21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,411
 • BIST95.057
 • Dolar4,7244
 • Euro5,4834
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2554
 • İstanbul24 °C
 • Ankara20 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya16 °C
 • Adana25 °C
 • Antalya24 °C
 • Diyarbakır27 °C
 • Bursa22 °C
 • Kayseri19 °C
 • Kocaeli20 °C
 • Şanlıurfa28 °C
 • Gaziantep22 °C
 • İçel26 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu bedelli kararını açıkladı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti grup toplantısında konuştu. Konuşmasında gündemi değerlendiren Davutoğlu bedelli müjdesi de verdi.
Davutoğlu bedelli kararını açıkladı
02 Aralık 2014 / 14:10 Güncelleme: 02 Aralık 2014 / 14:13

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bu haftaki parti grup toplantısında bir haftalık gündemi değerlendirdi.

Davutoğlu, hafta içindeki yurtiçi gezilerini, YAŞ toplantısını, Ermenek'teki son durumu, dış politikayı ve seçim barajı söylemlerini değerlendirdi. Davutoğlu konuşmasının sonunda bedelli müjdesini de verdi.

Bedelli kararı

"1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan yada 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olun vatandaşlarımıza bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin Türk Lirası demek karşılığında askerlik görevlerini yapmış sayılacaklar."

700 bin kişi yararlanabilecek

Davutoğlu, hesaplamalara göre bedelli askerlik uygulamasından yaklaşık 700 bin kişinin yararlanabileceğini belirterek, "Başvurular 1 Ocak 2015 itibarıyla yapılabilecek. Şimdilik taksit düşünülmüyor" dedi.

Ermenek'e müjde

"Soma'da kazada kaybettiğimiz vatandaşlarımız için yapılan bütün uygulamalar, Ermenek'teki kazazedeler ve yakınları için de söz konusu olacaktır. En kısa sürede, Soma'da sağlanan imkanlar, Ermenek'teki kardeşlerimize de sağlanacaktır."

"Türkiye'de tekrar istikrarsızlık havası estirmeye çalışanlar uyarıyorum..."

"Seçimlere kısa süre kala seçim barajı tartışmaları başlatıldığını ifade ederek, "Bu tartışmadan hareketle Türkiye'de tekrar istikrarsızlık havası estirmeye çalışanlara da buradan sesleniyorum, uyarıyorum; Türkiye'de böyle tartışmalar üzerinden siyasi dizayn yapılmasını kesinlikle izin vermeyiz. Seçimler vaktinde ve Türkiye'deki hukuk devleti kuralları içinde yapılacaktır. Ve sandıktan sadece ve sadece milletin iradesi çıkacaktır"

"Biz barajdan korkmayız"

(Seçim barajı tartışmaları) Biz baraj falan tanımayız. Biz sadece milleti tanırız. Bugün barajın kalkmasını iddia edenler, şu son tartışmalara kadar tam bir sükut halinde geçiştirdiler. Çünkü kendileri korkuyorlar. Biz barajdan korkmayız. Barajdan korkanlar son 1,5 yıldır tekliflerimize cevap vermeyenlerdir."

"Çözüm süreci Kuvayi Milliye'ye alternatif değildir"

"Çözüm süreci Kuvayi Milliye'ye alternatif değildir. Çözüm süreci, Kuvayi Milliye'nin ayrılmaz bir parçası olarak milleti tekrar kardeş kılma misyonunun adıdır. Bu misyonu her yerde anlatmaya devam edeceğiz."

"Kesinlikle uyuşturucuyu Türkiye'de en kısa zamanda yok edeceğiz"

"Kesinlikle uyuşturucuyu Türkiye'de en kısa zamanda yok edeceğiz. Şu anda yüzde 2,7 civarlarında olan 15-24 yaş arasında uyuşturucu kullanımı ki Avrupa'ya göre çok daha düşük görünüyor, Avrupa'da yüzde 26'larda, yüzde 27'lerde; alacağımız tedbirlerle, viranelerin de yok edilmesiyle 2018'de yüzde 1,5'e, inşallah cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında da marjinal bir düzeye indirmeye kararlıyız"

"Türkiye zalim ve barbar Suriye rejimi ve IŞİD'in karşısındadır"

"Dışarıda ve içeride yapılan birtakım algı operasyonları karşısında bütün milletimiz bilmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti hem zalim ve barbar Suriye rejiminin karşısındadır hem de yine aynı şekilde zalim ve barbar IŞİD terör örgütünün karşısındadır."

"Mahallelere kadar ineceğiz"

"Bir süreç yönetimi mantığıyla ve terörle mücadele ederken gösterdiğimiz ciddiyetle uyuşturucuyla da mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu çerçevede önce Türkiye'nin bütününde uyuşturucu haritasını çıkartacak şekilde her il bazında yapılacak çalışmalarla ilgili bir tespit çalışması yapacağız, araştırma merkezleri kuracağız, mahallelere kadar ineceğiz ve yapılması gerekenleri tespit edeceğiz."

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

-Kısa zamanda engelliler için toplu taşımaların ücretsiz olmasını sağlayacağız. Engellilerin istihdamı için e-KPSS geliştirdik. Ne gerekiyorsa engelliler için yaptık, yapmaya da devam edeceğiz

-Uyşturucu ile mücadelede terörist muamelesi yapıp birer birer üstlerine gideceğiz. Her yıl uyuşturucu şurası toplanacak. En kısa zamanda uyuşturucuyu Türkiye'de yok edeceğiz

-Türkiye zalim ve barbar hem Suriye rejiminin hem de IŞİD'in karşısındadır

-Biz tek bir bölgeye veya kesime hitap eden hareket değiliz. Ak Parti hareketinin farkı budur. Biz Ak Parti kadroları Kuvay-ı Milliye ruhuyla hareket ediyoruz. İzmir'e gidip ulusalcı olup Diyarbakır'a gidip başka bir dil konuşmak iki yüzlülüktür. Her ne olursa Ak Parti engelleri de badireleri de aşa aşa gelmiştir, aşa aşa da gelecektir.

-Rusya'dan doğal gaz fiyatının indiriminin yeterli olmadığını, arttırılmasını talep ettik.

-1 aralık 2015'ten itibaren 28 yaşından gün almış vatandaşlara bedelli askerlik geliyor

-18 bin tl ödeme koşulu ile askerliklerini yapmış sayılacaklar.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler