YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Bizim için Mart'ta en sembolik gün 18 Mart'tır
Başbakan Davutoğlu Silopi'de cuma namazı sonrası açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, hasar gören binaların onarımlarının yapılacağını, zarar gören esnafa ise kredi verileceğini açıkladı.
Davutoğlu: Bizim için Mart'ta en sembolik gün 18 Mart'tır
04 Mart 2016 / 14:19 Güncelleme: 04 Mart 2016 / 15:07

Başbakan Ahmet Davutoğlu Silopi'de Cuma sonrası açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle;

Sınırlarımızın ötesinde yaşanan kardeş kavgası, Suriye'de, Irak'ta, kesinlikle ülkemize getirilmeyecek. Evet, bir ateş çemberinin ortasındayız. Evet, yüreğimize her şehit haberiyle, bugün de aldığımız şehit haberleriyle ateş düşüyor. Bu ateşi söndürecek olan yegane şey, bu ateşe su dökecek olan yegane unsur muhabbet ve sevgi unsurudur.

18 MART ÇANAKKALE RUHU

Önümüzdeki günlerde, birtakım provokasyonlarla karşı karşıya kalabiliriz. Mart ayı kritik ay gibi gelir ama bizim için Mart ayında en sembolik gün 18 Mart günüdür. Yani Çanakkale, İstanbul'u savunmak için bütün milletin omuz omuza verdiği, Çanakkale birliği ruhudur. Ve bu ruh eminin diğer birçok provokasyonun da üstesinden gelecektir.

HASARLI BİNALAR ONARILACAK

Bütün zarar gören binalar gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra, az hasarlıysa yardım yapacağız, vatandaşımız kendisi bu binaları onaracak. Çok hasarlıysa kentsel dönüşüm çerçevesine alacağız ve Silopi'yi yeniden inşa edeceğiz. Bu şehri yakanlara, yıkanlara karşı, bu şehrin nasıl imar ve inşa edildiğini de cümle aleme göstereceğiz.

ZARAR GÖREN ESNAFA KREDİ

Esnafımızın zararları tazmin ediliyor. Bu çerçevede de bir müjde olarak esnafımıza ifade ediyorum. İlgili arkadaşlarımız da buradaydı. Yarından itibaren 100 bin liraya kadar olan krediler için esnafımıza bu krediler serbest bırakılacak. Daha önceki borç veya başka sebeplerle kredi almalarının önünde engel teşkil eden hususlar gözardı edilecek. Bütün esnafımıza Silopi'nin ekonomik hayatının canlandırılması için kredi yardımı yapacağız.

KİMSEDEN ÇEKİNMEYİZ

Biz burada hiçbir şeyden çekinmeyiz. Ülkemizin hiçbir toprak parçasına güvenlik tedirginliği içinde gitmeyiz. Ailemizle buradayız, kardeşlerimizle buradayız, vatandaşlarımızla buradayız. Eğer Silopi tehlikede ve risk altındaysa ben Ankara'da rahat uyumam, ailem rahat uyumaz. Eğer Silopi'de huzur olmayacaksa, bize Türkiye'nin hiçbir yerinde, dünyanın hiçbir yanında huzur olmaz. Cizre'de olmayacaksa olmaz, Sur'da olmayacaksa olmaz. Bu herkesçe böyle bilinsin

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler