YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: "Avrupa bitti"
Başbakan Ahmet Davutoğlu Brüksel'de açıklama yaptı. Davutoğlu, birçok sığınmacı aldıklarını belirterek, "Övgü beklemiyoruz ama en azından yermeyin, adil olun" dedi.
Davutoğlu: "Avrupa bitti"
15 Ocak 2015 / 15:16 Güncelleme: 15 Ocak 2015 / 18:40

Başbakan Davutoğlu: "Nerede terörizm olsa, kim yaparsa, biz ona karşı orada olacağız. Ama aynı dayanışmayı görmek istiyoruz. Berlin'in göbeğinde cami yakılıyor, Almanya'da sadece geçtiğimiz yıl 90'ın üzerinde cami, son 1-2 ayda onlarca cami saldırıya uğradı, aynı dayanışmayı ben bu saldırılarda da görmek istiyorum." dedi.

"Bizim ulaşmak ve başarmak istediğimiz nokta, kapsayıcılık"

Türkiye'deki alevilerin talepleri üzerine alevi yayınları artık yayınlanabiliyor. Bizim ulaşmak ve başarmak istediğimiz nokta, kapsayıcılık.

"Berlin'in göbeğinde cami kundaklanıyor"

Türk halkı öyle bir algılanıyor ki, bir kadın kocasını öldürebilir veya insanlar birbirlerini öldürebilir diye algılanıyor. Bunu terör grupları yapıyor. Paris'te de bu böyle. Berlin'in göbeğinde cami yakılıyor. Almanya'da son bir iki ay içerisinde cami yakıldı. Aynı dayanışmayı ben burda da görmek istiyorum.

Tarihimizde ilk defa Süryani Cemaati için İstanbul'da özel bir kilise yapılacak. Türkiye'deki Sinagoglar korunuyor, korunacak da. Onlar yabancı değil ki, Müslümanlar da onlar bu toprakların vatandaşı.

"Özür dilerim ama o Avrupa bitti"

Biz modern Avrupa tarihinin bir parçasıyız. Avrupa'da milyonlarca Müslüman yaşıyor. Onlar oradan gitmeyecekler ki. Gelecek kuşakları da burada yaşayacak. Özür dilerim ama o Avrupa bitti. Roma-Germen Avrupa'sı bitti.

"Bizim ülkemizde demokratik istikrar kavramı elzemdir"

İstikrar esasında birçok ülkede var. Bazı ülkelerde demokrasi var istikrar yok. Geçtiğimiz yıl Nisan ya da Mayıs ayında NATO toplantıları içinde kendimi yaşlı hissettim. Çünkü son dört yıldır dışişleri bakanlığı yapıyordum. Bakıyorum ki bazı ülkelerde dört ayda yedi bakan eskimiş. Bizim 90'larda iki yıl içerisinde, altı bakan eskimiş. İstikrar yoktu. Şimdi bunu Avrupa'da görüyorum. Bazı yerlerde solcular ya da sağcılar oportinist tavırlar sergiliyorlar. Bizim ülkemizde demokratik istikrar kavramı elzemdir.

Güvenlik sıkıntısı, komşuluk bölgemizden kaybaklanıyor.Aslında Türkiye'nin sınırları Avrupa'nın sınırlarıdır. Türkiye'nin diktatör ve terör tehdidi sınırları aynı zamanda Avrupa'nın sınırlarıdır. Türkiye'nin sınırları güvenliyse, Avrupa'nın sınırları da güvenlidir. Avrupa'nın sınırları güvenli ise Türkiye'nin sınırları da güvenlidir.

"Türkiye'yi yermeyin, adil olun"

Bizde Arap karşıtı veya anti Suriye beslenmesi yok. Bosna halkı katledilrken biz Boşnaklar'a da kapımızı açtık. Biz yabancı savaşçılara, teröristlere karşı sınırımızı kapatırız. Bizim ülke içinde istikrarımız var. Mültecilere yardım ediyoruz hala suçlanıyoruz. Bu reva değil.

Biz iki milyon sığınmacı aldık. Peki Kobaniller'i biz almasaydık ne olacaktı? Övgü beklemiyoruz ama en azından yermeyin, adil olun.

 

Yeni Türkiye AB ye muhtaç mı?
 // Ömer
İki iş sahibi düşünün; biri lüks bir araba diğeri ise sıradan bir araba üretiyor.sıradan araba üreten vatandaş,lüks araba üretene ortaklık teklifinde bulunuyor.Lüks araba üreten ise benim üretim politikamı benimser ve aynı şekilde üretim aşamasına gelir isen evet kabul ederim der.Sıradan araç üreten lüks araba üreten ile aynı üretim aşamasına geldiğinde,lüks araç üreten ayak diretiyor.sıradan araç üretenin kaybı nedir? varsın AB kabul etmezse etmesin. belki de gün gelir biz AB'ye Hayır deriz....
15 Ocak 2015 Perşembe 17:07
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler