YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu: Ankara'daki saldırıyla ilgili bir isme ve örgüte çok yaklaşıldı
Ankara’daki saldırıda birinci öncelik olarak DEAŞ'ı araştırdıklarını dile getiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Bir isme çok yaklaşıldı. Yaklaşılan isim bir örgütü işaret ediyor” dedi.
Davutoğlu: Ankara'daki saldırıyla ilgili bir isme ve örgüte çok yaklaşıldı
12 Ekim 2015 / 11:50 Güncelleme: 12 Ekim 2015 / 13:12

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara'da 97 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısının ardından NTV canlı yayınında soruları yanıtladı. Ankara'da meydana glen terör saldırısını değerlendiren Davutoğlu; "Bir isme ve örgüte çok yaklaşıldı" dedi.

Başbakan Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

''Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet diliyorum. Ailelerine, yakınlarına taziyelerimi iletmek istiyorum. Bu bütün Türkiye’ye yönelik bir saldırı. Halkımızın bütününe yönelik, demokrasiye karşı bir saldırı. Seçime gölge düşürme çabası da var. Küçük siyasi hesaplar yapılmamalı. Bugünlerde seçime yönelik ifadeler kullanılmamalı."

Bu saldırı Türkiye'yi Suriye yapmaz

"Yaralılar seri olarak hastanelere kaldırıldı. İlk gündemimiz yaralıların tedavisi oldu. Soruşturma sürüyor, ek tedbirler alacağız. Bu saldırı Türkiye'yi Suriye yapmaz. 11 Eylül'de olduğu Madrid'de olduğu gibi gelişmiş bir ülkeye yapılan bir saldırı mahiyetindedir. Türkiye olarak çok önce canlı bombalarla tanıştık. Soruşturma sürüyor detaya girmiyorum. DHKP-C'nin Kandil'de eğitilen militanları olduğunu biliyoruz. Birinci aşama yaraları sarma. Zaaf ve ihmal varsa gerekli adımlar atılır."

Teknik arama her yerde yapılmış, bomba yok. İnsani arama ise miting alanında yapılıyor. Rutini bir kere terörist bildiği zaman rutin dışı şeylere yönelebiliyor. Böyle bir olay olduğunda hepimiz zarar görüyoruz. Miting organizatörleri emniyetle birlikte çalışmalı. Ölenler ve yaralananlar bizim canımız.''

Saldırıyı DEAŞ mi yaptı?

DEAŞ'ı birinci öncelik olarak araştırıyoruz. Bir isme çok yaklaşıldı. O isim bir örgütü işaret ediyor. Bir uyuyan hücre varsa bir yerde bunların hepsini toplayın bir yere atın hiç kimse görmesin diyemezsiniz. Hukukla davranmak durumundayız. Sürekli takibat altında tutmak zorunda kalıyorsunuz. Uyuyan hücreler kendilerini saklayabiliyorlar. Sakalını kesiyor hayat tarzını değiştiriyor. DAEŞ, DHKP-C ve PKK'yı takip ediyoruz.

Olaydan önce canlı bombalar yakalandı

3-4 gün önce İstanbul'da canlı bomba hazırlığı içinde olan birinin yakalandığını kimse bilmiyor. Yine Ankara'da bir üst düzey bürokrasiye saldırı anlamında bir canlı bomba eyleminin gece yakalanarak durdurulduğunu kimse bilmiyor. Bu 3 örgüt de bizim için potansiyel suç odağı olarak görülüyor.Son derece başarılı bir terör operasyonu yönetiliyor.DEAŞ'ın en önemli bağlantıları tutuklandı.''

"Türkiye'de intihar eylemi yapabilecek kişilerin belli bir listesi şeyi dahi var. Çok dikkatli titiz yürütülmesi gereken bir mücadele zor bir mücadele özellikle bu günlerde zor. Aynı anda cumartesi pazar onlarca miting onlarda vilayette yapılıyor. Bin kişinin yürüdüğü kişinin içerisinde bir tek kişi miting meydanına gelmedikçe Ankara Garı'nda toplanmayı engellemek lazım. Orada toplanılacaksa orayı miting alanı görmek lazım. 8 bin kişinin içinde bir kişi girmiş oluyor canlı bomba olarak. Evinde yakalananları söylüyorum Ankara'da 04.30'da birisi yakalandı."

Arka planda kimler var?

Arka plandaki odaklar ya DEAŞ'tır ya PKK'dır. Mesela teknik takiple yakalanıyor ise terörist 3-4 ay şeyini kaybettiyor hiçbir cihaz kullanmıyor. Ne telefon ne internet ne akrabaları hiçbir şeyle irtibata girmiyor. 1 yıl sonra ona bir haber geliyor o irtibatı yakalayabilirseniz durdurabiliyorsanız. Yoksa kendisi bile kimden talimat aldığını bilmiyor. Bir kişi biliyor.

Bir isme ve örgüte çok yaklaşıldı

İki canlı bombanın, nasıl o meydana gelmiş, bombayı nasıl taşımış olabilecekleriyle ilgili bir tespite ulaşıldı. Bir isme çok yaklaşıldı. Yaklaşılan isim bir örgütü işaret ediyor."

SURUÇ tamamen aydınlatıldı mı?

Gerekli operasyonunun tamamı yapıldı. Suruç'tan sonra bu operasyonlar yapıldı. DEAŞ bağlantıları belirlendi, operasyon yapıldı.

DAEŞ gerçeğine yaklaşılmakta geç mi kalındı?

Bu son derece yanlış bir kanaat. DEAŞ'ı biz 2013'te terörist örgüt ilan ettik. 2014 Ocak ayında sınıra yaklaşan DEAŞ konvoyuna karşı ciddi operasyon yaptık 190 civarında kayıp olduğu bilgili ulaştı. DEAŞ'a Türkiye kadar etkin mücadele etmiş bir devlet yoktur.

İstihbarat zafiyeti var mıydı?

O konuda bir şey varsa gerekeni yapacağız. Şu anda herhangi bir zafiyet eksiklik yok. 1 hafta içinde İstanbul ve Ankara'da eğer engellenmemiş olsa farklı olaylar olabilirdi. Engellenen bir çok başka olay var. Genel bir zaaftan bahsetmek mümküm değil.''

Bakanlara istifa çağrıları

Kılıçdaroğlu İçişleri ve Adalet bakanlarını eleştirebilir. Bakanlarımıza sorarız bu nereden çıktı ne oldu diye. Şu anki içişleri bakanımız terörle mücadele konusunda en tecrübeli bürokratlarımızdan birisi. İki bakan da bürokrasideki görevleri dolayısıyla getirildi. Hangi partiye oy verdiklerini bilmem sormam da.

Bizim dönemde aynı bakanlar 12 yıl devam etmedi. Gerektiğinde bunların hepsi işletilebilir. Daha olayın olduğu gün yaraları sarma süreci yaşanırken bir soruşturma yapılıyor hata var mı yok mu diye neticeyi bekliyoruz. Siyasi malzeme olarak kullanılması iki arkadaşımız da partili değil.''

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler