YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Birileri yeni bir Sykes Picot yazma peşinde
Başbakan Davutoğlu "Birileri yüz yıl sonra yeni bir Sykes Picot yazma peşinde. Biz yeni bir Sykes Picot'a karşı direniyoruz. Suriye'nin kesinlikle bölünmemesi lazım. Bugünkü seyre batığınızda YPG piyon olarak kullanılıyor" dedi.
Davutoğlu: Birileri yeni bir Sykes Picot yazma peşinde
19 Mart 2016 / 10:50 Güncelleme: 19 Mart 2016 / 22:20

Başbakan Davutoğlu Brüksel dönüşünde aralarında Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın da olduğu gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye-AB zirvesi ile ilgili olarak Davutoğlu "Başarılı bir zirveydi, kazanımlarımız oldu" açıklamasında bulundu.

Davutoğlu, "Önümüzde iki boyut vardı. Ya bu ilişkiyi bir kriz olduğunda buluşmak üzere yönetecektik ya da tüm bu tecrübelerden sonra AB ile ilişkileri yeni zemine oturtacaktık. İkinci yolu seçtik" dedi.

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar:

Biz çok rahattık. Gergin olanlar vardı. AB serüvenimiz uzun, altmışlı yıllardan bu yana değişik yollardan geldik. Bizim iktidarlarımız döneminde de kritik zirveler oldu. 2002 aralık zirvesini hiç unutmuyorum. Zorlu bir zirveydi, Kıbrıs Irak AB açısından. 2004 de öyle.  Uzun bir ara vermişiz. Son üç ay içinde 28 artı bir olarak üçüncü zirvemiz. 

Fikirdaşı ülkeler denen mülteciler konusunda ayrı bir zeminde dört veya beş kez bir araya geldik. 
Bu tempo bile Türkiye AB ilişikilerinde yeni bir boyut.

BİZ İKİNCİ YOLU SEÇTİK

Önümüzde iki boyut vardı. Ya bu ilişkiyi bir kriz olduğunda buluşmak üzere yöneteceğiz ya da tüm bu tecrübelerden sonra Türkiye -  AB ilişkilerini yeni bir zemine oturtacağız ki kriz gelince göğüsleyebileceğiz. Bu olay ikinci yolun inşa edilmesi gerektiğini gösterdi.

BU ZİRVE ÇOK FARKLIYDI

Diğerleri ile bu zirve arasında çok ciddi farklar var. Bu süre içinde konsey Başkan Tusk üç dört kez geldi. Merkel aynı şekilde. Bu zirve başarılı bir zirve oldu. Merkel ile altı saat aynı odadaydık geçen sefer ama bu sefer Merkel ile konuşmam bile bu sefer dezantajdı ki "Davutoğlu Merkel görüştü anlaştı "olmasın diye.

BİR TEK HOLLANDE İLE GÖRÜŞTÜM

Bu zirvede bir tek Hollande ile görüştüm. Tüm ülkeler dikkate alınmalı. Bunu yönetmeyi de görmek lazım. Bir toplantıda doğru olan diğerinde olmayabiliyor. Merkel ile bir ara konuştuk, Tusk0 9.45 görüşme deyince öncesinde başka görüşmesi var demiş, Merkel ayağa fırlayıp benimle değil vallahi demiş. Görüşmem Hollande ile idi. 

Türkiye -  AB ilişikilerinde kriz yönetiminden vizyona geçiş için bir paket hazırladık. Yani hem sorunları giderelim hem de ilişkileri derinleştirelim dedik.  Şimdi saatler süren toplantılarda beraber oluyoruz, bu krizden bir şeyler çıkarmalıyız. AB her krizden bir şey çıkarıp büyür. Bu krizden Türkiye -  AB birbirini keşfederek çıktı.

VİZE MUAFİYETİ HAYAL DEĞİL

Vize muafiyeti hayal değil, öne çekerek kendimizi de disiplinine ediyoruz ki şartları bir an önce yapalım gerekli vize muafiyeti sağlansın

72 kriterden üç ayda 19 yaptık, 10 günde 37 ye çıkardık. 35 kaldı. 1 Mayıs'ta da bunu tamamlayacağız. Fasıllar 29 Kasım'a kadar. Türkiye uzun Zaman fasıl açamadı. 17.'yi 29 Kasım'dan sonra açtık. Bugün aldığımız kararla 33 fasıl Nisan ayı içeresinde inşallah açılacak. Diğerleri için de hızlanma kararı alındı 

Biz geri kalan şartları yerine getireceğiz. Onlar da kendi süreçleri var, parlementoları dahil. En geç Haziran sonuna kadar bitmiş olacak. 

Muhalefete çağrım dört mayısa kadar 35 şartla ilgili engel olmamaları.  Dokunulmazlık dosyaları için de çağrımızın temeli bu.  Meclis tüm işlerini bırakır dokunulmazlık dosyaları ile uğraşır. 
Bir sefer de dediğimiz formülle geçerse , böyle bir durumla karşı karşıya kalmayız.

AB NEDEN BU KADAR ANLAYIŞLI?

Çok ciddi yoğun mülteci akımı Avrupa'da uzun kazanımları tehdit etmeye başladı. Misal Şengen sistemi. Avrupa'nın kazanımı bir Avrupa fikri yerine, ülkeler arası çitler ve barikatlar gerekti. Öngörememek hali. Gittikçe artan kar topu AB'yi ciddi kararlar almaya zorladı. İçeride yapılan tartışmalar da bu mesele ne kadar uzarsa AB içinde yıpranma yaşanıyor. 

AVRUPA'DAN MÜLTECİ ALMAYACAĞIZ

Yanlış anlaşılan hususlar var. 20 Mart'ta almaya başlamayacağız, 20 Mart'tan itibaren gelenler bu kapsamda olacaklar. Bunu ilan ettik ki insanlar kapı kapanıyor deyip son vagona atlamasınlar. 
Avrupa'dan mülteci almayacağız. Yani 20 Mart öncesinde gitmiş olanlardan almayacağız, üç saat önce gitmiş olanlar bile Türkiye ye girmeyecek. 

SYKES PİCOT BİZİ HEP BÖLDÜ

Suriye maalesef öyle bir noktaya getirildi ki her türlü kirli oyununun oynayabileceği bir zemin oluştu. Bunlardan biri de Sykes Picot'un yüzüncü yılı. Sykes Picot biz hep böldü. Birileri yüzyıl sonra yeni bir Sykes Picot yazma peşinde. Biz bunu yok etmeye çalışırken birileri yazma peşinde. 
Biz Arap Bahar'ı öncesinde Sykes Picot'u ortadan kaldırmayı düşünüyorduk ekonomik hamlelerle.

YENİ BİR SYKES PİCOT'A KARŞI DİRENİYORUZ

Hem bizim hedeflerimiz birilerini rahatsız etti, Arap Baharı bunun için kullanıldı. Şimdi Suriye'yi üçe dörde , Irak'ı bölerek yeni Sykes Picot yazmaya çalışılıyor. Buna direnenler var, biz gibi. Ama bunu gerçekleştirmek isteyenler var. 

EN ÖNEMLİ HUSUS SURİYE'NİN BÖLÜNMEMESİ

İran'da görüşmemiz mutabık kaldığımız en önemli husus , Suriye'nin bölünmemesi. Tek bir devlet olarak kalması. Onlarda İsrail karşısında bölgede güçlü bir Suriye istiyorlar.

YPG'Yİ PİYON OLARAK KULLANIYORLAR

Bugünkü seyre batığınızda YPG'nin son derece oportünist ve otokratik yöntem benimsediğini görüyorsunuz. Kendileri gibi düşünmeyen Kürtleri o bölgeden sürdüler. Şimdi de faktör durum yaratmaya çalışıyorlar. Onları kullananlar onları bir piyon olarak kullanıyorlar, kullanıldıkları ölçüde varlar. Tek tek ülke tavırlarına bakın. 

Suriye'deki Kürtlerin hakları ile YPG yan yana getirilmemeli. Suriyeli Kürtlerin hakları için YPG demek Suriye'deki Kürt kardeşlerimize yapılabilecek en büyük ayıp, sorumsuzluk. Gelişmeleri yakından takip edeceğiz, yeni Sykes Picot olmaması için bölge ile yapmamız lazım.

gz.jpg

 // Evren
Tarih senin bu çabalarını yazacaktır Davutoğlu. Amma velakin genel anlamda ivedi radikal kararlar vermek lazım. Bizim canımızı yakacaklarına onların canını alalım....
19 Mart 2016 19:57
kadronuz yok tabi. tekleme bundan. bari ülkücüleri alın yanınıza..
 // hursit dilaver
yani surda ya da bir başka yerde polisimiz askerimiz hendeklerle boğuşurken 3 sokak ötede belediyenin kepçeleri yeni hendek kazıyor.yani o kepçeleri tepeden nallamak çok mu zor.bu biiir.siz hala DEMOKRASİ,İNSAN HAKKI,FİKİR,BASIN ÖZGÜRLĞÜ dedikçe bunlara bir şey yapamıyacaksınız.no oldu,makul şüphe ile üst araması..illa mahkemeden benim adıma karar mı alacaksınız.avrupada ne varsa aynısını uygulasanıza..lütfen demokrasiye sığınmayın.ASKERİM POLİSİM ÖLÜYOR.ciddi olun.paraleli de baştan temizleyin...
19 Mart 2016 Cumartesi 19:06
 // ter izi
Söz Sykes Picot sa bunu kendi kendimize yabancıların yerine yaptık zaten. Hain sızıntıları hala bizden görme heveslisi ve arzusunda ve isteğinde olanlar ateş heryeri yakarsa ne diyeceksiniz? Kime diyeceksiniz gün birlik olma zamanı diye? Paralel teröristler ülkenin dibini kazdı daha da kazsınlar diye hala ellerine kazma kürek verilmeye devam edilir ve hala paralel yok diyenler koltuklarında pişkin pişkin otururlarsa Ne olmasını beklersiniz?...
19 Mart 2016 14:40
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler