YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: DAEŞ bölge ve İslam için büyük tehdit
Başbakan Davutoğlu Davos'ta önemli açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, Türkiye'nin DAEŞ'in karşısında olduğunu belirterek, "DAEŞ, insanlığa, bölgemize ve İslam'a karşı en büyük tehdit" dedi.
Davutoğlu: DAEŞ bölge ve İslam için büyük tehdit
21 Ocak 2016 / 23:13 Güncelleme: 22 Ocak 2016 / 02:02

HAYAT HAKKI BİRİNCİ HAKTIR

Biz DAEŞ'in karşısındayız. 'Türkiye doğrudan ya da dolaylı bir şekilde tolere ediyor' şeklinde yaklaşımlar söz konusu. Bu bize hakarettir, bu şekilde anlıyoruz. Biz, bütün terör gruplarına karşıyız

PKK, DAEŞ ve DHKP-C konusunda iddialar ortaya atılırken, Çınar'daki saldırıda çocuklar öldü. PKK bu saldırıyı gerçekleştirdi. Siz Türkiye'nin Başbakanı olduğunuzu düşünün: Bunun devam etmesini mi isterdiniz? Sokağa çıkma yasaklarını mı ortadan kaldırırsınız? Hayat hakkı, birinci haktır. Polislerin, doktorların saldırıya uğramasına tabi sessiz kalmayacağız.

TÜRKİYE AYRIMLAR ÜZERİNDEN HAREKET ETMİYOR

Bazı akademisyenler Kürtlerin iradesiyle ilişkili konuyu değerlendirdi. Bu yanlış. Etnik grup üzerinden Türkiye'nin temel olduğu kabul edilemez. Türkiye'de ayrımlar üzerinden hareket edilmiyor. Gelip, şehirlerimizi görebilirsiniz.

Sultanahmet'teki saldırı sonrasında İstanbul'da Paris'teki gibi güvenlik durumlarını göremezsiniz.
DAEŞ, insanlığa, bölgemize ve İslam'a karşı en büyük tehdit.

"PARLAMENTODA HERŞEY KONUŞULABİLİR ANCAK KİMSE DEFACTO BİR SİSTEM ORTAYA KOYDUĞUNU SÖYLEYEMEZ"

Başbakan Davutoğlu, terör örgütlerine yönelik süren operasyonlara dair bir soruya, "Bizler her türlü eleştiriye açığız. Türkiye'de hayatın katı şekilde engellendiği gibi bir propaganda ortaya konuluyor. Sizleri Türkiye’ye davet ediyorum. Paris saldırı sonrası ordu göreve çağırıldı. 

Her hangi bir yer terör örgütü tarafından saldırıya uğruyorsa orada kamu düzeni sağlanmalıdır. Cizre'de hastaneye atılan roketler söz konusu. Hukuk üstünlüğü, kamu düzeni ön koşuldur. Hiçbir ülke böyle bir terör hareketini kabul edemez. 

Bölgenin yüzde 1 ölçeği bile değil bunların yaşandığı alan. Bunla alakalı bir propaganda süreci yaşanmakta. 

Belçika'da güvenlik önlemleri en üst düzeyde. Bu Belçika’nın otokratikleştiğini mi gösterir? Hayat hakkı birinci önceliktir ve biz her sokakta kamu düzeninin olacağını ifade ediyoruz. Yıkıma ve zarara uğrayan vatandaşlarımıza verdiğimiz sözü yerine getireceğiz. 

Parlamentoda herşey konuşulabilir ancak kimse Defacto bir sistem ortaya koyduğunu söyleyemez" dedi.

MÜLTECİ SORUNUNUN TEMELİNE İNİLMELİ

Mültecilere ilişkin akıllarında soru işareti olanlar Kilis'e gelsin ve durumu yerinde görsün. 700 bin okul çağında çocuk orada söz konusu. Mülteci sorununun temeline inilmeli. Varil bombalarının sivillerin üzerinde kullanılması sorununu ortadan kalkması gerekiyor.

BASINA SINIRLAMA SÖZ KONUSU DEĞİL

Basın özgürlüğü konusunda herhangi bir engelleme, sınırlama söz konusu değil. Tutuklamalarla ilgili gelişmeleri yakından izliyoruz. 17 kişinin hiçbiri gazetecilik faaliyetlerinden dolayı tutuklu değil. Demokratikleşme ve reformlardan vazgeçmeyeceğiz. Türkiye bölgesinde istikrar adası olmaya devam edecek" diye konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler