YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: "Çözüm Süreci'nin hakkı verilmelidir"
Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Davutoğlu, terörün Türkiye'ye 500 milyar dolarlık bir kayıp yaşattığına dikkat çekerek, herkesin bu sürecin hakkını vermesi gerektiğini savundu.
Davutoğlu: "Çözüm Süreci'nin hakkı verilmelidir"
02 Mart 2015 / 12:40 Güncelleme: 02 Mart 2015 / 12:45

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Şah Fırat operasyonunda darbe çağrısı yaptılar. MHP liderinin yaptığı açıklamaları gördünüz. Bu operasyonda kutsal emanetlerimiz korundu" dedi.

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

28 Şubat'ın son izleri de siliniyor

"28 Şubat'ın son kalıcı izleri de siliniyor. Dikkat ediniz, 28 Şubat'ta tanklar Sincan'da yürümüşlerdi; 27 Mayıs'ı, 12 Mart'ı, 12 Eylül'ü hatırlatırcasına. 28 Şubat'ın bu seneki yıldönümünden birkaç gün önce bu sefer Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kudretinin timsali olan tanklar, Suriye'de Süleyman Şah'ın kutsal emanetini korumak üzere yürüdü."

Çözüm Süreci'nin hakkı verilmelidir

"Kimin ne derdi varsa başvuracağı makam millettir. Silah değil millettir, terör değil halktır, savaş değil barıştır. Biz önümüzdeki dönemde de her şeyi tartışmaya açığız. Demokratik yolla getirilebilecek her hususu tartışırız ama 2013'te olduğu gibi yine eğer silahları bırak çağrısının ardından oyalama başlar, silahlar başka şekillerde gündeme getirilmeye kalkılırsa, şimdiden buradan sesleniyorum; kamu düzeni söz konusu olduğunda hiçbir taviz vermeyeceğimizin de herkes tarafından bilinmesi lazım."

"(Çözüm Süreci) Bugünün hakkını herkes vermek zorundadır. AK Parti başından beri ilkeli davrandı. Devletin birliğini, dirliğini, beraberliğini ve istikbalini hiçbir zaman tartışma konusu yapmadı. Tek vatan, tek devlet, tek bayrak, tek millet demeye devam etti."

Herkes birbirine selam versin

"Selamlaşma kampanyası başlatıyorum. Türkiye'de herkes birbiriyle selamlaşsın ve seçime, 7 Haziran sandığına giderken, kim hangi partiye oy verirse versin, herkes el ele barış için yürüdüğünün bilincinde olsun."

Askere selam durma dönemi kapandı

Karargahta olmamdan rahatsız oldular. Hükümetlerin askere selam durma dönemi kapandı. Cumartesi günü çok önemli bir gündü. Çözüm süreci hedefine ulaşmada çok önemli bir yere geldi.

Teröre 1 trilyon 200 milyar gitti

35 bin vatandaşımızı kaybettik. Terör sebebiyle 1 trilyon 200 milyar lira harcadık. Yılda 0.25 kalkınabilseydik. 500 milyar dolar tasarruf ederdik.

Arkaik marksist ideolojiler devletin ret, inkar politikaları bize 500 milyar dolar kaybettirdi. 2003'te her vatandaşın çocuğuna istediği ismi verilmesi serbest bırakıldı. Ben de kendi kızımda aynı sorunu yaşadım. İsmi Arapça diye. Şiddet dilinden uzak durmalıyız. Herkes kendi dilini kullanırken Türkçe'yi de en iyi şekilde kullanacağız.

Biz gönül diliyle konuşuyoruz. Gönül diliyle konuşanın tercümana ihtiyacı olmaz. Artık bu toprakların dağı da, merası da, türküleri de şen olacak.

Demokrasilerde şiddet olmaz

Demokrasinin olduğu yerde şiddet olmaz. Hiçbir şekilde silahlı mücadele haklı değildir. Türkiye'nin hiçbir yerinde terörün dili olmaması lazım. Kimin ne derdi varsa tartışacağı yer TBMM'dir.
Silahları bırak çağrısının ardından bir oyalama olursa kamu düzeni olduğu yerde hiçbir şekilde taviz vermeyeceğiz. Türkiye'de bir daha kardeş kavgasına izin vermeyeceğiz.

Engelli girişimciye 36 bin lira hibe

Engelli vatandaşlarımızdan kendi işlerini kuranlara 36 bin Türk Lirasına kadar hibe vermeyi kararlaştırdık. Yine 250 milyon fidan dikme kampanyası başlatıyoruz. Bunun için de İŞKUR bünyesine altı ay fidan dikme ve bakım için 120 bin vatandaşımızı istihdam edeceğiz.

Ayrıntılar geliyor...

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler