacak. AVM'lere sesleniyorum, dükkanlarınızı dualarla bereketlendirin, işinize başlarken Ahilik geleneğini taşıyor. 

Sofralara haram yaklaştırmayacağız

Neden 12 yıl önce esnafımız Başbakanlık önünde yazar kasa fırlatıyordu? Çünkü hortumcular vergi çalanlar vardı.Size sözümüz, tek bir lokma dahi olsa bu sofralara haram yaklaştırmayacağız

Allah bizi Ahi Evran'ın ahlakından ayırmasın. Elimize, dilimize, belimize, soframıza, kapımıza haram yaklaştırmasın. Bir zerre haramdansa bin yıllık esareti, acıyı, sızıyı tercih ederiz. Allah bizi haramdan uzak tutsan. Her yere elimiz ulaşacak çünkü biz Ahi Evran'ın torunlarıyız, Moğolların torunları değiliz.  Suriyeli kardeşlerimize kapımızı, soframızı açtık. Kobani'den gelen kardeşlerimize de hiçbir ayrım gözetmedik. 

Suriye'den gelenler senin için gelmedi

Son dönemde Kobani'den gelen kardeşlerimize de kapımızı açtık, hiçbir ayrım gözetmedik. Ama bir vekil tuttu, o kardeşimizi, o kardeşlerimizin elinden tutarak, sınırlarımızın içine çeken o aziz Mehmetçiğe taş atma edepsizliğini gösterdi. Ona buradan sesleniyorum; 'Suriye'den gelen o kardeşlerimiz etnik ve mezhebi kökeni ne olursa olsun gelenler, senin için gelmediler, sen orada olduğun için gelmediler, Mehmetçiğin gölgesinde huzur bulacağız' diye geldiler. Eğer Mehmetçik orada olmasaydı onlar o kapıya sığınamazlardı.

Hızlı Tren müjdesi

Kırşehir'i yüksek hızlı tren ile buluşturacağız. Kuzey-güney, doğu-batı Kırşehir'de buluşacak.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler