YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu BM'ye sert çıktı
Başbakan ahmet Davutoğlu, Uluslararası Finans Enstitüsü'nün düzenlediği programda konuştu.
Davutoğlu BM'ye sert çıktı
08 Şubat 2015 / 21:41 Güncelleme: 08 Şubat 2015 / 23:15

Başbakan ahmet Davutoğlu; "25 senedir BM'nin reforme edilmesini konuşuyoruz ama atılmış tek bir adım yok.G20 Soğuk Savaş sonrasındaki döneme adapte edilmiş tek organizasyon olarak karşımıza çıkıyor. Kapsayıcılık ulusal ve uluslararası düzeyde temel anahtardır." dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “11 Eylül gösterdi ki eğer bütünsel ve kapsayıcı bir güvenlik yoksa dünyada kimse güvende değildir. Son olarak Paris’teki saldırılar, 11 Eylül güvenlik depreminin artçı şoklarının sürdüğünü gösterdi.  Önümüzde bir güvenlik sorunu var” dedi. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından düzenlenen ve Türkiye Başkanlığındaki G20 Gündemi konferansı kapsamındaki verilen akşam yemeğine katıldı. Burada katılımcılara hitap eden Davutoğlu, “İstanbul dünya ekonomisini ve siyasetini konuşmak için doğru yer.  İstanbul modernite öncesinde, geçmişte dünyanın geleneksel ekonomik yapıların merkezi olmuştu.  Asya’dan Avrupa’ya ve Afrika’ya uzanılan İpek Yolu’nun son durağı olarak ekonominin, ticaretin ve bütün diğer kültürel etkileşimlerin merkezi olmuştur. 

"Dünyanın en büyük havalimanını inşa ediyoruz"

Pek çok tarihi istatistiğe göre İstanbul 17. yüzyılda dünyanın en büyük şehriydi.  İstanbul’u Pekin ve Kahire takip ediyordu.  İkisi Osmanlı sınırlarındaydı. Ekonomik faaliyet de Akdeniz çevresindeydi. İstanbul Sanayi Devrimi’nden sonra da önemli bir şehir olmayı sürdürdü.  İstanbul bugün de çok dinamik bir dönüşüm sürecinde. İstanbul’u dünyanın ekonomi ve finans merkezlerinden biri yapmak istiyoruz.  Dünyanın en büyük havalimanını inşa ediyoruz, yılda 150 milyon yolcu kapasitesi olacak. Geçen yıl Asya ile Avrupa’yı Boğaz’ın altından birleştirdik” dedi.

Teknolojide büyük bir dönüşüm yaşandığını ifade eden Davutoğlu, “Uluslararası bağlamda son 25 yılda, Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra ve soğuk savaşın sona ermesinin ardından iyimserlik hakimdi. Liberalizm, ekonomik büyüme ve demokrasi temelli… O günden bugüne teknolojide büyük bir dönüşüm yaşandı ama dünya sistemindeki uluslararası yapılar bakımından çeşitli sorunlar var” diye konuştu.

Dünyada son 25 yılda yaşanan siyasi olaylara değinen Başbakan Davutoğlu, , “Son 25 yılda 4 büyük deprem yaşadık. İlk deprem SSCB’nin 1990’daki çöküşünden sonra yaşanan jeopolitik depremdi. Balkanlar, Doğu Avrupa, Orta Avrupa, Karadeniz, Kafkasya ve Orta Asya dönüşüm geçirdi. AB ve NATO’nun izlediği iyi strateji sayesinde Orta Avrupa ve Doğu Avrupa’da pozitif bir dönüşüm gerçekleşti. Ancak Balkanlarda çeşitli sorunlar yaşandı ve bunlar hala Bosna-Hersek’te ve Kosova’da gördüğümüz gibi geçerli.  20 yıl sonra hiç kimse Ukrayna gibi istikrarlı bir ülkenin bugün yaşadığı krizi yaşayacağını beklemiyordu.  Bu bize jeopolitik kaymanın ve onun artçı şoklarının devam ettiğini gösteriyor” dedi.

"Önümüzde bir gvenlik sorunu var"

11 Eylül saldırısını örnek gösteren Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü; “İkinci deprem 2001’de yaşanan 11 Eylül saldırısıydı. 11 Eylül bir güvenlik şoku yarattı. Büyük şehirlerde yaşanan ve terörü uzakta zannedenler için. 11 Eylül gösterdi ki eğer bütünsel ve kapsayıcı bir güvenlik yoksa dünyada kimse güvende değildir. Son olarak Paris’teki saldırılar, 11 Eylül güvenlik depreminin artçı şoklarının sürdüğünü gösterdi.  Önümüzde bir güvenlik sorunu var.”

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler