YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Bütün diplomatik temsilciler saygı göstermeli
Başbakan Ahmet Davutoğlu, konsolosların mahkemeye gitmesi konusunda, "Diplomatik temsilciler yargı süreçlerine titizlik göstermeli" dedi.
Davutoğlu: Bütün diplomatik temsilciler saygı göstermeli
26 Mart 2016 / 22:53 Güncelleme: 26 Mart 2016 / 23:29

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ürdün ziyareti öncesinde havalimanında açıklamalarda bulundu.

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

ÜSTEĞMENİMİZİN ŞEHADETİNE SEBEBİYET VEREN MEVKİLER TAHRİP EDİLDİ

Haber ulaştığında Sayın Genelkurmay Başkanımız ile birkaç kez telefonla konuştuk, önce durum tespiti yapıldı, tarafıma bilgi aktarıldı, arkasından da yine angajman kurallarımız gereği ve Genelkurmay Başkanımızla yaptığımız değerlendirmeler sonucunda Hava Kuvvetlerimizin doğrudan müdahalesiyle üsteğmenimizin şehadetine sebebiyet veren bütün mevkiler tahrip edildi.

Koalisyon uçaklarının da katıldığı bir başka hava harekatı daha yapıldı. Bu konudaki kararlılığımız ve Türkiye'nin yurtdışındaki askeri mevcudiyetine dönük olabilecek her türlü saldırı karşısındaki güçlü irademiz ve gücümüz ortaya konmuş oldu.

TÜRKİYE'NİN GÜVENLİK İHTİYAÇLARI SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA...

Musul-Halep hattının kuzeyindeki bütün bölgeler Türkiye için bir güvenlik kuşağı oluşturmaktadır. Güvenlik riski de güvenlik kuşağı da oluşturmaktadır. Yani Irak'ta Musul, Suriye'de Halep, kuzeyindeki her türlü boşluk ya DAEŞ terör örgütü ya da PKK terör örgütü tarafından dolduruluyor.

Oralarda bu boşluğun oluşmaması için kahraman Silahlı Kuvvetlerimizin oradaki mevcudiyeti hem bu kardeş ülkelerin halklarına verilen bir destek, Irak'ta Irak Hükümeti'ne de verilen bir destektir hem de Türkiye'nin güvenlik ihtiyaçlarını karşılamaya dönüktür.

Bu hat üzerinde Türkiye'yi tehdit eden ne kadar unsur varsa, o unsurlar orada mevcut kaldıkça Türkiye de oradaki askeri mevcudiyetini sürdürecek ve sınırlarımıza yönelik muhtemeltehditleri çok daha güneyde karşılayabilecek kapasitemizi muhafaza edeceğiz.

Bu saldırı, bu konudaki kararlılığımızı herhangi bir şekilde değiştirmez, Irak halkına destek ve Türkiye'nin güvenlik ihtiyaçları söz konusu olduğunda gerekli adımları atarız.

DİPLOMATİK TEMSİLCİLER SAYGI GÖSTERMELİ

Mahkemelerimizdeki yargılmalar şeffaftır. Siyasi tavır sergilemek bu şeffaflığı istismar etmektir. Diplomatik temsilciler yargı süreçlerine titizlik göstermeli. Toplu halde mahkemeye gitmek doğru ve tutarlı değil. 

TÜRKİYE'DE YARGI BAĞIMSIZLIĞI ESASTIR

Bugün bu konudaki tutumumuz da açık. Kimseden sakladığımız bir husus yok fakat dikkat edilmesi gereken husus şu, bütün diplomatik temsilciler bu yargı süreçlerine dikkat ve riayet göstermek, titizlik göstermek zorundalar.

Neredeyse bir siyasi tavır niteliği taşıyacak şekilde, toplu olarak mahkeme salonlarına gitmek, orada bazı tavırlar sergilemek, bu şeffaflığı istismar eden hususlardır. Türkiye'de yargı bağımsızlığı esastır.

Yargı üzerinde baskı oluşturacak şekilde, sanki uluslararası baskı unsuru olacak şekilde bir tavır sergilemek diplomatik nezaket ve profesyonel uygulamalar bağlamında doğru ve tutarlı değildir.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler