YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Bu adada iki selefim var...
Davutoğlu, ''Özgürce seçime gidebilmek, Adnan Menderes ve arkaşlarının bıraktığı emanetlerin en büyüğüdür. Allah Adnan Menderes ve arkadaşlarından razı olsun'' dedi.
Davutoğlu: Bu adada iki selefim var...
14 Mayıs 2015 / 12:08 Güncelleme: 14 Mayıs 2015 / 12:42

Yassıada'da "Demokrasi ve Özgürlük Adaları Projesi" temel atma töreninde konuşan Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları,

Başbakan Davutoğlu, "Burada 4 hususa dikkati çekmek isterim. Birincisi, Yassıada ve Sivriada burada yaşanan hatıralarıyla tarih içinde muhafaza edilecek. İkinci husus, tarihi doku itibarıyla Bizans'tan kalan bazı tarihi kalıntılar da muhafaza edilecek ve tarihi dokuya hiçbir zarar verilmeyecek. Üçüncüsü, yeşil alan konusunda. Burada bir tek ağaç eksilirse yerine ağaç dikilecek. Dördüncüsü de bu alanın kullanılması, kesinlikle demokrasi ve özgürlük kavramlarıyla uyumlu şekilde olacak" dedi.

Cumhurbaşkanımız dimdik durmasaydı...

Başbakan Davutoğlu, "27 Nisan'da ki biz fiilen içinde yaşadık. 27 Nisan'da e-muhtıra verildiği gece eğer sayın Cumhurbaşkanımız Başbakan olarak ve onun bütün ekibi, arkadaşları bütün bu tecrübelerden hareketle dimdik durmamış olsalardı, bugün Türkiye'de demokrasi 28 Şubat benzeri postmodern bir müdahalenin izlerini yaşıyor olacaktı. Bugün de yine bu sefer başka vesayet görüntüleri altında milli iradeye tahakküm etme çabası içinde olanlar var" dedi.

Hep 14 Mayıs 1950'yi hatırlayacağız

Başbakan Davutoğlu, "Herkes açtığı çığırla anılacak. Şehit Başbakanımız Adnan Menderes, şehit bakanlarımız başta Celal Bayar olmak üzere bütün Demokrat Parti kadrosu, milli iradenin sözcüsü oldular, tavizsiz savunucusu oldular ve hep öyle anılacaklar. Biz de şimdi ve gelecekte ne zaman seçime doğru gidiyorsak ki şimdi öyle hep 14 Mayıs 1950'yi hatırlayacağız. Eğer o seçim kazanılmamış olsaydı emin olun ondan sonra bir daha milli irade egemen olmayabilirdi" dedi.

Hala 12 Eylül Anayasası'yla idare ediliyoruz

Başbakan Davutoğlu, "Özgürlükler kolay elde edilmiyor ama bir kez kaybedildiğinde eğer özgürlükleri savunma iradesi herkes tarafından gösterilmezse, tekrar kazanılması da kolay olmuyor. Bakınız hala 12 Eylül Anayasası'yla idare ediliyoruz. Özgürlüklerde direnmediğiniz zaman, özgürlükleri onurlu bir şekilde savunmadığınız zaman, toplumun bütün kesimleri bunu sahiplenmediği zaman ortaya çıkacak olumsuz sonuçları değiştirebilmek çok güç oluyor" dedi.

Demokrat Parti kadroları gibi dimdik ayakta durabilselerdi...

"27 Mayıs 1950'de, 1960'ta ve onun öncesinde bu yapılan darbenin veya hazırlıkların sadece bir partiye değil, milli iradeye olduğu inancıyla eğer siyasi kadrolar Demokrat Parti kadroları gibi dimdik ayakta durabilselerdi ve bu darbeden oportünistçe istifade etmek yerine 'milli iradeyi savunup seçimlere gidelim' diyebilselerdi, bir daha Türkiye'de darbe yaşanmazdı"

Bu adada iki selefim var

"Bu adada iki selefim var. Biri Fatin Rüştü Zorlu diğer Adnan Menderes. Bu ada çok büyük acılara şahit oldu. Demokrat Parti kadroları milli iradenin sözcüsü oldu. Sandığın temsil ettiği milli irade namusumuzdur. Özgürce seçime gidebilmek, Adnan Menderes ve arjkadaşlarının bıraktığı emanetin en büyüğüdür. Menderes ve arkadaşları manen yanımızdadır ama onları yargılayanlar yoklar. Onları idam edenleri bıraktığı bir hatıra yok."

Eğer millet 1946-1950 arasında direnmeseydi. 1950 olayları yaşanmazdı. Bu yapılan darbenin bir partiye değil, milli iradeye olduğunu anlasalar ve diğer partiler dimdik ayakta durabilseydi ve milli iradeye sahip çıkıp seçime gitselerdi bir daha Türkiye'de darbe yaşanmazdı. Biz yine bugün bir seçim öncesinde eğer, milli iradenin tecellisi anlamında özgürce seçime gidebiliyorsak bunun kahramanı idam sehpasına giderken bile demokrasiye yürüyen Adnan Menderes ve arkadaşlarıdır. Allah Adnan Menderes'ten razı olsun. Bize onların yolunda yürümeyi nasip etsin

Menderes gibi bu milletin iradesini savunurken son nefesimizi vereceksek

Bu ülkede bir daha darbe yaşanmayacak. Ama Adnan Menderes gibi bu milletin iradesini savunurken son nefesimizi vereceksek Allah bunu bize nasip etsin. Buradaki tarihi yaşatmak gelecek nesillerin özgürlerin değerini bilmesi içindir. Darbeciler aslında ne yaptıklarını biliyorlardı. Bizan entrikaları yaptıkları için bu adayı tercih etmişlerdi.

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler