YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: "CHP ve MHP ile ortak bir zemin oluştu"
Başbakan Ahmet Davutoğlu TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, üç partinin üç konuda uzlaşma sağladığını söyledi.
Davutoğlu: "CHP ve MHP ile ortak bir zemin oluştu"
06 Ocak 2016 / 18:03 Güncelleme: 06 Ocak 2016 / 18:46

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni anayasa görüşmeleri çerçevesinde TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

3 SİYASİ PARTİ ANLAŞTI

Sayın Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile görüştük. Kendilerine teşekkür ediyorum. Konuları açık yüreklilikle ele aldık. Bu görüşmede Kılıçdaroğlu ile 3 konuda mutabakata vardık; 12 Eylül anayasasını kaldırmak için birlikte çalışma. Meclis'in daha etkin ve süratli aynı zamanda denetime açık şekilde iç tüzük reformların yapılması.

Vize muafiyeti başta olmak üzere AB reformlarında işbirliği yapma konusunda anlaştık. Ardından Sayın Bahçeli ile görüştüm. Aynı konularda kendisiyle de mutabık kaldık. Şuanda 3 siyasi parti bu 3 konuda anlaşmış durumdadır.

MUHALEFETLE ORTAK BİR ZEMİN OLUŞTURDUK

Anayasa ve İçtüzük bundan sonra Meclis içinde yürütülmesi gereken süreçlerdir. Yani yürütme olarak biz görevimizi yapıp muhalefetle ortak bir zemin oluşturduk, şimdi artık görev Meclis'in görevidir

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

33 YILDIR KİMSENİN MEMNUN OLMADIĞI ANAYASA HALA GÜNDEMDE

12 Eylül anayasasından memnunun diyen kimseyi görmedim. Anayasa konusunda önemli girişimlerde bulunduk. 33 yıldır kimsenin memnun olmadığı anayasa halen gündemde. Bu nedenle katılımcı ve güçler ayrılığı prensibine dayanan insan onurunu öne çıkaran yeni bir anayasa fikriyle halkın önüne çıktık. Bütün partiler sivil anayasa vaadinde bulundu.

Sayın Genel Başkanlara söylediğim gibi bu metin herkesin içine sinmesi gereken bir metin. Geçmişte böyle düşünülmüş olsaydı bu duruma gelinmezdi.

HDP'NİN EŞ BAŞKANLARI RANDEVU TALEBİNE YAKIŞMAYAN AÇIKLAMALAR YAPTILAR

HDP'nin eş başkanları bu randevuların talebine yakışmayan açıklamalar yaptılar. Ben muhattabımda ciddiyet ve samimiyet ararım. Sayın Bahçeli ve Kılıçdaroğlu ile gayet samimi bir görüşme oldu, kendilerine teşekkür ediyorum. 

ÖNYARGISIZ BİR ŞEKİLDE MASAYA OTURMAK ÇOK ÖNEMLİ

Daha önce bu komisyon 2 yıl çalıştı, 60 maddede mutabakat sağladı. Bizim kanaatimiz uzlaşma komisyonunun işleyiş düzeninde bir değişiklik yapılmaması. Aynı esaslar üzerinde devam edebiliriz. 

Önyargısız bir şekilde masaya oturmak önemli. HDP de yaptıkları sorumsuz açıklamalardan memnun değillerdir. Bir hata yaptılar, bu hatadan yapacakları dönüş, Sayın Meclis Başkanımızn çağrısına verecekleri cevaptır.

HDP'Yİ ZORLA ANAYASA KOMİSYONUNA SOKACAK DEĞİLİZ

Meclis Başkanımızın yaptığı çağrıya da hayır derlerse samimiyetsiz olur. Varsa bir teklifleri gelsinler anayasa komisyonuna versinler. HDP'yi zorla anayasa komisyonuna sokacak değiliz. Emrivaki gibi, bir isyan çağrısı yaparlarsa buna da izin vermeyiz.

DOKUNULMAZLIK KONUSU

Bize en aykırı fikri savunanın da dokunulmazlığını savunmak benim görevimdir, kadrolarımın görevidir. Ama eğer bir açık suç işleniyorsa, bir kamu düzenini yok edecek şekilde isyan çağrıları yapılıyorsa, terör suçu işleniyorsa, bazen bu teröristlere arabalarında silah taşıyan milletvekilleri söz konusu ise bunlar herhangi bir şekilde bu dokunulmazlık zırhı etrafında yapılacak eylemler de değildir. Orada hukuk devleti kuralları neyi gerektirirse ona bakarız.

"
 // AZMİ
Hdp yi muhatap almayın ki bi halt olmadıklarını anlasınlar
...
06 Ocak 2016 Çarşamba 22:30
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler