YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: CHP de özür dilesin
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Nevşehir'deki Hacı Bektaş Aşure Günü etkinliğine konuştu, "Dersim konusunda Başbakan özür diledi, CHP de dilesin" dedi.
Davutoğlu: CHP de özür dilesin
08 Kasım 2014 / 14:50 Güncelleme: 08 Kasım 2014 / 15:02

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Nevşehir'deki Hacı Bektaş Aşure Günü etkinliğine konuştu,

Başbakan Davutoğlu, "Ben buraya bir siyasi konuşma için gelmedim. Destur almaya geldim, manen Hacı Bektaş-ı Veli'den. İkrar vermeye geldim. Nasip almaya geldim. Nasıl Muharrem aşı bölünemezse, bu kardeşlik de bu topraklarda hiçbir zaman bölünemeyecektir" dedi.

İşte Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

Hepimiz Hz. Hüseyin'in yolcularıyız

"Kim ki Kerbela'yı unutur, insanlığı unutur. Kim ki Kerbela'da, zalim ile mazlum arasındaki mücadeleyi kendi hayatının ilkesi addetmez insanlık vicdanından kopar. Biz hepimiz Hazreti Hüseyin'in yolcularıyız. Siyasetimiz, ahlakımız, irfanımız, edebimiz vakarımız Hazreti Hüseyin'in vakadır ve biz Hüseyni bir yolun yolcularıyız. Zalim gördüğümüzde ona sessiz kalmayız"

"Hazreti Ali ve Hazreti Hüseyin'i anmadan, Alevi ve Bektaşilik geleneğine sahip çıkanlar da çıktıklarını iddia edenler de ikrar bozmuş olurlar. Bizim yolumuz, Hazreti Ali'nin, Hazreti Hüseyin'in, Hazreti Hasan'ın ve bütün 12 imamın yoludur. Onu benimsediğimiz zaman göreceğiz ki farklarımız azalacak. Onu benimsediğimiz zaman göreceğiz ki aynı kaynaktan besleniyoruz."

CHP de özür dilesin

"Çok sembolik gibi gelebilir ama zihniyet değişimini işaret eder, 15 yıl içinde bu Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Başbakanı devlet adına, Dersim dolayısıyla, bütün Alevilerden ve vatandaşlardan özür diledi. Cumhuriyet tarihinde hiç kimse buna cesaret edememişti. Çünkü o katliam kime karşı yapılmış olursa olsun, gerçekten bir Kerbela'ydı, modern bir Kerbela'ydı. Biz ona açık yüreklilikle karşı çıktık.  Dersim katliamını yapan tek parti yönetiminin temsilcisi olan parti de özür dilesin" dedi."

Din dersi konusu

"Din Kültürü ve Ahlak derslerine kısaca girmek istiyorum. Eğer herhangi bir mezhep, din bu derslerde tahkir ediliyorsa gerçekten bu dersleri kaldıralım. Aşağılanıyorsa, kötüleniyorsa, ötekileniyorsa, deniyorsa ki 'Şu mezhepten olanlar dinin dışındadır. Şu dine mensuplar şöyledir', işte o anda nefret kültürü doğar. Ama ben isterim ki her Sünni Hacı Bektaş-ı Veli'yi okusun. Her Alevi de Emir Sultan'ı, Mevlana Celaleddin-i Rumi'yi okusun. Bunda bir yanlışlık olduğu kanaatini de taşımıyorum."

Bundan sonra para alınmayacak

"İnşallah Hacı Bektaş-ı Veli türbesinden ve aynı şey Konya'da da geçerli, Hazreti Mevlana'nın türbesine girişler için bundan sonra para alınmayacak."

"Biz Aşık olmaya geldik"

"Zahit şeriat yolcusudur, Abit tarikat yolcusudur, Arif marifet yolcusudur, Aşık hakikat yolcusudur. Biz Aşık olmaya geldik ve bu geleneğin tümüne aşığız, hiçbirini ayırt etmeden. Ne 12 imamı diğer Ashaptan ayırırız, ne Horasan erenlerinin birini diğerlerinden ayırırız. Allah aşık olmayı herkese nasip etsin."

Bektaşi ocaklarının kapatılması gerekmiyordu

2. Mahmut döneminde Bektaşi ocaklarının kapatılması gerekmiyordu. Bu tek tipçi uygulamalar yanlıştı. Tek tipçi yanlış uygulamalar, yaklaşımlar bazen etnik, bazen mezhebi temelde vatandaşlarımızı ayırmaya başladı. Benim doğduğum Taşkent'in adı Pir Kondu'ydu. Tek tipçi zihniyet değiştirdi. Hiçbir isim bizi rahatsız etmiyor.

"12 yüzyılı anlayamayan Osmanlı'yı da anlayamaz Cumhuriyeti de anlayamaz"

"Çağdaş bir devlette insan haklarının temeli neyse bu ülkede hakim kılmak bizim boynumuzun borcudur"

(Dersim olayları) O dönemde o zulmü yapanların bugünkü takipçileri özür dilemeli, biz diledik, açık yürekle karşı çıktık

Aleviliğin kavramlarını yaşatmak hepimizin görevi. Bir öteleme varsa ben müdahale edeceğim

"Her Aşure'de Hacı Bektaş-ı Veli'de olacağım." 

Madımak Otelini yaşayan bir müze haline getirebiliriz bunu teklif ediyorum

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler