YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Demirtaş Çözüm Süreci'nin sabote ediyor
Başbakan Ahmet Davutoğlu Selahattin Demirtaş'ın Çözüm Süreci'ni sabote ettiğini ve Demirtaş'ın statükocuların yeni projesi olduğunu söyledi.
Davutoğlu: Demirtaş Çözüm Süreci'nin sabote ediyor
28 Mart 2015 / 07:00 Güncelleme: 28 Mart 2015 / 08:40

Başbakan Ahmet Davutoğlu Çankaya Köşkü'nde, Habertürk televizyonunun Gündem Siyaset programında soruları yanıtladı.

Davutoğlu, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Çözüm Süreci'ni sabote ettiğini söyledi.

İşte Başbakan Davutoğlu'nun o sözleri;

"Çözüm sürecindeki sıkıntıların sebebi bizzat Selahattin Demirtaş'tır. Geçen hafta Demirtaş tamda Nevruz'a doğru silahsızlanma konusunda yeni bir adım atılacakken süreci sabote etti. Demirtaş son 6-7 aylık tutumuyla esas niyetinin çözüm süreci olmadığı başka bir projesinin olduğunu ortaya koydu."

"Siyasette AK parti'yi engellemek için sürekli birtakım senaryolar uygulanmak istendi. 2002'de Cem Uzan, 2007'de Erkan Mumcu, 2011'de Kılıçdaroğlu.. Son olarak ise Demirtaş senaryosu uygulanıyor."

"Kimin başkan olacağına Demirtaş karar verecek değil, Demirtaş şu anda statükocuların yeni projesidir. Demirtaş çözüm sürecini baltalamışsa, bu ateşle oynamaktır. 8 Haziran'da milletin verdiği iradeye razı olacaklar. Cumhurbaşkanımızla bu anlamda aramızda iletişim problemi yok. Varsa bu giderilir. Sabote eden Demirtaş'tır. İzleme heyeti çok kullandığımız bir tabir olmadı. Sürecin bütününü değerlendirme ihtiyacı var. Çözüm süreci kimsenin malı değil, HDP veya Demirtaş açıklama yaptı diye duracak değil. HDP dediğiniz yapı da tek parçalı bir yapı değil. Bizim tarafımızda irade güçlüdür. Bu konuda Cumhurbaşkanımızla aramızda bir görüş farkı olduğu kanaati üzerine yatırım yapmasın kimse. Cumhurbaşkanımız bugünde tekrar vurguladı, çözüm sürecine olan hem bağlılığını hem de bu işi tekrar başlatan bir konumunu. Bu millet çözüm sürecine sahip çıktı, bize gelen kamuoyu anketleri çözüm sürecine desteğin yüzde 70'lerde olduğunu gösteriyor."

"Taahhüt silahsızlanmadır, silahsızlanmayla ilgili sağlam adımlar, perspektif gördüğümüzde, olmayacak şeyler değil her türlü adım silahsızlanma bağlamında atılır. Çözüm süreci akamete uğrarsa neler olabileceğini hepimizin dikkatlice takip etmesi lazım. Kimse ateşle oynamamalı Türkiye'de."

dvt-001.jpg

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler