YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu CHP'ye gitti Demirtaş fena çark etti
Davutoğlu CHP'ye gitti Demirtaş fena çark etti
30 Aralık 2015 22:49
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yeni anayasa için CHP'ye ziyareti sonrası HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan şaşırtan bir açıklama geldi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hükümet tarafından iptal edilen yeni anayasa görüşmesi randevusunun yeniden gündeme alınmasını istedi. 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yeni anayasa ile ilgili olarak "Yeni anayasa ve Kürt sorununun çözümü için biz görüşme taraftarıyız" dedi.

Diyarbakır'da konuşan Demirtaş, hükümet tarafından iptal edilen randevunun yeniden gündeme alınması gerektiğini belirtti. Demirtaş, "Ne olursa olsun siyasetçiler konuşabilmeli. Ben bu konuda ısrarcıyım" şeklinde konuştu.

AK PARTİ-HDP GÖRÜŞMESİ NEDEN İPTAL EDİLMİŞTİ?

Başbakan Ahmet Davutoğlu, muhalefet partilerine yeni anayasayı görüşmek için randevu talebinde bulunmuştu. 3 partiden de olumlu yanıt alan Davutoğlu'nun bugün HDP yöneticileriyle saat 16.00'da görüşmesi takvime işlenmişti. Ancak Davutoğlu'nun randevu talebini değerlendiren HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in açıklamaları AK Parti ile HDP arasında ipleri koparmıştı.

KAÇAK ÇAY POLEMİĞİ

Önder, Davutoğlu'nun ziyaretine ilişkin yaptığı açıklamada, "Başbakan Davutoğlu’nun anayasayı konuşmak için partiyi ziyaret etmesinin bir anlam ve netice doğurması, kendi ziyaretinden önce ülkenin anayasal bir zemine çekilmesiyle mümkündür. Bundan kastım, bölgedeki çatışma halinin halkın temel yaşam hakkından vazgeçtim, nefes alma hakkını, kayıplarını defnetme hakkını tanımadan bizi ziyaret ederse kaçak çayını içer gider" demişti.

GİTSİNLER KAÇAK ÇAYLARINI...

Önder'in sözleri üzerine Başbakanlık'tan yapılan açıklama ile görüşmenin iptal edildiği duyurulmuştu. Davutoğlu, iptal kararına ilişkin yaptığı açıklamada HDP'li Önder'i hedef almış açıklamaları 'nezaketsiz ve samimiyetsiz' olarak nitelendirmişti.

Davutoğlu, "Gelsin 'kaçak çayımızı içer' diyor bu senarist. Türkiye ateş çemberinin içinde. Polisimiz askerimiz şehit düşüyor. Kalkmış kaçak çaydan bahsediyor. Ne konuşacağım ben bunlarla. Gitsinler kaçak çaylarını kimlerle içerlerse içsinler. HDP artık siyasi parti gibi davranmalı. Samimi bir siyasi parti olduklarını gösterene kadar bizden muhatap bulamazla" diye konuşmuştu. 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler