YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: "Bunlar Kılıçdaroğlu'nun palavraları değil..."
Başbakan Davutoğlu, "Artık öyle bir imkana kavuşacağız ki Ankara'da yaşayıp İstanbul'da çalışmak, İstanbul'da yaşayıp Ankara'da çalışmak dahi mümkün olacak" dedi.
Davutoğlu: "Bunlar Kılıçdaroğlu'nun palavraları değil..."
21 Mayıs 2015 / 00:10 Güncelleme: 21 Mayıs 2015 / 08:29

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "İnşallah süper yüksek hızlı trenle İstanbul-Ankara arası 1,5 saate düşecek. Artık öyle bir imkana kavuşacağız ki neredeyse Ankara'da yaşayıp İstanbul'da çalışmak, İstanbul'da yaşayıp Ankara'da çalışmak dahi mümkün olacak. Bunlar Kılıçdaroğlu'nun palavraları değil, bunlar icraata geçen AK Parti vizyonu" dedi.

Davutoğlu, Yenimahalle-Şentepe teleferik hattının açılış törenindeki konuşmasına gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı.

Yoğun programına ilişkin bilgi aktaran Davutoğlu, şu ana kadar 49 miting gerçekleştirdiğini, muhteşem kalabalık dolayısıyla da "50. miting" olarak değerlendirdiği açılış töreninin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Göreve geldiklerinde 26 havaalanı olduğunu, şimdi ise bunu 53 havalimanına çıkardıklarını vurgulayan Davutoğlu, alandakilere sorduğu "Bunları kim yaptı" sorusuna "AK Parti" karşılığını aldı.

Esenboğa Havalimanı'nın sıradan bir havalimanı görüntüsünden çıkarıp Avrupa'da da en önemli havalimanlarından biri haline getirdiklerini dile getiren Davutoğlu, Anadolu Jet ile Ankara'yı bütün kentlere bağladıklarını söyledi.

Davutoğlu, Esenboğa Havalimanı ile kent merkezindeki yolun çağdaş standartlara getirildiğini, kuzey Ankara'daki kentsel dönüşümle vatandaşların en çağdaş standartlarda konutlara kavuştuğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde bütün bu önemli hamlelerin gerçekleştirildiğini vurgulayan Başbakan Davutoğlu, "Şimdi bizim görevimiz, ondan aldığımız miras üzerine çok daha ileri hamleleri gerçekleştirip hep beraber küresel güç olan Türkiye'ye yürürken, Türkiye'de ulaşım devrimini devam ettirmek. Bu çerçevede inşallah süper yüksek hızlı trenle İstanbul-Ankara arası 1,5 saate düşecek. Artık öyle bir imkana kavuşacağız ki neredeyse Ankara'da yaşayıp İstanbul'da çalışmak, İstanbul'da yaşayıp Ankara'da çalışmak dahi mümkün olacak. Bunlar Kılıçdaroğlu'nun palavraları değil, bunlar icraata geçen AK Parti vizyonu."

Muhalefetin ittifak yaparak AK Parti'yi engellemeye çalıştığını ifade eden Davutoğlu, "Ankara'da akşamın geç vaktinde buluşan şu mahşeri topluluk diyor ki 'Onlar ne yaparlarsa yapsınlar bizim istikametimiz bellidir, o istikamet AK Parti'dir'" diye konuştu.

Çok önem verdiği Ankara-Eskişehir-Konya Yüksek Hızlı Tren projesine değinen Davutoğlu, Ankara'nın gönül bağı ile Konya ve Eskişehir'e bağlandığını, hattın İzmir ve Bursa'ya da ulaşmasıyla Selçuklu'nun başkenti Konya'nın, Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul ile Cumhuriyetin başkenti Ankara üzerinden yüksek hızlı tren ile birbirine bağlanacağını belirtti.

AK Parti hükümetinin karayolu ulaşımında yaptıklarını da anlatan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Dün Bolu'daydık. 12-13 yıl Bolu Tüneli'nde hiçbir mesafe alınmamıştı. 1990'da ihaleye çıkıyor, 93'de temeli atılıyor. Biz iktidara gelene kadar Bolu Tüneli'nin yüzde 30'u ancak tamamlanmış. Bolu Tüneli'ni sadece makineler delmedi. Bolu Tüneli'ni Ferhat gibi millet aşkıyla AK Parti deldi, o zamanki kurucu genel başkanımız, başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde hükümetlerimiz deldi geçti.

Metronun 1996'da Melih Gökçek döneminde başladığını, 2002'ye kadar 23 kilometrelik metro hattının tamamlandığını aktaran Ahmet Davutoğlu, bunun üzerine eklenen hatlarla metro uzunluğunun 64 kilometreye çıktığını, Ankara'nın yakında açılacak istasyonlarla 64 kilometrelik metro hattına sahip olacağını belirtti.

Çankaya'da ne varsa Şentepe'de de o olacak

Bunun yeterli olmayacağını aktaran Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Metroyu yaparsınız, metroya ulaşım hatlarını düşünmezseniz, metro anlamını kaybeder. Ankara'nın sadece merkezini değil, Ankara'nın kenarı gibi görülen, varoşu gibi görülen Şentepe'yi de metro ile buluşturan AK Parti iktidarıdır. Ankara'nın her köşesi aynı imkana sahip olacak. Şentepeliler, AK Parti'nin kalesi güzel hemşehrilerim, size bu sözü veriyoruz, Çankaya'da ne varsa Şentepe'de de o olacak. Bütün Ankara'da aynı aşkla, aynı şevkle çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminde bir sözü, bir vaadi vardı. Devraldığımız bu sözü, bu vaadi yerine getireceğiz. Havaalanından da Kızılay'a metroyu mutlaka inşa edeceğiz. Bugün aslında bir devrim mahiyetinde, bir şehre bütüncül bakışın yansıması olarak, metro ile teleferik birleştiriliyor."

Teleferikle Şentepe'den 13,5 dakikada Yenimahalle metrosuna ulaşılacağını söyleyen Davutoğlu, hiçbir çevre kirliliğine yol açmayan teleferikle yolculuk yapanların, Ankara'nın güzelliğini görebilme fırsatı da yakalayacağını belirtti. Teleferiğin ücretsiz olacağını bildiren Davutoğlu, bunun hükümetin hizmet anlayışını yansıttığını vurguladı.

 

AA

 // suleyman agil
Bunları Kılıçdaroğlu söylese kendi çevresi bile inanmazdi...
21 Mayıs 2015 07:11
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler