YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: "Cenevre'de Kürtlere değil, PYD'ye karşıyız"
Başbakan Davutoğlu, Suriye'de yapılacak barış görüşmeleri hakkında, YPG ve PYD'nin barış masasına oturmasına karşı olduklarını ifade etti.
Davutoğlu: "Cenevre'de Kürtlere değil, PYD'ye karşıyız"
26 Ocak 2016 / 13:00 Güncelleme: 26 Ocak 2016 / 13:42

Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti grup toplantısında konuştu.

YPG VE PYD'NİN MASAYA OTURMASINA KARŞIYIZ

Biz Suriye'de Kürtlerin, Arapların, Türkmenlerin, Sünnilerin, Nusayrilerin, Hrıstiyanların hep beraber, bir arada olduğu bir masa olması gerektiğini düşünüyoruz. Kürtlerin masada bulunması bir zarurettir. Kürtlerin olmadığı bir masa eksik olacaktır. Ancak biz Kürtlerin değil, Kürtlere de zulmeden YPG'nin ve PYD'nin masaya oturmasına kesinlikle karşıyız.

PYD masaya oturmak istiyorsa, rejimin yanına yakışır. Halkına karşı katliam yapan bir rejimle işbirliğinin sonucu bu olmalıdır. Türkiye'nin Suriye'nin yanında yer alacağını ifade ediyorum. 

Davutoğlu'nun konuşmalarından satır başları:

TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI KARARLILIKLA MÜCADELE EDECEĞİZ

Bizler DAEŞ, PKK, El Nusra gibi tüm terör örgütlerine karşı kararlılıkla mücadele edeceğiz. Herkes net bir tutumla terörün ve terör örgütlerinin karşısında yer almalıdır. Bizim için PKK ile YPG ve PYD arasında fark yoktur. 

PKK hem Türkiye, hem Suriye halkına karşı suçlar işleyen örgüttür. Hepsinin karşısında Türkiye dimdik durmaya kararlıdır. Suriye'de yaşanan yangına, trajediye kayıtsız kalma lüksümüz yoktur. Suriye'de yaşanan dramın sona ermesi için Türkiye elinden geleni yapacaktır. 

BU BAHAR TERÖRSÜZ OLACAK

Silopi'de hayat normale dönmeye başladı. Bu bahar terörsüz, şiddetsiz bir bahar olacaktır. Biz güvenlik güçlerimizin yanındayız. Huzuru ve kardeşliği tahkim edeceğiz. 

MÜLTECİ MESELESİNİ PARA MESELESİ OLARAK GÖRMÜYORUZ

Mülteci dramını dünya kamuoyu dikkatine sunduk. Kendilerine verdiklerimiz bilgiler ışığında daha duyarlı davranacaklardır. 

Bunun insanlığın meselesi olduğunu anlattık. 3 milyar euronun serbest bırakılması da bunun sonucu olmuştur. Biz mülteciler meselesini bir para meselesi olarak görmüyoruz. Şu ana kadar 10 milyar dolar civarında harcama yaptık, insani vazifemizi yaparız.  Bu destek AB'nin külfeti paylaşma iradesini ortaya koymuştur.

AVRUPA'DA ÖNEMLİ TEMASLAR GERÇEKLEŞTİRDİK

Avrupa'da yaptığımız çeşitli temaslarda önemli görüşmeler gerçekleştirdik. Söz verdiğimiz gibi dövizli askerlik için indirim Cumhurbaşkanımız tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi.

AB ilişkilerde yaşanan ivmeleri kalıcı olması için somut ilerlemeler kaydettik. Mülteci sorunlarına ilişkin olarak pek çok önemli temaslar yaptık. 

İNGİLTERE ÖNEMLİ BİR MÜTTEFİĞİMİZ

Londra'da eğitim gören Türk öğrencilere hitap ettim. Ardından Müslüman Konseyi ile görüştüm. Irkçılık karşısında omuz omuza mücadele edeceğimiz mesajını verdim. 

Aynı gün Türkiye'nin yatırım ve imkanlarını anlatma fırsatında bulundum. Londra'da Sayın Cameron'la görüşmeler yaptık. Kaygılarımızın müşterek olduğunu gördük. Görüşmelerimiz sonrası ikili ilişkilerin gelişeceğinden şüphem yok, İngiltere önemli bir müttefiğimiz. 

KİMİN SORUNU VARSA İSTANBUL'DA SAADETİ BULACAK

İstanbul, Dersaadet insanlık meselelerinin çözüm bulduğu küresel başkenttir. Kimin sorunu varsa İstanbul'da saadeti bulacak. İster göç gibi, ister ekonomi, ister enerji gibi meseleler olsun artık bunların hepsi Türkiye'de gerçekleşiyor, küresel düzenin temelleri Türkiye'de tartışılıyor. Türkiye geleceği belirleyen küresel aktördür. 

DAVOS'TA TÜRKİYE'YE İLGİ VARDI

Davos'ta ülkemizin küresel ekonomi konusundaki vizyonunu paylaştık. Türkiye'ye büyük bir ilgi vardı. 1 Kasım'da sağladığımız zaferin önemli bir etkisi var. Başımızın dik olmasını sağlayan aziz milletimize şükranlarımı iletiyorum. İstanbul'un küresel başkent olacağı beklentisi muhataplarımız tarafından iletildi. 

ATATÜRK HAVALİMANI FRANKFURT'U GEÇTİ

Geçtiğimiz hafta İstanbul Atatürk Havalimanı Frankfurt Havalimanı'nı da geçerek, en çok yolcu ağırlayan Avrupa'nın 3. havalimanı oldu. İnşallah 3. havalimanı da dünyanın en çok yolcu ağırlayan havalimanı olacak. 

CİDDİ BİR MUHALEFET EKSİKLİĞİ HİSSEDİLİYOR

Bu parlak tablo içinde ciddi bir muhalefetin eksikliği hissediliyor. Muhalefet olmaz olmazdır. Seçimler sonrası yaptığımız çağrılar karşılığını bulmadı. Son bir hafta içinde Sayın Kılıçdaroğlu anamuhalefet partisi liderine yakışmayacak bir tutum içine girdi. 

Sayın Cumhurbaşkanı'na karşı kullandığı üslup, takındığı tavır kabul edilemez. Sizin milletin tercihine saygınız bu mu? Cumhurbaşkanlığına saygınız bu mu? Kişisel olarak farklı düşünebiliriz ancak konumunuza saygı gösteriyoruz. Biz de sizden aynı saygını bekliyoruz.  Bunlar kurultaylar yapar ama zihniyet değişmiyor, kafalar değişmiyor. İsimlerin değişmesi önemli değil. Sayın Kılıçdaroğlu kurultayda vizyon çizmek yerine hakaret ediyor. 

BİZ ONLARA EDEBİ DE ÖĞRETİRİZ

Millet, 1 Kasım'da mührü oy pusulasına vurdu, Kılıçdaroğlu hala dinliyor, hala onu dinliyor. O mührün sesi o kadar ağır geldi ki bu sefer yaptığı tek şey o mührün güçlü sesine karşı nezaketsiz, edebe mugayir bir üslup takınmak. Biz onlara edebi de öğretiriz. Seçim mührünü öğrettiğimiz gibi siyasi edebi de siyasi ahlakı da onlara öğretiriz

OYLARIMIZ ARTIYOR, BUNLAR YÜZDE 30'U AŞAMIYOR

Kamuoyu anketlerine göre oylarımız artmaya devam ediyor. Bunlar hala yüzde 30'u aşamıyor. Bunlar kurultaylar yapar ama zihniyet değişmiyor, kafalar değişmiyor. İsimlerin değişmesi önemli değil. Sayın Kılıçdaroğlu kurultayda vizyon çizmek yerine hakaret ediyor. 

DAHA AZ DİNLENECEĞİZ, DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ

Türkiye 2015'te iki önemli seçim yaşadı. Bugün yaklaşık yüzde 50 oy alan hükümet yönetiyor. Bu milletin hizmeti için 24 saat yetmiyorsa 25 saati, 7 gün yetmiyorsa 8'inci günü Allahımızdan isteyeceğiz. Her şeyden kısacağız ama hizmetten kısmayacağız. Daha az dinleneceğiz, daha çok çalışacağız. 

TÜRKİYE'NİN ERKEN SEÇİM GÜNDEMİ YOK

Açık ve net olarak ifade edeyim ki 1 Kasım seçimlerinde demokratik istikrarı bulan Türkiye'nin, bugün itibariyle erken seçim gibi bir gündemi yoktur.

Bizim programımız belli. Seçimin üstünden geçen bu kısa zamanda verdiğimiz sözleri yerine getiriyoruz. Türkiye için hizmet, reform dönemi başlamıştır. Her şey yoluna girmiş, gelecek hedeflerine yürürken, birileri bu istikrarlı yürüyüşten rahatsız oldu. 

Birileri erken seçime gidileceği söyleyerek kafaları karıştırmaya başladı. Türkiye'nin erken seçim gibi bir gündemi yoktur. Son iki yıl içinde 4 seçim yapılmıştır, ve milletimiz yüzde 50'ye yakın oyu sizlere ikram etmiştir. Bunun gereğini yapmadan erken seçim söz konusu olamaz. 

DENK BÜTÇEYE ULAŞIYORUZ

2015 yılında bütçe gelirleri yüzde 13,6 oranında arttı. Hedeflediğimiz değerin 31,4 milyar lira üzerinde gelir elde ettik. Giderlerimiz ise yüzde 12,6 oranında arttı. Bütçe açığı 22 milyar lira oldu. Bu milli hasılanın sadece yüzde 1'ine tekabül ediyor. Denk bütçeye ulaşıyoruz. Türkiye içinde bulunduğu dezavatajlara rağmen mucizevi performans gösterdi. 

2015 yılında ne küresel kriz, ne seçimler, ne komşu ülkelerdeki problemler mali disiplinimizi bozmadı. AK Parti bütçelerinin her biri mali disiplini öngören bütçeler olmuştur. 

Milletimize vaat ettiğimiz icraat ve reformları hayata geçirdikçe bu iyileşme daha da artacak. Biz hiçbir zaman günü kurtarmak içinde olmadık. Bu nedenle başımız hep dik çıktık.

Birileri Türkiye'yi kendi kabuğuna kapatma senaryoları yazarken, biz Türkiye'yi dünyaya açıyoruz. Gümrük kapılarımızı yeniliyor, modernize ediyoruz.

GERCEKLER
 // MARDİNLİ VATANSEVER
HAMIYET DEGERLERI KORUYAN MUKADDERATI DEGISTIREN MUCEDDID VE MUCEMMIM OLAN FENAFILIHVAN TAKIM OLAN 1900 2000 LI YILLARIN EN IYI SI AK PARTIDIR RAKIBI KENDISIDIR ÇÜNKÜ CHP+BDP JAKOBEN VE ŞOVENİST SPESİFİK RUH HALI VAR HELE keMAL POLYANACI KIZI BILE GEÇTİ.HER SEÇİMİ KAYBETTİĞİNDE BİZ KAZANDIK DER ATASI MİLLİ ŞEF BİLMEYEN YOKTUR İNÖNÜ SULTA DIKTA DESPOT CEBERRUT YONETIMLI BASKAN IDI YA SIZCE ?...
26 Ocak 2016 Salı 13:11
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler